110 kilo koşmak?

Vo2max ile ilgili sorularım. olacak sizlere. Bugün test için 12 dakika da 2.13 km koştum 5.39 pace ile tam zorlanamadan kendimi. Garmin 41 olarak hesaplıyor vo2max değerimi. https://www.brianmac.co.uk/gentest.htm sitesine göre hesaplayınca 36.3 çıkıyor.(cooper test) Hangisi daha doğrudur?
Bir diğer sorum da yeniden vo2max hesapla diye bir bölüm bulamadım forerunner 245 te. Saat kendi zamanla güncelliyor mu bu değeri?
Eşim de yavastan koşmaya başladı. Fenix 6x pro aldım ileride trail falan yaparım düşüncesiyle forerunner ı eşime vereceğim. . Forerunner e göre çok buyuk ve ağırmış:) Bugün iki saat ile koştum. Fenix e gögüs bandını bağladım forerunner bilekten ölçü kalp hızlarını, ölçümleri neredeyse aynı çıktı anlık ve ortalama. Bilgi olarak yazmak istedim.

1 Beğeni

Sitede vo2max değeri Cooper testine dayanarak tahmini bir değer veriyor. Saat senin kalp atış değerlerini de bilmekte ve aslında saatteki de laboratuvar ortamındakinin %95i doğrulukla değer üreten algoritmaları kullanmakta.Saat daha doğru. https://www.firstbeat.com/en/consumer-feature/vo2max-fitness-level
Not:5.40 pace 12 dk güzel, sadece sıksık bu hızla koşmak kilo nedeniyle riskli olduğunu biliyorsun.Tebrikler

1 Beğeni

Hocam VO2max’ın mutlak değeri çok mühim değil, sağlıklı ölçümü için maske ile koşu testine girmek gerek, profesyonel sporcu değilseniz pek anlamı yok. Önemli olan aynı ölçüm aygıtı veya uygulaması ile zaman içerisinde kademeli olarak artış göstermesi. Sayılara takılmayın, grafiğe bakın derim. Kolay gelsin :v:

4 Beğeni

Teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için. Bugün test için yüklendim biraz. Şimdilik hafta da 4 ya da 5 gün 7.30- 8.00 pace ile yeşil ve turuncu zone(152hr yi geçmeden) da 10k lık koşular yapmayı düşünüyorum kalp hızlarım düşene kadar.:+1:

2 Beğeni

mesafeyi hep aynı tutmayı önermem, bir tane koşunuzu daha uzun, bir tanesini de daha kısa tutmanız vücudunuzun toparlanması için de daha faydalı olacaktır…toplam haftalık mesafelerinizi de 2-3 haftada bir arttırmayı düşünebilirsiniz…sıcağa dikkat diyeyim, fena sıcak olmaya başladı izmir…

2 Beğeni

Aman gaza gelmeyin, mesafeyi böyle hızlı arttırmadan her koşu sonrası 2 gün ara verin şimdilik.zorlarsanız yaşayacağınız herhangi bi yerinizdeki tendinit yüzünden 2-3 hafta koşamayıp bunalımlara girince daha iyi anlayacaksınız beni :slight_smile:
Biz ettik siz etmeyin

3 Beğeni

Haklısınız ağırlığıma göre fazla km yapıyor gibi gözüküyorum ama diğer türlü çalışmıyor yorulmuyor gibi hissediyorum kendimi. Geçmişimdeki ağır basketbol idmanları sebep oluyor olabilir sanırım bu duruma. İştahımıda pek kesemiyorum:(
Bu sabah 8.20 pace ile 70 dakika koştum. Turuncu zone a geçmemek için neredeyse yürüme temposuna düşüyorum bazı yerler de.

2 Beğeni

belki de fazla hızlı başlıyorsunuzdur koşuya, yürüyerek başlayın temponuzu yavaş yavaş Z2’de kalacak şekilde arttırın ve idmanın 15-20%'ine yakınını Z2’de geçirdikten sonra hafif hızlanmalarla Z3 bölgesinde koşmaya çalışın…ortalama pace’iniz belki çok değişmeyecektir fakat hızlı başlamanın sebep olduğu idman sonlarına doğru gördüğünüz Z4 seviyelerinden kurtulabilirsiniz belki de…bir denemekte fayda var bence…

5 Beğeni

1 hazirandan beri saate bakarak bende fazla yüklerimi eritmek için antrenman yapıyorum ama hiç hoşuma gitmiyor gerçekten :smile: Kayalıklarda koşabileyim diye biraz sabır sanatını kullanıyorum napim :smile:

