28 Nisan 2024 İstanbul Yarı Maratonu

Bence birbirimiz ikna etmek zorunda değiliz. Organizasyonu beğenmediğiniz yarışa tabi ki siz katılmayabilirsiniz, ben beğenmediğim kısımlarını eleştirerek yine de katılma hakkımı kullanıyorum. Doğduğum, 50 yıldır yaşadığım yerde, tarihi yarımadanın çevresinde koşmak benim için büyük keyif.
O hatta çalışmayan çok daha fazla insan olduğuna emin olabilirsiniz, İstanbul gibi bir şehrin orta noktası diye bir yer söylemek mümkün değil, kaldı ki nüfusun büyük çoğunluğu güney kıyılarında yaşarken Kanyon’un şehrin orta noktası olduğunu söylemek Avrupa yakası için de mümkün değil bence. Türkiye’nin ikinci büyük şehrinden daha fazla nüfusa sahip Anadolu yakasında yaşayan ve çalışanlar için orası şehrin göbeği hiç değil. Önerim de daha önce yaptıkları bir uygulamayı şimdi de yapmaları üzerine yani isteyen Kanyon’dan alsın, isteyen de Anadolu yakasında daha önce olduğu gibi Caddebostan’dan alsın mesela, 15-20 milyonluk şehirde makul bir istek olduğunu düşünüyorum.

3 Beğeni

Ticari nedenlerden dolayı tek yerde kit dağıtımı yapıyorlar. Dağıtım yerinde birçok sponsor tanıtım yapıyor. İki dağıtım yeri olursa sponsorlar iki yere de organize olmak zorunda kalacaklar, iki ekip tanıtım yapacak vs. Bununla uğraşmamak için tek yerden dağıtımı tercih ediyorlar. Sponsorlar iki yerden dağıtımı istemezler, işlerine gelmez.

8 Beğeni

Merak edip baktım. Acaba birden çok lokasyonda kit dağıtımı yapan bir yarış var mı diye? Elimizdeki 2 örnek dışında. Var mı? Örneği var mı? Mesela yakından bir örnek. Madrid hadi öyleydi, peki Londra maratonu 50.000 katılımcı, expo alanına ulaşmak için araç ile 1.5 saat yol ya da metro ile 40 dak veriyor şehir merkezinden. Tek bir lokasyondan dağıtılıyor. Nüfusu 10 milyon.

Bu arada, İBB ile bir alakam yoktur. :wink:

2 Beğeni

Ornek olmasi acisindan bilgi amacli yaziyorum, her sene 24 000 den fazla katilim olan Moskova Yari Maratonu 1 Mayis tatili nedeniyle tatil olan 29 Nisan pazartesi gunu kosulacak, kit dagitimi yarisin baslayacagi yerde baslandi, tek noktadan dagitiliyor. Iki metro istasyonuna yakin noktaya sehrin her yerinden en fazla 1 saate ulasmak mumkun. Bence sehrin bir yuvarlak seklinde olmasi ve buyuk metro agi nedeniyle herkesin kolay ulasabilecegi yer olmasinin ektisi buyuk tek noktadan dagitimin.

3 Beğeni

Kit dağıtımı konusu biraz rahatsız edici olmuş sanırım (önceki 24 mesajda da bu konu tartışılmış olmazdı öyle olmasa değil mi :slight_smile: )

Benim bir sorum var, bu bib no önündeki harfler neyi temsil ediyor ve ne işimize yarayacak aydınlatacak kimse var mıdır?

1 Beğeni

Başlangıç alanına bitirmesi beklenen süreye göre en hızlıdan yavaşa A-B-C… Grubu şeklinde geliyorlar start verildiğinde en hızlı a grubu en önce biraz daha yavaş b arkasından ondan daha yavaş bnin ardından çıkıyor böylece yavaş koşucu hızlı koşucuya ayak bağı olmuyor.

2 Beğeni

Görüşünüze saygı duyuyorum, organizasyonun bu konuda çuvalladığını düşünüyorum.

