1.5 Km Koşu İçin Ayakkabı Tavsiyesi

Arkadaşlar 1.5 Km yi 6-7 dakika bandında koşmaya çalışıyorum. Adidas solar boost ayakkabı almıştım ama ayağımın üstünü vurunca iade ettim.

Düz basıyorum 79 kiloyum daha çok tabanımı ağrıtmayacak birşeyler istiyorum. Açıkcası bu mesafe için ultraboost-solar boost gibi yastıklaması iyi ama ağır ayakkabılarımı seçmek daha mantıklı olur yoksa adidas adizero serisi gibi daha hafif ayakabılarımı seçmek daha mantıklı olur ?

Nike flynkit gibi tabanı daha ön basmaya müsait ayakkabılarda ilgimi çekmiyor değil ama onlar genelde adidasın aynı fiyat bareminden düşük not almışlar.

Asics hiç denemedim çok övülüyor ancak çok alabulus renkleri olan bir ayakkabı günlük hayatta kot altından giymek istediğimden düşünmedim hani full siyah bir model varsa olabilir ?

Tavsiyelerinize amadeyim

1 Beğeni

1.5km yaklaşık 1mil yapıyor ve mil yarışlarında genellikle hafif ve ince tabanlı ayakkabılar kullanılıyor…bu ayakkabıların da düz basan birisine iyi gelmeyeceğini söylemek için kahin olmaya gerek yok…fakat zaten 1.5km yarışta giyeceğiniz bir ayakkabı (sadece yarışta) ciddi bir sıkıntı yaratmayacaktır…o kadar kısa bir mesafe için idmanlar nasıl oluyor bilmediğimden idman ayakkabısı için kendi yorumumu paylaşamıyorum…ayakkabı modeli için mesela çok yeni tarihte new balance fuelcell 5280 diye bir model çıkardı, direkt mil yarışı için…nike zoom streak ve reebok floatride yine benzer şekilde bu amaç için kullanılabilecek modeller…

1 Beğeni

Forumda benim sattığım asics ler mevcut inceleye bilirsiniz.

Bende bir çift Brooks var tabanı çivili(Sprint spikes), tartan zemin için. Bu mesafede bir hız denemesi için herhalde uygundur… düz basıyorum diyerek bir çok seçeneği eliyorsunuz ama sadece 1.5 kilometre mi antrenman yapılacak bu ayakkabı ile? Öyle ise ayakkabı tipinin çok da önemli olduğunu düşünmüyorum. Hız denemesi için hafif ve enerji dönütü yüksek olan yastıklaması az bir ayakkabı tercih edebilirsiniz.

1 Beğeni

@Baris @erinc

Hocam Subaylık mülakatlarına gireceğim o yüzden çivili vs birşey değilde normal ve siyah bir model düşünüyorum. Düz basıyorum derken düz tabanım demiyorum hani koşarken ayak ucunuzla koşun deniyor ya onu pek beceremeyip düz basıyorum .

Normalde ultraboost vs bakıyordum ama benim mesafem için daha hafif ayakkabılar tercih ediliyormuş. Bende hem en hafif hemde koşarken düz bastıgım için ayak ortam ağrıyor o yüzden yastıklaması da olan bir model bakıyorum.

Bulabildiğim ;

https://www.hepsiburada.com/nike-free-rn-flyknit-2018-erkek-ayakkabi-pm-HB00000D458W?magaza=rekor%20sport&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_medium=cimri&utm_source=pc&utm_term=k&wt_pc=cimri.c.k.pc

Bu var 180 gr hafif ayakkabı ama taban teknolojisi sıradan yürüyüş ayakkbısı gibi geldi .

Birde bu var ;

Buda 220 gr ama taban teknolojisi vs çok daha iyi 40 gr o kadar etkiler mi bilmiyorum ama adizeroya yükseldim.