3 Beğeni

İştahını kesme zaten.Çok basit kurallar var,uyması zor degil ama hayat tarzı haline getirmek sabır gerektiriyor.Aburcubur yemediğinde, gazlı içecek içmedigin, gece veya akşam belli saatten sonra yemek yemediğin sürece nohut pilav mercimek meyve fasulye ev keki pogocası vs vs yemek bizi kilolu yapan faktör değil.
Not:Bazen yavaş koşmaya çalışkan ayakları kasar, vücudu sıkar, koşun rahatsız hal alırsa pace’i farklı günlerde 10 20sn azaltıp ,biraz hızlanıp devam edilebilir. Yağ yakmak ve sakatlanma riskini azaltmak için hr dusuk tutulmalı ama bazı gunler orta tempo yürüyüş, bazi gunler 8 li paceler, bazı gunler 7.30 paceler… mesafeleri yorgunluğuna sizina onceki antreman yoğunluguna göre ayarlayabilirsin…bazen sıkılırsan, zihnen yorulursan normaldir,aralar verilebilirsin birkaç gün.afiyet olsun.
(aburcubur yiyen, gece yiyen, uzun süreli açlık la zayiflanilacagini düşünüp zayıflayamayan, 15 20 km’ler yürüyüp 10 15 gun yatan biri olarak bir çok yapılmaması gerekeni yaptığım için biliyorum😊)

4 Beğeni

Bu sabah daha yavaş başladım. 10k yı 1saat 23 dakika da 8.20 pace ile koştum.
Z4 ü sonunda yüzde 7 ye kadar indirdim:+1:
Solunum sayım ortalama 43! çıkmış. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mıdır?

1 Beğeni

Dakikada 43 solunumu ne ile karşılaştırmalı?( Rahatta yürürken, bu koşun, 8.00-7.40-7.20 pacelerde birkaç km koşu ortalaması vb referans.) Kendimle çeliserek “Koşu hızın, rahatlığın, kalp atım aralığı göz önüne alınırsa dakikada 43 nefes fazla gibi, belki saat hatalı ölçüyor?” diyorum.
Önerileri bende merak ediyorum. https://youtu.be/SVBrqO77HYI

Decathlon nabız band kullanıyorum o ölçüyor diye düşündüm ama?

Decathlon nabız bandında solunum sayısı yok ama ekranda dakikadaki solunum sayısı var. Fakat ekran Garmin’in… Garmin Connect neye göre belirliyor bakmalı.

1 Beğeni

40-50 arası normal diyor
https://support.garmin.com/en-US/?faq=tOV2xtqtUz4ZEgCqvv0md7#:~:text=The%20average%20respiration%20rate%20while,%2C%20between%2040-50%20BRPM.
Polar ignite da görsel baloncuklarla olan nefes egzersizi garminde baska şekilde varmış. https://m.facebook.com/GarminDanmark/videos/232048594657637/

1 Beğeni

Garmin’in bazı yeni modellerinde var bu. Firstbeat’in aşağıdaki algoritmasını kullanıyor.

Birbirini izleyen kalp atışları arasındaki süre, nefes aldıkça biraz kısalıp ve nefes verirken uzuyor. Sinüs aritmisi olarak tanımlanıyor bu durum. Garmin’in kullandığı algoritma bu temele dayalı olarak kalp ritmi verilerini işleyip solunum sayısını hesaplıyor.

3 Beğeni

yeni başlamadım ama mesajları okuduğumda çok şey öğrendim:) yazan herkese teşekkür ederim :pray:

5 Beğeni

Koşarak öğrenmek gibi keyifli şey yoktur bu hayatta :smiley:

2 Beğeni

oldukça güzel çıkmış…neye göre ? daha önceki koşunuzda da benzer bir pace vardı fakat çok daha fazla Z4 içeriyordu…tabiki yorumum ciddi sıcaklık farklarını gözardı ederek yapılmıştır, izmir’de o iki tarih arasında sıcaklıkta ciddi oynama olmamıştır…zamanla kalp ritminin düştüğünü göreceksinizdir…

2 Beğeni

Ha bir konu daha.

110kiloyu bütün gün taşıyan vücut, akşama kadar epeyce yorulmuş oluyor.

Sabah saatlerinde dinlenmiş bir vücutla koşmanız kalp hızına epeyce etki ediyor.

Ben mesela aynı pace i sabahları kahvaltısız 135 heart rate ile koşarken ile öğleden sonra ya da akşam 150 heart ratelere çıkabiliyor.

3 Beğeni