5000 m Dünya rekoru

Joshua Cheptegei 5000 m dunya rekorunu kirdi: 12:35.36

13 Beğeni

Joshua Cheptegei 5-15km yol koşu Dünya rekorlarından sonra (10km yol koşusu en hızlı 2.derece) 16 yıllık Kenenisa Bekele’ye ait 12:37.35 rekorunu 1.99 sn geliştirmiş.
Paylaşım için @Ozkan teşekkürler.Bunu haberi gazetede okumaya kalksak göremezdik (varsa yoksa futbol).

4 Beğeni

Tam bir pacing harikasi.

Ilk 200 metre haric son 12 tur > 60.70, 61.70, 60.64, 60.41, 61.25, 60.91, 60.03, 60.10, 60.18, 60.33, 59.97 ve 59.64

Bunlar da 1k gecisleri > 2:32.3, 2:31.8, 2:31.1, 2:30.3, 2:29.9

7 Beğeni

Son turu atarken tur bindirdiği sporcunun çekilerek yol verdikten sonra alkışlayarak tempo vermesi de ayrı güzeldi

11 Beğeni

Dün Monaco’da hava sıcaklığı açısından ideal olmayan şartlarda gerçekleştirdi bu rekoru ve hiç zorlanmış bir görüntü vermedi, bu rekoru daha da geliştirmesi çok muhtemel. 5000 ve 15000 metrede yol koşusu rekorlarını kırmıştı, Bekele’nin 15 yıllık 26:17 10K pist rekorunu da elinden alması kaçınılmaz görünüyor.

İtalyan antrenör Renato Canova 26 dk altında 10K, 58 dk altında yarı maraton koşabileceğini, 2025 gibi de maraton mesafesine geçerse ilk 2 saat altı maratonu koşacağını öngörmüş. Sakatlık yaşamazsa muhtemelen kariyeri bu yönde gelişecektir, malum, şan ve para artık maraton mesafesinde.

Artık uzun mesafe yarışlarının yeni bir kralı var diyebiliriz.

4 Beğeni

Bu arada trt2 sporun canlı yayınındaki spikerler tam anlamıyla başkası adına utanmak tecrübesini yaşattı bizlere. Rekorun geleceği son 2 tura girildiğinde büyük ihtimalle belli olmuştu ama Cheptegei yarışın son 100 metresini koşarken spiker hala müsabaka rekoru gelebilir minin hesabını yapıyordu. Tarihe tanıklık edeceğiz, onu da yarım yamalak yaşattılar sağolsunlar.

5 Beğeni

O sporcu da Julien Wanders bu arada, yari maraton (59:13) ve 10 km (27:13) Avrupa rekortmeni .

4 Beğeni

https://www.worldathletics.org/records/all-time-toplists/middle-long/5000-metres/outdoor/men/senior?regionType=world&page=1&bestResultsOnly=false&firstDay=1900-01-01&lastDay=2020-08-16

12:40.00 altında sadece 4 atlet koşmuş .Joshua Cheptegei için 5-10-15km yol koşusu Dünya rekor sahibi yazmıştım.10km yol koşusu Dünya rekorunu kırdıktan 42 gün rekor Rhonex KIPRUTO’ya geçmiş.

1 Beğeni

uzun mesafe konusunda yeni yetenek olduğu bir kaç senedir konuşuluyordu, hatalı değilsem geçen sene 5k yol yarışı rekorunu da monaco’da kırmıştı…umarım sonradan üzüleceğimiz haberler almayız kendisi ile ilgili, pandemi döneminde doping testlerinin eski sıklıkta yapılamadığı bu sebeple de yakın zaman içersinde bir çok rekorun tarihe gömülebileceği komplo teorisini konuşan çok fazla insan var internette…

kipchoge ve bekele sonrasındaki ilk isim belli oldu diye düşünmek istiyorum ben…bakalım kendisine rakip kim çıkacak, umarım dişli bir rakip çıkar…

2 Beğeni

Bugun trt2 spor band yayınından izledim.Bahsettiginiz noktaları, yayını izlemeyenin anlaması zor olabilirdi (güzel anlatmışsınız durumu, herbirini izledim).Sarı ışık Dünya rekorunu gösteriyor.Sanırım Monaco’dan anlatım değildi.Birde tavşan atletlerin planlı geçiş derecelerinden belliyken, total running youtube kanalında bile yarış öncesi Dünya rekorundan bahsedilmişken.Rahmetli Kenan Onuk ve Cüneyt Koryürek’i anmama neden oldu.