1 Beğeni

dunyada da bu is tek veya bir iki noktadan yapilmasi bir tek bana mi sacma geliyor?

londrada veya moskovada da durum ayniymis.

tekirdagdan kanyona gidip alip geldim. tam 6 saat. cektigim trafik, cile, yakit sadece bir numara bir poset icin. dunyadaki uygulamalar da ayni olunca tek nokta iki nokta uc nokta tartismasina girmeyecegim. girenlerin sagindan usulca ilerleyeyim ben…

varsa bilen benim baska bir sorum olacak. kayit olurken x ucret oduyoruz. secenekli olsun mesela ilave ucret odeyeyim bana kargolasinlar. tabi kargolama icin akla bircok soru gelebilir, hepsini dusunup kendimce cevaplamaya calistim ama aklima gelmeyen ne kaldi bilmiyorun…

• baska biri yerine aldin girdin sorunsali? ee gidip aldim bugun baskasina verdim kiti engel ne. veya tam tersi teroristim baskasini kimligi ile kayit oldum gittim kiti aldim engel ne.
  • kimlik kisi bilgisi teyit? birinci madde ile ayni. gonullu beni gordu GBT mi yapmis oldu?
  • numara kapi vs? sistem gonullunun onune benim yas, gecmis kosu bilgilerimi getirdi, gonullude arkadan o kapi numarali bir numara aldi ve bana kayit etti. neden bu harf dedim, yas ve gecmis kosu bilgilerinize gore sistem atiyor dedi. mobil hat almak gibi. siz alana kadar kimsenin degil, kayit oldugunda numara sizin. bunu bir gonullu ofiste yapip kargo posetine koymasina engel ne?
  • kit dagitimi son 3-4 gun kargo yetismezse? kargo icin bir sure belirle. son 2 hafta oncesinda kayit olanlara kargo secenegi sun. 2 hafta kala kayit olan yine dagitim yerinden alsin.
  • son kayda kadar bekleniyor cunku kategori ve katilimci sayisi belirlenmeli? ya gecen yillarin istatistikleri elinde var. 5000 kisi mi katiliyor ortalama, en azindan ilk 2-3 bin kisiye default bu secenegi sun ve bunu erken kayit avantaji olarak belirt. ben 5 ay once kayit oldum mesela bana sun. yas belli gecmis kosum belli. at beni alfabenin ortasindan bi yere iste.
  • kayit olacak kisilerin performansina gore kapi ve atama yapilmasi icin son ana kadar bekleme? abi o zaman gecmis kayitli kosusu olanlara bu imkani sun. istanbul maratonu gibi oncesinde yaris kosma sarti getir ve onlara kargo secenegi sun.
  • dagitimda sponsor etkinlik vs icin? abi kit dagitim yerlerindeki sponsor alanlarini ben hic dolu gormedim. kanyondaki resmen bitsede gitsek modundaydi. insanlar gelip alip gidiyor. bu etkinliklerin en verimlileri zaten yaris gunu zaten yapiliyor.

ya sen herseye ragmen yine dagitim yeri ac. erkinlik yap. abi 21 km koscam diye 6 saat yol gelip dondum. hadi ben sehir disindan geldim, avcilardan veya pendikten gelen adam da 1-2 saate gelip alip donemez. ornek beylikduzunden baktim, gidis metrobus+metro 1 saat 37 dakika gosteriyordu.

gunumuzde amazon, hepsiburada gibi sitelerde gece yarisi verdigin siparis sonraki gun teslim ediliyor, biz polyester bi tisort, leş gibi kokan bir poset ve bir kagit ile cip icin cile cekiyoruz…sebep?

abi bunca adam bunca organizasyon londra moskova salak bi sen mi akillisin diye dusunerek yazdim bunlari. yani kendimi salak yerine konulmayi goze alarak ama gercekten mantikli bir aciklama bulamiyorum.

5 Beğeni

Güzel bir konuya parmak bastınız. Kapı numarası. Kurumsalların tamamını R kapısına atmışlar. Bize sormamıştı kayıt olurken tahmini bitirme süremizi ama herhalde içerde bu bilgi var zaten dedim, dert edinmedim. Gelin görün ki hepsini bir kapıya atadıklarını kiti teslim alırken görünce, sorguladım. İsterseniz öne geçersiniz cevabını aldım. :smiling_face_with_tear: özetle yine bir eğlence bekliyor bizleri… bu arada Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu için kapanan yollara bakınca pazar sabahı kesin çok eğleneceğiz. :grimacing:

2 Beğeni

@sryz benim de aklıma gelmişti kargo; zaten kargoda günde kat ve kat fazlası paketleniyor.Belki ileride kargo firması, yarış sponsoru olur.

Kişiyi görüp kimlik bilgisinden yaş, kimlik no vs teyiti için;kişinin ad soyadı ile tutan kredi kartı, e-devlette oluşturulabilecek (şimdi böyle birşey yok) bir kod ile ödeme aşamasında kişinin doğrulanması, önceki maraton dereceleri,sağlık raporu vs teyiti hayal de olsa olmaz değil.

