2015 Iznik Ultra Yaklaşıyor

Ultra koşanların telefon programı kullanıklarını sanmıyorum ama Runkeeper’a “Yarışlar (Races)” bölümüne ekledim İznik Ultra (130K), Orhangazi Ultra (80K) ve İznik Dağ Maratonu’nu (42K).

2 Beğeni

Geçen sene İznik 130k’da koşan arkadaşlar;
Yarışın gece başlamasının sizde olumlu veya olumsuz yansımalarını öğrenebilir miyim?
Gece başlayacak ve yaklaşık 15-20 saat sürecek bir yarış için son günlerde(son gün belki de) uyku işini nasıl hallettiniz?
Kısacası tecrübelerinizi ve vücudun, gece başlayan yarışa güneş doğduktan sonra yorgunluk ve uykusuzlukla ne reaksiyon verdiğini paylaşır mısınız?

Ne yazık ki benim deneyimim olumlu olmadı. İlk yokuştan sonra çok ciddi halsizlik hissettim. Daha sonra şiddetli bir üşüme hissi ile sağlam bir kırılma noktası yaşadım. Sanırım yarış öncesi beslenme ve dinlenme rejimim uygun değildi. Gün doğumuna yakın kendime geldim ama o noktaya kadar çok zorlandım.
Yapman gereken ilk ve en önemli şey -bana sorarsan- bünyeni gece koşmaya hazırlamak. Yarış tarihi yaklaştıkça artan sayıda gece koşusu yap. Hava şartları gece biraz daha sert, buna hazırlıklı olman lazım. Yarış cuma gece yarısı başlıyor, perşembe günü İznik’e varıp cuma gün boyunca yatar vaziyette dinlenmek ve olabildiğince az enerji harcamak önemli. Uyku yarış süresince bir problem olmayacaktır. Ancak yapabiliyorsan cuma gün içinde bir iki saat kestirmek işine yarayabilir. Standart saatte başlayan standart yarışlar gibi starttan 2-3 saat önce mideyi zorlamayacak sağlam bir öğün önemli. Yarış öncesindeki 5-10 günlük aralıkta da karbonhidrat yüklemesi (artık o her ne ise) yapmak gerekiyor. Finişe dinlenik gelmek en önemlisi. Geride bıraktığın antrenman rejiminden herhangi bir yara kalmamış olması önemli.

5 Beğeni

Gece koşmak çok güzeldir, sessiz ve huzurlu bir ortam olur, güneş olmaz çok su kaybedilmez. Alışmak lazım, o zamana kadar yanılmıyorsam Çekmeköy de 45K bir gece koşusu olur.

Zebralar ultra maraton koşsaydı…

10 Beğeni

130 km için eğimler bellide zemin bilgisi verebilecek varmı acaba? hangi km ler nasıldır?

Tersten gideceğiz, aklımda kalanları yazayım. Gerçi kilometre istemişsin ama ezbere veremiyorum, daha sonra belki toparlayıp ilave ederim. Şehrin içinde taş ve asfalt üzerinde başlıyorsun. Daha sonra büyük taş kütlelerinden oluşturulmuş bir yol var, biraz sıkıcı, aralardaki büyük boşluklar -özellikle yorgunken- beni zorladı. Daha sonra bahçelerin arasından düzgün yollarda ilerliyorsun. Toprak zemin, ama düzgün (yağışta ne olur bilmiyorum). Uzun bir süre böyle devam ediyor. Zaman zaman şehir içi asfalt geçişleri var. Gölün batı tarafına doğru tarlaların içinden koşmuştuk. O kısım zorlu. Zemin toprak ama düzgün değil, dikkat istiyor. Yağmurda çok ciddi sorun olur. Daha sonra sahil boyunca giden uzun bir sıkıştırılmış toprak/kum bir yol var. Asfalt geçişleri yine mevcut. Daha sonra tırmanış ve inişler başlıyor. Her iki tırmanış ta inişlerinden daha teknik ve zorlayıcı olacak. İki tırmanış arasında asfalt geçiş var. Büyük bölümde yol toprak ve düzgün ama yol olmayan patika/tarla geçişleri zorlayacak. Aslına bakarsan işin özeti şu:
Yolun büyük bölümü toprak. Şehir içinde koşulan yerler mevcut ve zaman zaman asfalt geçişleri de var. Tarla içerisinden geçen bölümlerde ve bazı patikalarda teknik zorluk var. Ben saat yönünde koşulan yarışın ilk yarısında patika ayakkabısı giyerken ikinci yarıyı Pegasus’lara geçmiştim.

