42. İstanbul Maratonu İsim ve Parkur Değişikliği

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar

Spor İstanbul’un İstanbul maratonu parkuru ile ilgili bir toplantısı olmuş. Bu toplantıda 3 parkurdan bahsetmişler.

1.) Mevcut parkur (Altunizade parkuru)

2.) Üsküdar parkuru
Üsküdar meydan - Beylerbeyi sapağı - köprü - Barbaros bulvarı (iniş) - Karaköy - Balat - Eminönü - Yenikapı - Zeytinburnu - Bakırköy - Yenikapı (bitiş)

3.) Yenikapı parkuru
Yenikapı - Karaköy - Barbaros bulvarı (çıkış) - köprü - Altunizade (dönüş) - köprü - Barbaros bulvarı (iniş) - Karaköy - Balat - Eminönü - Yenikapı (bitiş)

En çok Yenikapı parkuru sevilmiş ama Barbaros bulvarını çıkmak çok zorlayıcı olacak.

“Öncelik pandemi koşulları” dersek Yenikapı parkuru en iyisi denilebilir.

Toplanma alanının büyüklüğü, aynı yerde başlayıp bitmesi, ulaşımın kolaylığı açılarından Yenikapı parkuru öne çıkıyor. Ayrıca çok sıkıcı olduğu söylenen Zeytinburnu - Bakırköy kısmı olmayacakmış

Maraton parkuru belirleme açısından önemli kıstaslar şu şekilde:

• 50.000 m² başlangıç alanı
  • Köprüden geçilmeli
  • Başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki kot farkı 42 m’den az olmalı (mevcut parkurdaki zorlu Sultanahmet çıkışının nedeni buymuş)
  • Başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki mesafe 28K’dan az olmalı
  • Başlangıç ve bitiş noktaları mümkünse aynı yerde olmalı.
  1. seçenek olan Yenikapı - Karaköy - Barbaros bulvarı (çıkış) - köprü - Altunizade (dönüş) - köprü - Barbaros bulvarı (iniş) - Karaköy - Balat - Eminönü - Yenikapı (bitiş) Pandemi nedeniyle 50.000 metrekare alana ihtiyaç duyulması nedeniyle seçilir gibime geliyor.
    :thinking:

Evet Vodafone sponsorluğu yerini N Kolay bankacılık hizmetlerine bırakmış. Yukarıdaki resmi İnstagram sayfalarından aldım. Altında şöyle yazıyor.
Asyadan Avrupada koşmak N Kolay, çünkü İstanbul Maratonunun yanında artık N Kolay var! :running_woman::running_man:‍♂Bizim gibi yerinde duramayan tüm yarışmacılarımıza N Kolay ailesi olarak şimdiden başarılar diliyoruz. :medal_sports:

14 Beğeni

Yenikapı Parkuru güzel olmuş sanki. Denemek lazım.

1 Beğeni

Süper haber. Değişir inşallah parkur.

1 Beğeni

Şaşırtıcı bir haber kendi adıma. Bu yıl yarışa bu kadar zaman kala parkur değişikliği olacağını düşünmemiştim. Ama gerekli de bir karar. İnsanlar Zeytinburnu - Bakırköy bölümleri nedeniyle ciddi anlamda istemiyordu bu yarışı. Baya burun kıvrılan, istenmeyen, mecburen koşulan bir etkinlik haline gelmeye başlamıştı. Çoğu koşucu son güne kadar koşacağını söylemiyor, yarış günü karşılaşınca da “yae işte yakındı, geldik işte, koşacağız bakalım” gibi bir tavır içerisindeydi. Çok bekledim bu yarışı diyen yoktu pek yani. Bir kere “uncool” olunca değiştirmek de zor böyle şeyleri.

Sarıyer yolunu isteyen çok oluyordu aslında. En büyük gerekçesi de o rota üzerinde daha çok izleyici olma potansiyeli. Ancak sanırım bitiş noktası için büyük alan olmaması sebebiyle o bölge değerlendirme dışı kalmış.

Ben de Yenikapı-Köprü-Yenikapı ihtimalini iyi buldum aslında. Sadece Barbaros bulvarı tırmanışı nasıl olur kestiremiyorum. Sanki biraz fazla uzun bir tırmanış değil mi?

3 Beğeni

Baya uzun, neredeyse 1 kilometre. :sweat_smile::disappointed_relieved:

Ne kadar özensiz ve çirkin bir yarış afişi hazırlanmış.

Barbaros bulvarı 1.450 mt %6,5 ortalama eğim, elitlerde belirleyici amatörlerde koşudan nefret ettirici olabilir.