3 Beğeni

Spor Istanbul maraton ve yari maraton yarislarina katilamiyorum son yillarda. Bunda temel sebep yaris oncesi, yaris ici ve yaris sonu sorunlar. Kalitenin boyle bir ekip elinde dusmesi, yaris sayisinin azalmasi ve yaris ici hizmetlerin-istasyon ikramlari- ve yaris sonu hizmetlerin-sonuc hizmetleri vb- vasatligi dusundurucu. Hele su canli ve genel sonuc sayfasi cidden cok kalitesiz. 5 yillik surec sonunda hala ayni sistemlerin kullanilmasi, bir yenilik yapilmamasi beni sasirtiyor.

Daha ilginc noktalardan biri de yaris sayisinin azalmasi. Elde boyle bi organizasyon yapisi varken Istanbul genelinde her hafta yaris yapılabilecek operasyonel yapi nasil kullanilamaz aklim almiyor. Misal Istanbul’u kosuyorum 5 etap iken simdi neden 2 etap? Neden daha lokal yarislar yok?(semt yarislari, park yarislari, IBB elinde bunca orman alani varken orman yarislari?)

Insan bu potansiyelin kullanilamamasina sastigi gibi, aslinda bi cok ileri yas kosucu icin motivasyon kaynagi olan yas grubu odullendirmenin kursu formatinda kalkmasina, insanlardan gelen tepkiye ragmen hala donmemesine sasiyorum! 15 dakika ilave bir odullendirme ne kadar zor olabilir?

BTC Turk kosusu gibi ilk kez yapilan bir yarisin bile bu koklu yarislar ile karsilastirilmasi yonetenlerin sapkayi onune koymasini gerektirir.

6 Beğeni

Pandemide yarış kitimi sokağımdaki marketten almıştım.

Şaka değil. O yıl maratonun sanal versiyonu vardı. Kitini nereden teslim almak istersin diye soruldu. Sponsor olan market zincirinin bir şubesinden istedim…

https://event.spor.istanbul/ Adresine girerseniz, hâlâ sol menüde “Lokasyon Seçimi” ibaresini görürsünüz.

4 Beğeni

Ingiltere’den bir detay ekleyeyim. Buradaki bircok yarista belirli bir tarihe kadar kayit olanlara posta ile gonderiliyor yaris numarasi. Bunda iki etken onemli, biri burada posta hizmeti ve adres cok siki takip edilen ve iyi bir hizmet. Her sey posta ile hallediliyor ve adres her seyin temeli. Ikincisi de yaris kiti diye bir sey olmamasi, yani sadece gogus numarasi zarfla gelebiliyor. Verecekleri diger seyleri finish sonrasi kucuk bir canta ile veriyorlar. Eger belirttigim o tarihten sonra kaydolduysaniz da yaris gunu bir saat once gidip alabiliyorsunuz start alaninda. Bircogu zaten posta ile gittiginden burada da sira olmuyor. Turkiye’de posta hizmetinin kalitesi ve adres karmasasi ile bu olur mu bilemiyorum. Ama bir bilgi olarak eklenmis olsun akisa.

Haa ayrica tek bir noktadan alinan yarislar da var ama orada da durum su: burada cok yaris oldugundan herkes kendi sehrinde yaris kosabiliyor. Ve buyuk birkac sehir disinda sehirler kucuk ve her yer ulasilabilir oldugundan bu tek noktadan alinmasi sorun olmuyor. Ve yine yaris gunu bir saat once gidip alabiliyorsunuz start alaninda.

9 Beğeni

Bu arada yarın hava 15-16 derece dolaylarında ve gök gürültülü sağanak yağışlı olarak görünüyor…

1 Beğeni

Bizim meteoroloji:

Özet

Bakırköy için bu görüntü, Beşiktaş için de benzer harita, olay.

İngiltere meteotoloji:

Özet

Bunu da test etmiş oluruz, bariz bir fark var.

5 Beğeni

Alttaki görsele daha çok güveniyorum :wink:

1 Beğeni

posedion(yunan modeli) de yagis gostermiyor yaris saati

2 Beğeni

yagmur yagiyor

1 Beğeni

1. Yarı Maratonum biraz hava muhalafeti vardı ama mutluluğumu paylaşmak istedim :slight_smile:
10 Beğeni

Kadinlar 10k kazanani 42:19… Hic kimse gelmemis demek ki. Tabii ki kazanana tebrikler ama bir 10k yarisinin da 42:19 ile kazanilmasi dusundurucu. Dunya rekoru 28:46.
Ornek olmasi acisindan yarimaraton dunya rekoru 1:02:52, burada kazanan 1:06:46

6 Beğeni