5 Beğeni

@cciftci Çağlar Selam, Bir göğüs numarası veriyoruz ve öne takılmasını istiyoruz ama her parkurun numarası bariz bir şekilde parkur renginde oluyor.

@Fatih Merhaba, hava iyi olursa don atlet koşabilirsin. Ama 42K parkunda bile 2-3 kısa bölümde GSM kapsaması olmuyor. Durmak zorunda olduğunuzda uzun süre eksikliğinizi fark edemeyiz. Ayrıca, gölden 600 metre yükseldiğinizde hava en az 3 derece soğuyor. Sırt rüzgara açık. Kötü havada hareket halinde veya durduğunuzda kendinize bakabilmeli yardım bekleyebilmeli hatta çağırabilmelisiniz. Bunları ufak bir sırt çantasında veya cebi yeterli olan bir bel çantasında taşıyabilirsiniz.
Ve evet, bu malzemeler kit dağıtımında ve bu sene MUTLAKA parkurda kontrol edilecek.

2 Beğeni

İznik ve Çekmeköy Ultra için Hazırlık Rehberi

Buradaki bazı soruları da içeren bir kaynak hazırlamaya çalıştım. Özellikle ilk kez katılacakların işine yarayabilir.

11 Beğeni

Yine çok ilham verici bir yazı olmuş. Geçen sene 130 benim için çok güzeldi, bu sene 2016 utmb puanı için katılmam zorunluydu, yazıdan sonra zorunluluk duygusu heyecana dönüştü.

1 Beğeni

Güzel ve cesaretlendirici bir yazı olmuş. Antalya Maratonu sonrası İznik Maratonuna katılmak konusunda endişelerimi azalttı.

1 Beğeni

Benim iki sorum, bir de küçük duyurum olacak.
1- Ben 42k için katılmayı düşünüyorum. Aslında karasızdım ama Aykut Bey’in yazısını okuyunca gaza geldim, sonuçta 8 saat eşek değilsin bir şekilde bitirirsin diye düşündüm. Yalnız siteye göz attım ama kayıtlar hala açık mı emin olamadım. Katılımcı sınırının 200 olması da bu şekilde düşünmeme neden oldu.
2-Katılmayı başarabilirsem bu benim katılacağım ilk yarış olacak o yüzden cehaletimi mazur görün lütfen.Fena halde kafama takılan şu: Arkadaşlar yarış esnasında tuvalet işini nasıl hallediyoruz. Koşarken benim sindirim sistemim normalden fazla çalıştığı için sık sık tuvalet ihtiyacım oluşuyor. Kontrol noktalarında seyyar tuvalet var mı? Kontrol noktası dışında sıkışırsak (özellikle büyük abdest) ne yapabiliriz?
3- Benim gibi ilk kez uzun mesafe patika koşacak arkadaş var mı? Yarışı zoru zoru ancak bitirecek, kondüsyonu çok yüksek olmayan ama yine de katılmak isteyen, o deneyimi yaşamak isteyen varsa yarış esnasında birlikte koşup birbirimize destek olabiliriz diye düşünüyorum. Ben bu güne kadar en fazla 20 km (7.46 pace) koştum.
Bu yarışta da iyimser bir tahminle 8,5/9, kötümser bir tahminler 10/10,5 civarı bir pace tutturabilirim diye düşünüyorum. Yani kuvvetli bir fiziğim yok, hızlı koşabilen biri değilim, biraz kilo fazlam bile var ama yine de katılmak istiyorum. Buna benzer seviyede ardakadaş/lar varsa en geride birbirimize destek olarak bu yarışı tamamlamayı başarabiliriz. Güzel bir deneyim olur.
Teşekkürler

Kayit acik gozukuyor. Once siteye uye olmayi unutmayin. Kayit adimlari bu sayfada verilmis.

