39. İstanbul Maratonu 12 Kasım 2017

Maraton fuarı gerçekten çok gürültülü, pahalı ve boştu. Etrafta dolaşmak için çaba sarfetmeme rağmen bir süre sonra kendimi dışarı atmaktan kurtulamadım. Organizasyon ise geçen yıllara göre daha iyiydi, her yıl biraz daha iyiye gidiyor. Ancak insanların ilgi alakasının iyiye gideceğine ilişkin bir emare ne yazıkki yok, görev alanların çoğu için bile bu böyle. İstanbul halkının maratona bakışını “anlayabilmek” için sosyal medyada 10 dakika gezinmek yeterli. Parkur ise 12. kilometreden itibaren bomboş bir otobanda rüzgarla boğuşmaktan ibaret. Balat bölümünün çıkarılması kötü olmuş, şehir içiydi en azından.

Bir daha katılırsam maraton fuarına gitmeyi düşünmüyorum. Nüfus kağıdı fotokopimle gidenlerden birine ricacı olacağım artık.

2 Beğeni

Evet haklısınız . Kategori kısmında M-F ayrımının yeterli olacağını sanmıştım ama yaş bilgisi olanların bir kısmını dahil etmiyormuş . Bitiren sayısı 1701 kişi bizim maratonda.

Yukarıda link verilmişti
http://results.splittime.nl/resultsv2/index.aspx

1 Beğeni

Sonuçlar resmi site üzerinden de yayınlanmış, koştuğum halde listede yokum. Attığım e-postalara yanıt alamadım.

Herkese merhaba,
Benim de bu yıl dördüncü katılışım ve 15 km koştum. Her yıl olduğu gibi Taksim’den köprüye transfer olmak için sabah 7 gibi Taksim’deydim. Fakat buradaki organizasyon o kadar kötüydü ki; otobüse binmemiz yaklaşık 45 dk sürdü. Yüzlerce insan otobüslerin kapısına yığılmış, polisler bir yandan kadın yarışçıları arama yapılması için otobüslerin ön kapısına yönlendirmeye çalışıyor (o kalabalıkta imkansız), erkek yarışçılar orta ve arka kapıdan binmeye çalışıyor, kapılar açılmıyor, polisler aramaya çalışıyor vs… Neredeyse birbirimizi eziyorduk…
Nihayet otobüse binip yola çıktıktan sonra asıl problem başladı. Beşiktaş’tan yukarı çıktıktan sonra köprü girişinden polis nedenini bilmediğim bir şekilde otobüsümüzü geri çevirerek yarış alanına almadı, otobüs şoförü de duruma itiraz etmeyince son hızla 2. köprüye doğru yola çıktık… Ataşehir’den dolaşarak Altunizade’de bizi bıraktı, yarış alanına kadar yaklaşık 1,5 - 2 km yürüyerek-koşarak geldik. Bu durum otobüste 2-3 adet maraton koşacak sporcuyu çok ciddi strese soktu, onca emek neredeyse boşa gidiyordu. Eşya otobüslerine de son anda yetiştik, bizden sonra transferle gelen birçok insan eşya otobüslerinin peşinden bir hayli koşturdu, yine de kapıları açmadılar… Sonuç olarak 15km yarışçılarının arasına bi şekilde karıştık ve yarışı bitirdik…
Bana göre bu seneki iyi olmayan tarafı transferdi, ben transfer alanına otobüslerin ilk kalkacağı saatte gitmeme rağmen binemedim. Fuar konusunda müzik sesinin yüksek olduğu konusuna katılıyorum, insanın içeride durası gelmiyor.
Bu yılın güzel tarafı ise çanta sırası beklemememiz oldu, gerçekten çantamı elimle koymuş gibi buldum.
Umarım önümüzdeki yıl gerekli geliştirmeleri yaparlar.

Herkese iyi sporlar dilerim.
Sevgiler

2 Beğeni

Ulaşım konusunda “Avrupa yakasından servis var da Anadolu yakasından niye yok” diye düşünmüştüm başlarda. Sonra otobüslerin koşacak olanlara ücretsiz olduğu öğrenince “her otobüs servis nasılsa” diye fikrimi değiştirdim.

Gördüğüm kadarı ile nereden ve nasıl geliyor olursa olsun çoğu kişi Altunizae’ye veya 1.Çevreyolu ile köprüye en yakın yere ulaşmaya çalıştı.

