1 km koşu süresi 3:50

Selamlar böyle bir konu bulamadığım için üye olup sormak istedim konunun uzmanları cevaplarsa sevinirim,
Bır sınava hazırlanıyorum 3 dakika 50 saniyeye 1 km koşmam gerek fakat 4 dakika 45 saniyeye koşuyorum 1 ayda sigarayı bırakırsam ve her gün koşarsam (hiçbir zaman her gün koşmadım, fitness antremanları yaptım sadece kardiyo antremanım çok az) hedefe ulaşmam mümkün mü yani kısacası 1 km 3.50 ortalama bir süre mi yani ulaşıla bilir mi yoksa uzun zaman antreman yapılması gereken bir skor mu okuyan cevap yazanlara teşekkürler

1 Beğeni

Sanırım bir ay süren var. Yapabileceğin en iyi şey kilo vermen olacaktır. Bir ayda hızlanmak için yapacağın koşu antrenmanları mevcut kondisyonunu korur belki çok az etki eder. Ama kilo verirsen bu seni hızlandırır (Sağlıklı Kilo Vermelisin)

4 Beğeni

Öncelikle cevap için teşekkürler 187 boy 81 kiloyum pek kilolu değilim 3.50 ortalama bir koşu mu yoksa iyi bir skor mu hocam yani kaç ayda ulaşabilirim azimli çalışırsam

1 Beğeni

3,50 iyi bir skor. Bu Sürede 4,50 den 3,50 ye inmek kolay değil. Tabi spor yaşı uzun olan biri bu değere daha kolay gelir. Bende Tecrübeli Değilim Forumda ki Çoğu Koşucuya Göre Fakat Çok araştırırım.

Bende 185 boy 72kg. 80 ve üzeri kiloda istediğim sürelere inemiyorum emin ol. Kilo çok etkiliyor. Bir Amacın Varsa ve Zamanın kısa ise kilo vermek sana cidden avantaj sağlayacaktır.

4 Beğeni

Vo2max diye bir değer var. Basitçe ifade edeyim, Kaslara oksijen taşıma kapasiten yani yorulma diye düşünebilirsin… Her verdiğin bir kilo da bu oranı yükseltirsin. Kısaca her verdiğin bir kiloda daha az yorulursun

3 Beğeni

Ozet cevap: 1 ayda imkansiza yakin.

Hedefe ulasilamadigi gibi aceleden dolayi sakatlanmaya veya baska rahatsizliklara yol acabilir.
Bu sinav senede bir yapiliyorsa bugun sigarayi birakip, duzenli ama sabirla, abartmadan acele etmeden, duzgun beslenip duzgun uyuyarak, seneye yapilabilir.

11 Beğeni

Teşekkürler cevaplar için sakatlanmak umurumda değil 1 ay olmasa da 3 aya başaracağıma eminim fakat nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum fitnessa devam edeceğim sabah fitnes+koşu bandı akşam 5-10 km koşu şeklinde ilerlemeyi düşünüyorum

Sürdürülebilir bir yol değil seninkisi. Sakatlanmayı Göze Alan Birine Şahsen Kimse Yol Göstermek İstemez. Açıkça Söyleyeyim Şu İsteğin ile Bir Antrenör Tutmak İste O Bile Seni Kabul Etmez. Kendini Zorlarsan Emin Ol Çok Sevdiğin Fitnes tan bile bir süre uzak kalmak zorunda kalabilirsin.

Birçok Tehlikeli Etken Var. Ortopedik Sakatlık Yaşarsın En Önemliside Bu kadar Ağır yüke Kalbin Bile Zorlanabilir, Daha Kötüsü bile olabilir . Mantıklı Hareket Etmelisin

5 Beğeni

Hangi kurum istiyor bunu 1KM 3,50P

1 Beğeni

Sevgili kardeşim sakatlanmak umurunda olmalı. 1 ay vaktim var diyorsun sonra sakatlanmak umurumda değil diyorsun. Bence hedeflerini gözden geçirmen yerinde olacak. Başarılar dilerim

3 Beğeni

Bu yaklasimla 3 ay hedefi bir anda 3 yila cikabilir dikkat edin derim.

Ben yukarida yolu yazdim, yineliyorum: size 3 sey gerekli 1. Sabir 2. Sureklilik 3. Bu ikisi icin gereken disiplin

9 Beğeni

Hedeflediğiniz şey maksimum performans gerektiren bir şey.Sigara içen, koşu altyapısı olmayan birinin 1 ayda gerçekleştirmesi zor.Olursa da amiyane tabirle ancak iman gücü ile olur.Çünkü koşuda hız ve zorluk aritmetik artmaz.Yani 4:45 ile 3:50 arasında dağlar kadar fark vardır.Bunu deprem gibi düşünebilirsiniz: 6 ile 7 şiddetinde deprem arasında 1 birim vardır ama yıkıcılık belki 100 lerce kattır.Maksimum performans için dayanıklılık ve hızınızı arttırmanız gerekir.Çok kabaca şöyle bir antrenman yaklaşımı olabilir( bu konuyu iyice araştırmanızı tavsiye ederim): öncelikle haftada 2 yada 3 günü dinlenmeye ayırın.mesela çarşamba ve cuma tam dinlenme, pazartesi aktif dinlenme( kısa hafif koşu) salı:hız çalışması mesela 400m mümkün olduğunca 3.50 pace’e yakın hızda koş sonra 400m yürü.bunu bi kaç kez tekrarla.perşembe yarış hızınızdan daha düşük hızda bir süre (10 ila 30 dakika) devam eden tempo koşusu.Cumartesi konfor seviyesinin dışında yani biraz hızlı koşu( 5km gibi)pazar rahat tempoda uzun mesafe bir koşu(10 km gibi) WARNING:Uzman değilim!

4 Beğeni

Herkese teşekkür ederim cevaplar için

1 Beğeni

yapabilirsiniz fakat sakatlanmamak kaydıyla önce 3.50 ile 100m koşun 5 gün sonra 3.50 ile 250 metre koşun özellikle yakuş aşağı koşun vücut 3.50 nin ne olduğunu kısa mesafelede test etsin düzenli artırarak 1 km ye çıkarsınız .

2 Beğeni

Daha kısa ve daha ağırım bu dereceden daha iyisini yapabiliyorum. Kilo vermek daha hızlı koşmayı sağlar ama bu halde de bu değerlerde koşmak imkansız değil. Spor diğer dallarıyla ilgilenmenizi ve sigarayı bırakmanız yararınıza olur. Koşudan önce ısınmayı ihmal etme olası sakatlanmayı önler.

4 Beğeni