1 Beğeni

Dünya rekoru tartışmasını biraz gölgeleyeceğim belki ama Nike’ın birçok sporcuyu aynı atlet/forma ile koşmaya zorlamasını anlayamıyorum. Aptalca bir güç gösterisi gibi geliyor. Giymek zorunda kalanlara da üzülüyorum. Bu konuda gereksiz bir hassasiyet mi benimki?

5 Beğeni

Bu da Strava kaydı :smiley: Çok acayip zamanlarda yasıyoruz, orası kesin.
O kadar sapmaya rağmen sadece 20 metre uzun ölçmesi de şaşırtıcı.

Kaydın linki: https://www.strava.com/activities/3962494314/overview

6 Beğeni

Yalnız, adam Garmin Forerunner 35 kullanıyor. Onun profesyonelliğine yaklaşmayan binlerce kişi Fenix’lere, Forerunner 9xx serilerine akıtsın paraları. Profesyonel adam, en ucuzunu kullanıyor. :smiley:

4 Beğeni

İyi günler, iyi haftalar, :sun_with_face:GÜNAYDIN :sun_with_face:
Elit atletlerin çoğu 235,735,945 hatta daha alt modelleri kullanıyor. Benimde dikkatimi çekmişti. Türk milli atletlere öyle.

1 Beğeni

Sadelikten dolayı taktıklarını sanmıyorum. 10 gram da olsa daha hafif, ergonomik olduğu için 35’i taktıklarını tahmin ediyorum.

3 Beğeni

Forerunner 235’te harita özelliği yok sanırım. yol ve pist koşularında hem işini görecek özellikleri var, hem de hafif olduğu için kullanıyorlardır. Patika koşularında ve yarışlarında harita, yükselti özelliği çok işe yaradığı için Fenix serisini kullanıyoruz.

2 Beğeni

Uzun zamandir kosular sirasinda dusundugum ama zihnimde bu yarisin finisindeki goruntu ile sekillenen ve Strava’da bu kaydi gormemle iyice toparlanan fikirleri yazdim ben de.

11 Beğeni

çok güzel bir yazı…benzer sorgulamalardan geçip yaklaşık bir sene önce instagram, facebook ve youtube gibi hesaplarımı kapatmıştım…olan bir şeyi olduğundan daha farklı göstermek, veya olmamış bir şeyi oldu gibi göstermek, artık herhangi bir şeyi yapmaktan daha önemli hale geldi…ne yazık ki…

bu arada pek de popüler olmayan 3 tane dünya rekoru daha kırıldı; 1 saat kadınlar (sifan hassan 18.930 metre ile) ve 1 saat erkekler (mo farah 21.330 metre ile) ile sadece kadınların koştuğu yarı maraton (peres jepchirchir 58.37 ile)…

edit: peres’in derecesi 65.34 olcak (teşekkürler @Serdar)

3 Beğeni

Peres Jepchirchir ‘in derecesi = 65’34’’ Kibiwott Kandie’nin derecesi 58’37 .
Küçük bir karışıklık olmuş verilerde

1 Beğeni

George Berkeley, hareket halinde aracında çiğ köfte yerken görüntüleri çekip sosyal medyaya sunan şöförü görse…Çok uzaktaki ormanda ağaçların değil insanlığın birbirine bu kadar yakın olduğu çağda gözler önünde insanın devrilmekte olduğunu görüyoruz.
Haberden uzak olanlar için:https://www.haberturk.com/istanbul-da-kameraya-yansidi-cig-kofteli-maganda-2795944
(Mümkünse haberden de bu tür olaylardan da uzak durmalı sağlık için)