Adidas Adizerı Boston Boost 6/7/8 i de inceleyebilirsiniz…

O zaman sizinki başka bir mesele. Yine de verdiğim cevap geçerli. Ayağınızın önü veya arkası ile basmanızdan bağımsız olarak hafif bir ayakkabı tercih etmeniz daha doğru olur düşüncesindeyim. Yastıklama sizin için kritik bir şey değil. Bu mesafe için söylüyorum. Bunun yanında subaylık mülakatında 1.5km koşturuyor olabilirler ama bu mesafede gelişmek için de daha uzun mesafeli antrenmanlar da yapıyorsundur herhalde diye umuyorum.

Low-drop ya da minimalist tabir edilen topuk-burun yüksekliği birbirine yakın olan ayakkabılar burunla basmaya ayağı daha çok zorlar, fakat bu meselenin doğrusu yanlısı aslında yanlış biliniyor. Evet, forefoot yani ayak ucuyla yere ilk temas daha sağlıklı bir şey ama bu konu üzerine doktora yapan bir egzersiz fizyolojisi uzmanından dinlediğim, ayak basış şeklini(forefoot - backfoot) zorla değiştirmeye çalışmak pek de faydalı bir şey değil.

Hocam aslına bakarsanız daha önce devamlı body yapan bir insandım biraz acemi bir koşucuyum diyebilirim. Şu an için 2 km koşuyorum en fazla 1.5 km skorum 7:10 onu 06:30 lara düşürmeye çalışıyorum. (Özel antreman önerilerine açığım.) Bisiklet ve ekliptik, fitness çalışmalarıylada backları güçlendirip ter atıyorum. Ama koştuğum ayakkabı basit kalenji 80 tl lik (180 gr ama ) prof bir şey amak istiyorum o yüzden.

adizero 4 m 226 gr lık ağırlığı boost taban ve continental alt malzeme ile cezbetti beni açıkcası.

hocam adizero boost 8 yok 7 ise adizero 4 den daha ağır ve benzer teknolojiye sahip gibi.

Her ne kadar 1.5km kısa gibi görünse de aslında aerobik ağırlıklı bir mesafedir. Dolayısıyla aerobik kapasiteyi geliştirici antrenmanlar gerektirir. Sana bir antrenman reçetesi öneremem ama daha uzun mesafelerde antrenman yapman 1.5km’de hizlanman için gerekli şeylerden biridir bunu söyleyebilirim. Yani 1 saat boyunca koşmak 6-7dklik koşu mesafemi nasıl etkileyecek diye düşünürsen yanlış düşünmüş olursun.

1 Beğeni

Ayak numaranızı nedir?

Sizin aradığınız niteliklere sahip olduğunu düşünüyorum. [ SIFIR ÜRÜN ] SATILIK... Asics Gel Quantum 360 Knit 2 .. 42,5 ve 43,5 Numaraları mevcuttur

ayakkabının sadece hafifliği değil aynı zamanda orta taban teknolojisi de önemli, kimi modeller seni öne ivmelenmene destek olur…kendi tecrübelerime dayanarak (bu konuda hiç bir eğitimim yok ve burda yazan diğer kişilere göre toplam mesafem de daha düşüktür) bol bol 400-800m interval (hedef pace’inden daha hızlı), ve 4-5km’lik tempo koşuları yapardım sanırım…

yukarda yazdığım modellere ilave olarak, mizuno wave shadow, mizuno wave hitogami, bahsedilen ayakkabı adidas adizero bana sorarsan nike free’den daha uygun ayakkabılar…

bu arada zaten spor yapan birisi isen, önünde biraz da zaman varsa 7.10’dan 6.30’a rahat inebilirsin, hatta bir miktar kilo vermen de (mevcutta zayıf olmadığını varsayıyorum) (1-3kg arası birşey) yardımcı olacaktır…

@Battlestar senin ayakkabıdan daha ziyade antrenmana ihtiyacın var. 80 tl ilk ayakkabı kullanman: istediğin o sürelerde koşamayacağın anlamına gelmez. Senin antrenman konusu üzerine yoğunlaşman yararına olur kanaatindeyim.
En kaliteli ayakkabıyı da alsan; kondisyonun (aerobik ve anaerobik kapasite, VOmax ) yoksa gerisi hava civa.

