11 yıl sonra ilk defa koşmak

Herkese merhaba,
40 yaşında iken başarısız bir ön çapraz bağ ameliyatı geçirdikten sonra 11 yıldır koşmuyorum, spor yapmıyorum.
Bu yıl teslim olmaktan vazgeçtim, ön çapraz bağ destekli dizlik takıp hafif koşulara başladım.

Şimdilik 700 m yürüyüş + 700 m koşu + 700 m yürüyüş… şeklinde 6.000 metreyi tamamlayabiliyorum.
(Parkur 700 m iniş, 700 m çıkış şeklinde olduğu için ritim böyle oturdu. Akatlar/Beşiktaş’ta Alman Deresi denen tartan pistli bir yer)
Umarım yakında kesintisiz 5K, 10K koşmaya başlarım. Haftada 3 gün koşup 3 gün de spor salonunda çalışarak eski formuma girmeye çalışıyorum.
Forumu yeni keşfettim, çok da hoşuma gitti.
İleride çok başlangıç seviyesinde sorular sorabilirim, çok tekrara düşebilirim, ama sonra hepsini atlatınca anlayışınıza teşekkür ederim :)))
Herkese selamlar, sevgiler

11 Beğeni

Bence spora dönüşünüz çok yerinde olmuş.
Önçapraz bag(ÖÇB) ameliyatları genellikle kolay ameliyatlardır.
Sonrasındaki süreç uzun oldugundan yönetimi sorunludur.
9 yıldır sporcularla çalışan bir fizyoterapist olarak şunu söyleyebilirim ki sahaya dönmeyen, spor hayatı biten bir ön ÖÇB hastasına denk gelmedim, duymadım.
ÖÇB konusunda bilinmesi gereken önemli olan ‘‘hamsting kas grubudur’’.
Mutlaka ve mutlaka kuvvetli ve kişi tarafından kontrol edilebilir olmalıdır. ÖÇB ile aynı işi yapar, ÖÇBnin en yakın dostudur.
Süreç başlamış sizin için.
Ciddi bir core antreman programı uygulayın bunun yanında ciddi bir Hamstring kuvvetlendirmesi yapın.
Minimal ağrılar çıkacaktır. Dinlenmekten ve danışmaktan çekinmeyin.
Sevgiler

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim cevabınız için.
ÖÇB gibi ameliyatlara “güldüren ameliyatlar” denirmiş ve pek sorun çıkmazmış evet; ama maalesef ya benim vücudum o metale tepki gösterdi ya da ameliyat sırasında iltihap kaptım, o yüzden başarılı olmadı. 1 hafta yüksek ateşten sonra ikinci kez ameliyat olmak zorunda kaldım ve sonrasında 1 yıl fizik tedavi gördüm. Ama o bacağın gücü hep diğerinden zayıf kaldı. Tabi demoralize de oldum.

Hamstring güçlendirme hareketlerine bakacağım, herhalde fizik tedavi sırasında yaptığım hareketlerdir, görünce hatırlarım. Yeniden teşekkürler, sevgiler.

2 Beğeni