Zayıf Ama Hızlı Koşucu Normal Kilolu Ama Vasat Koşucu İkilemi

Merhaba,

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konuyu paylaşmak isterim. Kilo verince hızlanıyorsunuz. Bu bir gerçek. Hatta bir seviyeye kadar deli gibi antrenman yapmaya ihtiyaç duymadan sırf kilo vererek bile hızlanmak mümkün. Kilo verme koşunun açığı gibi sanki:) Fakat şu da var, kilo vermeyle çirkinlik ve hızlı koşma arasında ters orantı var gibi. Beni rahatsız eden ise ne zaman düzenli bir antrenman sürecine girsem çok kilo verdiğim için etraftan ciddi ciddi tepkiler almam. Benzerlerini sizler de yaşamışsınızdır eminim. Gerek iş yerinde gerek arkadaş çevremde her gün çok zayıfladığımı söyleyen birileri çıkıyor. Bu da benim canımı sıkıyor. Tabii haklılık payları var, 2 ay önce aldığınız kıyafetler olmamaya başlıyor, yanaklar çöküyor, bel ufalıyor vs vs.

Biraz kendimden de bahsedeyim. 5 yıldır düzenli koşan biriyim. Eskiden çok daha düzensiz koşarken son 1 yıldır Aralık Ocak gibi bir programa başlayıp Nisan’a kadar sürdürür oldum. Bu süreçte ister istemez hızlanmak ve kilo fazlamın olduğunu düşündüğüm için bol bol kilo verdim. Nisan’dan özellikle de Mayıs’tan sonra da yaz geliyor ve havalar ısınıyor malum. Antrenmanlar azalıyor, ayrıca daha güzel görünmek için birkaç kilo da alıyorum:) 32 yaşında ve 1.76 boyundayım. En fazla 84 - 85’leri gördüm ve oradan döndüm. Şu an ise 73 kilo civarındayım.

Etrafımdaki iyi koşuculara bakınca da haliyle herkesin bir deri bir kemik olduğunu görüyorum. Dolayısıyla benim çözüm bulamadığım kilo vermenin sınırı ne olmalı? Belki de vücuttaki yağ oranı belirli bir seviyeye gelince artık kilo vermemek mi gerekiyor? Ayrıca bu kadar kilo verirken biraz da kastan gitti sanırım, ama görüyorum ki benim boylarında olan insanlar 70’in hatta 65’in altına indiklerinde çok daha iyi sonuçlar çıkarıyor.

Sizin konuyla ilgili görüşlerinizi alabilir miyim?

Sağlıklı ve bol koşulu günler herkese.

Serkan

3 Beğeni

daniels tables’da benim için (37 yaş, 188 boy, 80kg) her 3kg’nun km pace’ine 6sn pozitif etkisi olduğu çıkıyor…ben de benzer süreçleri yaşadım (sanırım çoğumuz gibi)…yarışlara 78-79kg civarında giriyorum, ama onun dışında özellikle yaz döneminde crossfit’e ağırlık vererek 83-84kg civarına kadar çıkıyorum…yağ oranını 10% civarına düşürebilsem sanırım o kadar kilo kaybı yaşamama gerek kalmadan benzer sonuçlar elde edebilirim…eğer kişisel limitlerinizin kıyısında değilseniz, kilo vermeden de ilerlemek mümkün…en nihayetinde elit atletler değiliz, bu işten para da kazanmıyoruz, o sebeple bir miktar çevremizin özellikle de kendi ailemizin (eş, çocuk) geri bildirimlerini de göz önünde bulundurmamız iyi olur gibi düşünerek hareket ediyorum…

2 Beğeni

Ben de benzer boylardayım ve 68 kiloyken de koştum şimdi 85 kiloyla koşuyorum. Kilo dediğiniz gibi hızınıza doğrudan etki eden bişey ve kilo vermek en kolay hızlanma yöntemi gibi bir şey. Şahsen ne kadar hızlanacağımı bilsem de 72 civarının altına düşmeyi düşünmüyorum tekrar(en azından şimdilik). Bu biraz tercih meselesi, 2-3 yıl önce hedeflerimden biri 5k süremi 20dk altına indirmekti, şu an o kafada olsam(sub19, sub18 gibi veya 10k sub40 gibi) 65e bile düşmeyi göze alırım ama hızlanmanın tek yolu kilo vermek değil ve şu an o kafada da değilim.