1 Beğeni

@erinc

Hocam bugün bir kaç ayakkabıya baktım.
Nike zoom fly 3 güzel ama o fiyata çok sert tabanı vardı.

Nike free run flyknit 2018 beklenmedik şekilde hafif ve güzeldi.

Adizero adios 4 bulamadım ama adizero rc denedim çok berbattı tabanda hiçbir şey yoktu krampon kadarda sertti. Gerçi rc 400 lira bandı bir ayakkabı adios 4 300 lira daha pahalı illaki daha iyidir.

Ancak o da nette 42.5 numarası yok. Biraz daha bakınıp olmadı flyknit alıcam. tabanı yumuşak ve çok hafifti.
Bu arada 79 kiloyum 1.5 ayda 84.80 den düştüm.

@hsn41

Hocam illaki haklısın ancak iyide bir ayakkabım olsun istiyorum keza bacaklarıma ağırlık biniyor.

@erinc @hsn41 @Baris

Hocalarım nike epic react flyknit 2 hakkında ne dersiniz ? hem hafif 220 gram hem ucuz hemde tabanı başarılı.

Tabanın yumuşak olması demek tabana uyguladığın kuvvetin bir kısmının tabanı sıkıştırarak boşa gitmesi demektir. Yani yere uyguladığın enerjinin bir kısmı vücudunu ileri taşıyacak tepki kuvveti olarak dönerken bir kısmı da boşa gider. Bu kaçınılmaz bir şeydir, çünkü ayakkabinla yer arasındaki çarpışma esnek çarpışma olamayacağı gibi taban malzemesindeki sıkışma da %100 verimliliğe sahip değildir. Ayakkabı tabanındaki yastıklama genel itibariyle bu enerji geri dönütünü (yani geri kazanılan enerji / harcanan enerji oranını) olumsuz olarak etkileyen bir faktördür. Bu anlamda en iyi taban en sert ve en elastik OLMAYAN tabandır diyebiliriz. Bu denklemin iki tarafı var, ya konfordan ve eklemlere binen ani yükten feragat edersin, ya da verimlilikten feragat edersin, tabi ki koşu yaparken bu ikisi arasında bir denge ararız.

Benim bu ayakkabı ile ilgili düşüncelerim olumlu ama hiç giymedim ve senin ayağına uygun olur mu bilmem. Taban malzemesi konusunda Nike iddialı, ayrıca Flyknit sevdiğim bir doku. Heel counter’i sert demişler şahsen bundan rahatsız olabilirim. Ayrıca benim standartlarıma göre ucuz bir ayakkabı değil.

bütçen ne kadardır bilmiyorum ama pegasus turbo 2 çıktığına göre belki ucuza pegasus turbo bulabilirsin…

taban konusu açıklanmış üzerine laf söylemek düşmez…ama şu mantık yürütmeyi bırakman gerekiyor, x modeli y modeline göre daha pahalı demek ki daha iyi…mesela genellikle en pahalı modeller waterproof ve/veya yüksek destek sağlayan ayakkabılardır ama bu modeller en iyi ayakkabıdır demek çok zor…kaldı ki en iyi ayakkabı tanımını yap desen bana, o kişi için hedeflediği idman/yarışta sağlık sorunu yaşatmayacak ayakkabıdır derim…benim interval idmanlarım için bu tanım mizuno wave shadow’u, yarışlar için on cloudflow’u, uzun koşularım içinse kayano/meterun’ı işaret ediyor…

flyknit ile ilgili ben de hiç giymememe rağmen pozitif geri bildirimler duydum…

1 Beğeni