Yarisa gore degismekle birlikte bazi ultralarda kontrol noktalari yerlesim merkezlerinde olur. Iznik’te boyle. Muskule, Suleymaniye ve Derbent koyleri ayni zamanda kontrol noktalari. Buralarda soruldugunda bir yer bulunur diye dusunmekle beraber kendim kullanmadim. Kontrol noktasi disinda olursa, dogada kamp yaparken, cadirda kalirken, uzun trekking/dagcilik faaliyeti yaparken ne yapilirsa o yapilir. Bu yuzden bircok kisi yaninda baby wipes turu islak mendil tasir.

Gecmis yillardaki surelere bakinca 42k’da 6-8 saat araliginda tamamlayan bircok kisi olacaktir. Ayrica bu konuda bu yil ilk defa baska bir avantaj da olacak. 80 ve 130K yarislarinin baslangic sureleri farkli oldugu icin bitirme sureleri cok yakin olacak. 42 kosan biri yarisin belli bolumlerini 80 veya 130k kosan biriyle birlikte de gidebilir. Onlarin iyice yorgun olacaklari bolumler olacagi icin birlikte gidebilirsiniz. Yani sadece 42k degil yarisa katilan herkesle beraber gitme sansiniz var.

6 Beğeni

Ultra koşmanın bence güzel olan tarafı da bu zaten: fiziksel ve mental sınırlarınıza bir nebze olsun yaklaşabilmek ve daha neler olabileceğini görmek.Böyle olmasa hepimiz hergün yaptığımız gibi 15-20km’ler koşar, hiçbir sürpriz olmadan koşularımızı bitirirdik.Ama insanın, doğanın muhteşem gerçekliği ve kendi saf varoluşu ile karşı karşıya kalması çok değerli bir şey bence.Bunun yanında yarış sırasında karşılaşabileceğiniz aksaklıklar çok önemsiz kalacaktır.Gerekenden fazla endişelenmeyin.İlk yarışta olmasa bile sonraki yarışlarınızda çoğunu halletmiş olursunuz.Bana göre ultra yarışların %51 'i mental , %49 fiziksel güçtür.Hatta Aykut gibi Spartatlon ‘’ koşan sıradışı sporcularda bu %70’e % 30’lara kadar düşer. En son ultra koşumdan önce hemen hiç arazi çalışması yapmadım-yapamadım.Bu tabii ki yanlış bir şeydi ve yarış sırasında zaman zaman beni çok sıkıştırdı ama her yeni kilometrede ne ile karşılacağımın merakıyla koşuyu rahatlıkla bitirdim.Siz de gereken hazırlığı iyi kötü yapıp start çizgisine gelme kararlılığını gösterirseniz inanın işin en zor kısmını atlatmışsınız demektir.

1 Beğeni

Hava durumunun yağmurlu olmadığını düşünürsek, 42k parkuru için Gel Kayano veya GT2000 için yorumlarınız nedir? Yakın zamanda Saucony Peregrine 4’e alışmaya çalışıyorum fakat ayaklar taraklı olunca her basışta ayakkabı açılıyor ve içi taş-toprak doluyor… Ya yeni bir trail arayışına gireceğim ve ya var olan Gel Kayano’larla devam kararı alacağım…

Eğer peregrinlerle rahatsanız ve tek sorun içine taş toprak girmesiyse bunu gaiter kullanarak önleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Öneri için çok teşekkürler, hemen araştırmaya başlıyorum…

Raidlight gaiter’ larda şu anda %25 indirim var bildiğim kadarıyla,forumdan Emre Tok’la bağlantıya geçebilirsin.

http://www.kosuyorum.net eksiklerinizi tamamlayabileceğiniz yer.

1 Beğeni