110 kilo koşmak?

@fatihboyaci 10-15 gündür koşuya ara vermek zorunda kaldım malesef. 16k ya kadar çıktım 140 nabız ortalama ile 108 kilo iken menisküsler fazla zorlama dedi. Koşarken sıkıntı yokta gün içinde dizde saplanır ağrılar yürüken takılmalar olmaya başladı. Kısmetse 6 eylül de izmir yarı maratonu koşarım diyordum ona da kayıt almadılar daha önce koşu derecem olmadığı için. Korsan koşayım diyordum ama vazgeçtim. 100-95 kilo altına inmeden 10k üstü çok zorlamamam gerek sanırım. Uzun yürüyüşler yapmam gerek bir süre sanırım.
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Öncelikle geçmiş olsun. Koşarken sorun yok diye koşuyu sürdürmemen doğru olmuş. Mesafen ve nabız gayet güzel. Dizle ilgili durum tamamen geçecektir, o vakit 3-5-7km kademeli ve yavaş (7dk30-8.00dk pace ile) başlanılabilir.
Uzun mesafe koştuğun için son 10-15 gün vücuda dinlenme, kilo vermek için fırsat tanımış da oldun. Koşmadan da sağlıklı kilo vereceksin inşallah.Uzun yürüyüşler için tavsiyem dizdeki durum nedeni ile önce temposuz, 3-5 km ile başlaman.İkincisi 10km yürüyeceksen tek seferde yürümek yerine 4+3+3 km veya 4+6 km veya 3-4-2 km şeklinde gün içine yayman . Yok yarım saat sonra kalori yakıyor lafından ziyade markete işe eve vs giderken küçük mesafeler ile özel vaktin varsa 3-5 km’leri güne yaymak daha iyi gelebilir. Belki haftada bir gün dutuma gore 6-7km…(tabi öncelik diz ve o takılmaların geçmesi).Stressiz, dengeli beslenerek kasım başında 102-104kg’ a düştüğünde daha da rahatlamış olursun.Tebrikler, koşulacak ve daha da hafiflenecek günlere, sağlıcakla kalınız :+1:

4 Beğeni

2 kez 115-120 kg’lardan 80 kg’lara düşüp aynı kiloya çıkan bir arkadaşım 3. kez yine düşecek gibi.Onun ve benim için sorun duygusal yemeler, aburcuburlar. Psikolojik yönüyle ilgili denk geldiğim bir sohbet:

1 Beğeni