3 ay aradan sonra tekrar koşuya başlamak

Merhabalar, daha önceden açtığım başlıkta anksiyete tedavisinden dolayı bir süreliğine koşu hayatıma ara vermiştim. Yeni bir tedavi sürecinde korkularımın azaldığını ve artık koşabilecek psikolojiye ulaştığımı sanıyorum. Çok şükür! Fakat kullanmış olduğum destek ilaçları nabzımı %10 civarında yükseltmektedir. Geçici olduğunu düşünmüştüm fakat henüz geçmedi. Aslında %20-30 civarındaydı. Fakat dozu azaltınca %10’a kadar düştü. Şimdi daha iyi! Forumdan bir arkadaşın önerisini okumuştum. Acıbadem Taksim Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Doktoru Doç.Dr.Murat Turfan’a randevu almıştım. Hani efor yaparak kapasitemi ölçmesi adına fakat maalesef sağlık sigortam karşılamadığı için değerli hocama aldığım randevuyu iptal etmem gerekti:( muayene 1250
Ekg 250 efor 3500 eko 1400 civarıydı. Bu bütçemi baya aşmaktadır. Araştırmalarım sonucu tüm spor hekimleri kırık,çıkık,rehabilitasyon, fizik tedavi vs bakmaktadır. Bilgisi olan var mı? Kim bize spor öncesi hangi kapasiteye sahibiz , neler yapabiliriz gibi kontroller ederek hem kalp sağlığımızı hem de ciğer kapasitemiz hakkında bilgi verecek? Ben artık bu işlerden sıkıldım. 60 yaşında adam korkusuzca (bilinçsizce) halısaha maçına gidiyor koşmaya çalışıyor, ama ben 35 yaşındayım tüm takıntılarımı yok edecek, kendimi tüm testlerden geçirdikten sonra koşarım diye temkinde bulunuyorum. Bir yandan iyi bir yandan da bir o kadar kötü oluyor:) uzun lafım kısası öneriniz nedir?

Geçen yıl diz kapaklarımın 5 cm yukarısında başlayan ağrılar sebebi ile gündelik 30-40 kat merdiven çıkışları,yürüyüşleri ve koşuları aralamıştım Biiraz iyileştim yürüyüşlerle hayatımı idame ettiriyorum aylık otalama 150 km yürüyüşle +buna ilaveten biraz şinav,barfiks,mekik Geçen hafta geçirdiğim motosiklet kazası ile şınav,barfiks çekemiyorum omuz,kol kırık bende bunun yerine her gün yürüyüş yapıyorum Bir doktora görünmenin faydası olacaktır illaki ama o bedenle iç içe yaşayan sizsiniz O halı sahaya giden yaşlı amcalar bizim kadar ince ince düşünmezler (genell olarak)Bizim hedeflerimiz ve gençliğin verdiği tedirginlik yüzünden de sorumluluklarımız biraz fazla Benim tavsiyem koşamıyorsak yürüyüş yapalım,merdiven çıkalım,ip atlayalım (imkanlar dahilinde)ip atlamanın kuvvetin yanında vücudun bütünsel oranizasyonuna büük faydası var Benim için 3 önemlii etken var Sağlılklı gıda tüketimi,güzel uyku,iyi antreman

Selamlar, geçmiş olsun. Koşamıyorum değil koşabiliyorum artık. Ama ne tempoda veya hangi kapasitedeyim bunu öğrenmek istiyorum. Maalesef spor hekimliklerini aradığımda en fazla yaptıkları ekg onu zaten saatimden çekebiliyorum. Yürümek sağlıklı ama hem zevk veren hem de sağlıklı olan koşuyu tercih etmek istiyorum. Bakalım yardımcı olabilecek veya bilgi sahibi birisi mevcut mu. Saygılar

Benim koşuya alternatif sunma sebebim koşamadığınızda, koşmadıınızda fiziki ve ruhani performans kaybına uğramamanız,bu kaıybı en aza indirmek ve sizi dinlendirecek zaman kazandırmaktı Sağlıcakla

Fark ettim :slight_smile: teşekkürler :pray:t4: sağlıcakla kalın.

Koşarken rahat olup, nefes almakta ve konuşmakta sorun olmayacak tempo temponuz olsun.Kapasite de sıkılmadan, o tempoda devam edebileceğiniz süre , mesafe olsun.
İstek 1km, ister 20dakika 2km; asıl olan koşmak istiyorsanız koşmanız.Sizin durum özel üstelik, koşarken gülümseyebildiğiniz her tempo başlangıç olarak iyidir.İyi habere de sevindim.

Teşekkürler :slight_smile: sonunda geçenlerde ilk adımları atabildim. 2K (7,5dk/km )
Fena sayılmaz biraz göğüs ağrısı oldu ama bende genelde olağan bir şey, nefes olarak sıfır etkilenmiştim. Konuşmayı bırakın şarkı bile söyleyebilirdim. Ama nabız 155 :slight_smile: bana göre yüksek

1 Beğeni

Stravadnan takip ettiğim bir atlet,uzun süre ara verince hr’deki değişme:

10km 6 pace 141bpm 18 ay önce…
10km 6dk30sn pace 155bpm birkaç hafta önce.

Hr antrenmanla düşer ama rahatsız etmiyorsa temponda rahatsan hr olumsuz etkilemez.

Şarkı bile söyleyebiliyorsan bu pace ve mesafede devam, haftada 200-300 m artırmak bile 4-5 km ye çıkartır ama asıl olan o 2km’yi cebe koyup koşmak.Artırmaya bile gerek yok .
Koşarken hr değerine bakmasan da olur :+1:

2 Beğeni

Teşekkürler :pray:t4: bence de kontrol etmemeliyim ama elimde değil. Malum kaygı sorunu olduğu için takipte kalmak istiyor bir yanım aslında olması gereken takip etmemek (kendimi adıma)