5000 m Dünya rekoru

Günaydın,
Yazınızı okudum, elinize sağlık yine çok güzel bir yazı yazmışsınız. Belirttiğiniz fikirlerin hepsine de katılıyorum diye başlayarak farklı bir konuya değinmek istiyorum.
Benim de Instagram takipçilerimde koşularını paylaşan hatta (bir anlam veremesem de) olduğundan daha hızlı veya daha uzun göstermeye çalışarak paylaşan arkadaşlarım var. Bunları bir tarafa ayırarak asıl bahsetmek istediğim konuya geleyim.
Maalesef ülkemizin spor alanında en büyük sorunu göz önünde olan tek spor olan futbol dışında spor dallarına çocuklarımızı/gençlerimizi yönlendirememek. Çocuk/genç her gün medyada gördüğü son model spor arabalara binen, lüks teknelerde tatil yapan futbolculara özeniyor. Geri kalan hiçbir sporcudan haberdar olmuyor. Çevremdeki yetişkinler bile hala maraton mesafesinin üzerinde bir koşu olduğunu bilmiyorlar.
Koşuya başladığımdan itibaren, Instagram takipçilerimi sıkmayacak ölçüde, haddimi bilerek paylaşım yapıyorum ve 10’dan fazla arkadaşımın koşuya başlamasına vesile oldum. Koşmayanlar bile “sen ne yapıyorsun bi’ anlat bakalım” diye arayıp sorar oldular. Eminim diğer koşucu arkadaşlarımın da buna benzer hikayeleri vardır.
Ülkemizin spor kültürü yıllardır maalesef 3-5 şaklabana bağlandı gidiyor. Neredeyse yürüyen spor ansiklopedisi olan Caner Eler, Beyaz TV’de iki lafı bir araya getiremeyen şahıslar kadar tanınmıyor.
Bu nedenle günümüz dünyasında elimizde bulunan sosyal medya aracılığı ile göstermenin zararından çok faydası olacağını düşünüyorum.
Hiçbir şey paylaşmamak da bir yandan doğru gelmiyor. Örneğin bir abim var, haftalık hacmi 300K, 100K üzeri yarışlara katılıyor ancak ne Strava ne Instagram hiçbir yerde göremezsiniz. Tüm verilerini Excel’de tutuyor, yarış raporları yok. Deneyimlerini ancak arada bir arayarak sorarak öğrenebiliyorum. Baktığımızda bu koşucu bana göre bir hazine ancak günümüz dünyasının hiçbir akımına kapılmıyor. Bir yandan size hak verirken bir yandan da bu veriler ve paylaşımların, amacına uygun paylaşılırsa, çok işe yaradığını düşünüyorum

6 Beğeni

yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. yapmak istediğimiz için yapıp sonra paylaşmaktan çok, paylaşmak için yapıyoruz bazen. bunun dışında devrilen ağaç bana schrödinger kedisini düşündürdü. belki de ağaçlar biz etraflarındayken ses yapıyor ve kimse yokken sessiz, usul usul devriliyordur (: kutuyu açana kadar hem ses çıkar hem de ses çıkmaz diyebiliriz…

2 Beğeni

Garmin 45 saat bakan @kbrsyz92 'e “Garmin 35 hem şampiyonların saati hem daha ucuz” diyecektim ki, Garmin 35 en iyi yatırım aracı olmuş :confused:

2 Beğeni

15 ağustosta 2600 liraya bu saati aldığım için 5k rekorunu kırdım

2 Beğeni

Dünya rekortmeni Kenyalı maratoncu Rhonex Kipruto’ya, doping yaptığı gerekçesiyle spordan geçici olarak men cezası verildi.
Atletizmde Dürüstlük Biriminden (AIU) yapılan açıklamada, Kipruto’nun biyolojik pasaportundaki ilk incelemelerde yasaklı madde kullandığının tespit edilmesi gerekçesiyle söz konusu cezaya çarptırıldığı belirtildi.
Temmuz 2018 ile Mart 2022 tarihleri arasında dopingli madde kullandığı tespit edilen Kipruto’nun, suçlu bulunması halinde ceza süresi dört yıla kadar çıkabilecek.
2020’de İspanya’da katıldığı 10 bin metre yol yarışında 26.24’lük derecesiyle dünya rekoru kıran ve 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 10 bin metrede bronz madalya kazanan 23 yaşındaki sporcu ise dopingli madde kullanmadığını savundu.
Kaynak: Dünya rekortmeni maratoncu Rhonex Kipruto'ya doping cezası! - Diğer Haberleri

Kesinleşirse 2 ay önce koşan Berihu AREGAWI rekorun yeni sahibi olacak.

Sıralama Süre Yarışçı Doğum Tarihi Ülke Pos Venue Tarih Results Score
1 26:24 Rhonex KIPRUTO 12 OCT 1999 KENKEN 1 Valencia (ESP) 12 JAN 2020 1285
2 26:33 Berihu AREGAWI 28 FEB 2001 ETHETH 1 Laredo (ESP) 11 MAR 2023 1270
3 26:38 Joshua CHEPTEGEI 12 SEP 1996 UGAUGA 1 Valencia (ESP) 01 DEC 2019 1262
2 Beğeni

Bu tam olarak kesinlesmis bir ceza degil. Bir yarista ya da baska bir zaman yapilan testte bir madde tespit edilmedi. Sadece biyolojik pasaportunda normal disi degerler saptandigi icin suphe ile durumu askiya alinmis. Detay onemli oldugundan eklemek istedim.

5 Beğeni