Şehrin maratonu olamayan parkurun değişmesi gerektiğini düşünenlerdenim ancak bu sene için geç kalındı, derenin ortasına geldik…

4 Beğeni

Barbaros çıkışı kaçıncı km’ye denk geliyor acaba? Maratonda böyle bir yokuşun olması herkesin planını değiştirmesine sebep olur. Daha açık söyleyeyim, ben başta olmak üzere birçok kişiyi patlatır😀 Eğer böyle bi değişiklik varsa ben şimdiden sevmediğini söyleyebilirim. Barbaros çıkışını fazla abarttığımı düşünen olabilir. 1.450m uzunluk,%6.5 korkutur beni açıkcası

3 Beğeni

Aydos’ta koşan adama bir şey yapmaz Kaan :sweat_smile: :sweat_smile:

1 Beğeni

Abi o eski halimden eser yok şimdi😂 elimizden geleni yapcaz artık👊🏻

1 Beğeni

İşte beklediğim yorumu buldum

2 Beğeni

sitede parkur geçen sene ile aynı kafam karıştı değişiklikten eminmiyiz acaba

@RunMustafa baktığınız adres şu değildir:

Keyifli koşular, Koşuforum’a hoşgeldin :raising_hand_man:

Evet arkadaşlar hepinize iyi günler dilerim.
42. N Kolay İstanbul Maratonu Parkur değişikliği açıklandı. 3. seçenek kabul edilmiş.

4 Beğeni

30 .Kilometrede saga dönmek yerine sola dönüp yürüye yürüye devam etmek bile baya iyi bisey olacak gibi duruyor :see_no_evil: o değil de Gülhane yokusundan korka korka yazıldık, olana bak :scream:

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Hoşbuldum. :raising_hand_man:

şimdi gördüm sitede parkur yenilenmiş. neyse ki pazar uzununda iki kere tırmanma şansım oldu. evet yokuş yorucu ama z.burnu-bakırköy daha kötü bence

3 Beğeni

Herkese iyi günler. Yokuşun 10. kilometrede olması iyi gibime geldi. Bilemedim. Yaşayıp göreceğiz. Her yokuşun birde inişi olacak elbette.

1 Beğeni

Böyle olacagini bilsek tüm yazı Ayvad bendi tersten ve kurt kemeri kombosuna yaparak hazirlanirdik yarışa… 3 hafta kala insan doğal olarak korkuyor. Misal inişler beni çıkışa göre daha çok ürkütür. Barbaros inisinde asla salmam kendinimi…

3 Beğeni

Herkese selamlar,

İlk maratonunu koşacak biri olarak açıkçası ben bu parkuru kayıt olmadan önce görseydim kayıt olmazdım.

Şu an için bu parkurla maratonu çıkarabilir miyim açıkçası ona bile emin değilim.

Barbaros Bulvar’ının inmesi koşucular için problemken birde çıkışının problem olması çok saçma olmuş.

Umarım herkes sağlıklık ve keyif alarak bittirir.

2 Beğeni

Benim de ilk maratonum. Barbaros bulvarını okuyunca sinirim asabım bozuldu. Hedef süremden çok daha farklı bir süre çıkacak anlaşılan. Hayırlısı…

2 Beğeni

Arkadaşlar herkese selamlar.
Ben 41. İstanbul Maratonunu 04:17:52 ile koştum. Bu yıl düzenlenecek olan 42. İstanbul Maratonu için kendime 03:59:59 hedefini koydum. Olursa çok mutlu olurum. Olmazsa ne yapayım Dünyanın sonu değil.
Michael Jordan diyorki “Başarısızlığı kabul ederim ama denememeyi asla” deneyeceğiz. Elimden geldiğince her hafta 85 kilometre üzeri koşuyorum. Geçen ay düzenlenen İstanbul Yarı Maratonu sürem 01:47:52. Elimden geleni işimden arta kalan zamanlarda yapmaya çalışıyorum. Her yokuşun birde inişi var.
Pandemi nedeniyle değiştirilen bir parkur bu. Yenikapıda 4000 kişi çok güzel bir şekilde mesafe kuralı gözetilerek bekleyecek ve yarışa başlayacak.
Herkesin söylediği yazdığı gibi Yenikapıdan sonra maraton bomboş. Tek başınasın. Herkes kopmuş. Gruplar bile tektük ya var, ya yok. Seyirci zaten yok. Moral sıfıra iniyor benim gibi amatörler için.
Gülhane parkı ve Cağaloğlu yokuşu yarışın sonu neredeyse son 1200 metrede yürüyecektim.
Yeni parkur çok güzel oldu. Köprüden 2 kere geçeceğiz. Güzellikleri görmeye çalışalım. Barbaros Bulvarını kafamızda büyütürsek inanın orayı tırmanamayız.
Her şey çok güzel olacak.
41. İstanbul Maratonu son kilometre paceleri paylaşıyorum. Çökmüşüm resmen. Gülhane çıkışı tamamen çöküşüm olmuş benim.

Bu sene böyle olmayacak.

5 Beğeni