Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Arkadaşlar ayakkabının bağcık ve tabanın belli bir kısmı ne yazık ki zifte bulaştı. Havalar sıcak olduğundan ve asfalt erimiş olduğundan ötürü oldu böyle birşey, göz göre göre girilmedi yani zifte. Limon ve cif denendi hiçbir sonuç vermedi. Sizce bu lekeler nasıl çıkar?

Mazotlu bezle silerseniz işe yarayabilir.

3 Beğeni

Ayakkabının altındaki aralıklarla girmiş olan zifti o aralıklara uygun bir metali sokarak temizlemeyi deneyin (5 kuruş olabilir gibi). Sonrasında da aralıklara üzerinden kaucuk(veya silgi) ile geçilerek daha temiz sonuç alınabilir.

3 Beğeni

Mazot ile silmeye kıyamadım çünkü ayakkabıdan ömür boyu çıkmayan bir koku yapabilirdi. Arkadaşın dediği gibi bir metal ile (tırnak törpüsu) önce vazelin sürüp lekeyi yumusattiktan sonra kazıdım. Sonuçta biraz gitti biraz da başka yerlere bulaştı. Çok hassas bir iş, bulaştığı yeri mahvediyor. Sonra da çimende biraz gezindim ve büyük çoğunluk gitti gibi. Lakin tekstil bağcık üstünden çıkmadı maalesef. Son çare tatil dönüşü diş macunu ile deneyeceğim. Fikirleriniz için teşekkür ederim

1 Beğeni

Tiner sorunun çözümü olabilir sanıyorum.

2 Beğeni

Tekstil için mi yoksa her ikisi içinde mi diyorsunuz?

Ayakkabının tamamını tiner ile temizlemeyi onermek istedim.

3 Beğeni

şaka değil: margarin sürüp güneşte biraz bekletin. Tüm ziftin aktığını göreceksiniz. Sonrasında yıkayabilirsiniz

5 Beğeni