Köprü öncesi start verilen noktanın hemen sağında, metrobüs duraklarının arkasında ve altında Bağlarbaşı yönünden gelip Beylerbeyi yönüne inen yol geçiyor. Buradaki "15 Temmuz Şehitler Köprüsü Durağı"ndan 15F ve 14M isimli Kadıköy kalkışlı otobüsler geçiyor. Ben otomobil ile Kadıköy’e gelip tarifeli 14M’ye bindim. Bu durakta inip merdivenlerden çıktığımda start noktasındayım. Son derece rahat oldu. Dönerken de Sultanahmet’ten vapura ve Kadıköy’deki otomobilime. Bu yöntemi gelecek yıl daha çok kişi kullanır, daha çok kişi rahat rahat gelir inşallah.

Maratonun internet sitesinde Anadolu Yakası’ndan gelecekler için bu yol tavsiye edilseydi iyi olurdu.

2 Beğeni

Üç yıldır tüm koşuların istatistiklerini tutuyorum. Türkiye’nin en büyük koşu olayı olarak lanse edilen İstanbul Maratonu ile ilgili en temel istatistik bilgiler:
39. İstanbul Maraton Katılım:
Erkekler: Başlayan 1620, Bitirebilen :1483, TUR:1067, Yabancı 416
Kadınlar: Başlayan 268, Bitirebilen : 222, TUR: 82, Yabancı 140.

Özellikle yabancı katılımı ve Türk bayanlarda dibe vurmuş, her geçen yıl katılım düşüyor, Köprüden geçmek için gelenleri maratona katılan olarak gösterip yüz binler katıldı başlıkları gerçek dışı gibi görünüyor.
Not: Detaylı liste Excel File olarak düzenlendi.

4 Beğeni

koşan herkesin ayaklarına ve emeklerine sağlık, 2015’te 15K koşup organizasyonsuzluğu gördükten sonra bir daha katılmam demiştim, genel anlamda yorumlardan çıkardığım sonuç bu kararımın doğru olduğu yönünde…televizyondan izlerken son bölümde başta giden atletlerden birisinin iki defa su istasyonundan su alamadığını, istasyonda kimsenin kendisine su uzatmadığını üzülerek izledim (kafamda neden elit atletler için ayrı bir su istasyonu olmadığını sorgulayarak)…

umarım organizasyon açısından daha iyi günleri görebiliriz…

1 Beğeni

Merhabalar,
İstanbul Maratonu sonrası sizlerle paylaşmak istediğim önemli noktalar var;

1. yarış sabahı start alanına giden servsilerin büyük bölümü 2. köprüyü kullandı ve çok ciddi gecikmeye sebep oldu. Üstelik 42k ve 15k koşacak arkadaşları halk koşusu start noktasıan bırakıldı. Start halısına doğru gelmek tam olarak kabus gibiydi. Çantalarımızı teslim edemiyorduk, hatta edemeyen arkadaşlar oldu.
    2.Bir gün önce verdiğimiz özel içeceklerin bir bölümü dağıtım masalarında yoktu. Nereye gider bu içecekler anlamıyorum ki.
    3.Yarış sonrası finish alanında gayet soğuk bir şekilde al senin poşet şeklinde elimize poşet tutuşturuldu. Uluslararası yarışlardan neden örnek alınmaz?
1 Beğeni

Kıtalar arası bir yarış adına yakışır olarak düzenlenmiyor, birçok arkadaşım bundan sonra Avrasya Maratonuna katılmayacağını belirtiyor.
Organizasyonda sürekli kötüye gidiş görüyorum.

Merhabalar,
İstanbul Maratonu sonrası sizlerle paylaşmak istediğim önemli noktalar var.

1. yarış sabahı start alanına giden servsilerin büyük bölümü 2. köprüyü kullandı ve çok ciddi gecikmeye sebep oldu. Üstelik 42k ve 15k koşacak arkadaşları halk koşusu start noktasıan bırakıldı. Start halısına doğru gelmek tam olarak kabus gibiydi. Çantalarımızı teslim edemiyorduk, hatta edemeyen arkadaşlar oldu.
    2.Bir gün önce verdiğimiz özel içeceklerin bir bölümü dağıtım masalarında yoktu. Nereye gider bu içecekler anlamıyorum ki.
    3.Yarış sonrası finish alanında gayet soğuk bir şekilde al senin poşet şeklinde elimize poşet tutuşturuldu. Uluslararası yarışlardan neden örnek alınmaz?
1 Beğeni

Maratonun üzerinden 8 aydan uzun bir süre geçtikten sonra dün mesajla parkur anketi geldi. Geç de olsa birilerinin ilgileniyor olması hoşuma gitti açıkçası. Bu sene için çalışma yapılıyor olabilir. İnşallah güzel bir değişiklik olur parkur çeşitlenir, biraz daha tarihi ve turistik dokuya sahip olur.

3 Beğeni