Bir deri bir kemik sayılmam ama ince bir görüntüm var . Arkadaşlarımın yanında incecik duruyorum . Herkesin göbeği gıdığı var .

Ancak ne zaman Avrupa’ya gittiysem çoğunluğun benim gibi olduğunu görüyorum . Belki bana öyle denk gelmiştir .

Koşu zayıflatıyor doğru fakat çevremizde genel olarak spor alışkanlığı ve beslenme alışkanlığı zayıf .

Zayıf algım İstanbul Maratonunda’ki Kenya’ lıları görünce asla eskisi gibi olmadı :grinning:

5 Beğeni

1.75 cm / 70 kg. biri olarak söylemeliyim ki; 67 kg ın altına düştüğüm anda dirençten de düşüyorum çünkü biliyorum ki beslenmem de bir dengesizlik var. Ama dengeli beslenerek de istediğim kiloları veremiyorum vejetaryen olmama rağmen. Veremediğim kilolar bazen benim için de moral bozucu olabiliyor. Geçen gün bana da “suratın kaşık gibi kaldı” diyen ailemi bir yarışa götürdüm ve elit atletlerin finişlerini izlediler. Koşucuların aslında çok daha zayıf olmaları gerektiği konusunda da sessiz kaldılar :slight_smile:

Selamlar, ben 173cm boydayım. Yarış kilom 66 kg civarı. Koşuda kendimi en formda hissettiğim ve güç kaybı yaşamadığım kilo da bu. Şu an 2-3kg fazlam olsa da yarış sezonu başlayıp antrenmanlar fazlalaştıkça vücut otomatik olarak bu kiloya iniyor. Etrafımda spor yapmayanlar insanlar bu kiloya inince çok zayıfladığımı söylüyorlar. Spor yapmayan insanlar için genel algı hafif göbek, yanakların biraz toplu olmasından yana. Sporcu arkadaşlarımsa kilomun iyi olduğunu söylüyor tam tersi olarak. İnsanlar çok zayıfsın deyip geçer. Bu onların bakış açısıyla dile getirdikleri subjektif bir yargı. Tam tersi kilon iyi diyenler de kendi bakış açılarıyla subjektif bir yargı da bulunuyor. Biz de aynı kafada olduğumuz için, bu subjektif yargı hoşumuza gidiyor. İkisi de başkalarının görüşü ancak bu hayatı siz yaşıyorsunuz, onlar değil. Asıl önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz. Bu sorunuza en iyi cevabı yine siz verebilirsiniz diye düşünüyorum. İçinizden nasıl geliyorsa öyle yapın derim…

Sevgiler…

2 Beğeni

Koşmak isteyen zayıflamak zorundadır eğer track and field alanınız değilse. Hem vücutlu olayım hem sureler artsın maalesef olmuyor.

1 Beğeni

“Yaaa sen çok zayıfladığnn” eleştirilerini nabza göre şerbet yöntemiyle 2 türlü savuşturuyorum: Arkadaşlara sayılarla örnekler verip vücut kütle göstergesi (body mass index-BMI) değerimin normal aralıkta olduğundan falan bahsediyorum. Eğer bu eleştiriyi yapan kişi dayımsa “ama bi’ oturuşta 7 yumurta yiyebiliyorum, o kadar yiyip te bu kadar zayıf kalınır mı? Sana öyle geliyodur dayıcım” diyerek hedef şaşırtıyorum… :slight_smile:

Bir arkadaşımız bu konu ile ilgili çok güzel bir yayını kaynak göstermişti, forumda aradım fakat bulamadım ( bazı yorumlar yavaş yavaş siliniyor mu :thinking: yada ben mi yaşlanıyorum :slight_smile: ). Eğer o kaynak hala forumdaysa paylaşan arkadaş lütfen kusura bakmasın, sanırsam yayın şuydu:

Bu yayını inceledikten sonra “1-2 kg versem fena olmaz” diye içgeçirdiğimi hatırlıyorum…

Ayrıca; bu ürünü inceleyenler, şu ürünü de inceledi ( yaşasın tüketim çılgınlığı :smiley: )
https:https://kosuforum.com/t/kosu-hizi-kilo-iliskisi-diye-birsey-var-midir/702

1 Beğeni

Çok sıkı kilo vermeye çalıştığım dönemde kilo farkının faydasını anlamıştım bende de büyük etki yaratmıştı. Şahsen kendi adıma süre kaygılarım yok o yüzden önemli değil ama var ise herkesin bahsettiği gibi yarışlarda elit atletleri görüyoruz. :smile: