Yurt içi 21k koşu organizasyonu azlığı

Öncelikle Türkiye de trail, ultra veya diğer koşu branşlarında organizyon yapan emek gösteren herkese teşekkür ediyorum (başlık biraz ters gözükebilir)

Sadece dikkat çekmek istediğim konu yarı maraton mesafesinde yol yarışlarının gerçekten az olduğunu düşünmem, nisan ayı itibariyle bir yarışa hazırlanmak istesem temmuz ve ağustos aylarında trail, ultra mesafeler çok fazla olmasına rağmen yol yarışlarının çok az olması, dikkat çekmesi açısında yazıyorum umarım diğer arkadaşlarda yorumlarını yaparlar, teşekkürler

2 Beğeni

İyi günler dilerim.
Neredeyse artık her il yarı maraton mesafesinde koşu düzenliyor. Temmuz ve Ağustos ayları Ülkemizde en sıcak aylar. İnanın En yüksek illerimiz Erzurum, Ardahan bile o aylarda çok ama çok sıcak oluyor. Bence yarı maraton yarışları ülkemizde çok fazla.
İstanbulda benim bildiğim 3 yarı maraton var.

• İstanbul Yarı Maratonu
  • Cadde 21 K
  • Büyük Ada Yarı Maratonu

Kendimden örnek vermem gerekirse, Kastamonu Şerife Bacı Yarı Maratonu, Uluslar Arası Trabzon Yarı Maratonu, Çanakkale Gelibolu Yarı Maratonu, Edirne Yarı Maratonu, İstanbul Yarı Maratonu, İstanbul Büyük Ada Yarı Maratonu, İstanbul Cadde Yarı Maratonu benim katılmış olduğum yarı maratonlar. Bu yıl Muğla, Bodrum Yarı Maratonuna katılacağım.
Arkadaşlarım Adana, Kayseri, Konya, İzmir, Antalya, Mersin ve daha şuan aklıma gelmeyen bir çok ilimizde yarı maraton yarışlarına katıldılar.

5 Beğeni

Tekrar merhaba,

7 temmuz Kastamonu
25 Ağustos Eskişehir
30 Ağustos Bursa

Geri kalan 78 ilimizin organizasyonlarını 10 aya sığdırmaları gerekecek :wink:

Mevsim sıcaklıklarının 100 km koşarken etki etmemesi 21 koşarken etki etmesi ve yarış saatlerinin erkene alınabileceği ya da ege akdeniz yerine batı karadeniz, marmara bölgelerinde de koşulabileceğini hesaplamadığınızı düşünüyorum,

Şimdi o öyle bu böyle işini geçersek
Yol yarışlarında alınan izinler ve yasal işlemlerin diğer organizasyonlardan daha meşakatli olabileceğini düşünebiliriz,

Bence en önemli etki insanların dağ, bayır ve hafif tatil havasında yarış istekleri olması bir de trail koşuları büyük bir kesim için süre bazında değil bitirme havasında daha eğlenceli, monoton olmayan yarışlar olarak görülmesi

Türkiye de yarış sayıları arttımı evet tabiki ama yeterlimi kesinlikle hayır.

Çanakkale, Antep, Eskişehir, İstanbul, Bolu ,Antalya şehirlerinde yarışlara katılmama rağmen her defasında uzun yolculuklar yapamıyoruz, Yerel yarışların daha küçük ölçekli koşu :running_man::dash::dash: organizayonlarının olmasını dilerim,

3 Beğeni

:smiling_face_with_three_hearts:
Evet bende Çanakkale, Gelibolu Yarı Maratonuna katıldım, nasıl unutmuşum anlayamadım. Hatta dönerken sağlam bir trafik cezası EDS üzerinden yazılmıştı. 1.843 TL 2 sene öncesi için çok fazlaydı. Hızı sınırını %bilmem kaç aşmışım. :smiling_face_with_tear:

2 Beğeni

Üst segment bir koşu ayakkabısını trafik şubeye vermişsiniz :upside_down_face:

2 Beğeni

14-15 yarımaraton (TAF bağlantısında) 2024 yılı içerisinde gözükmekte.
Elimizde yılyıl maraton,yarımaraton,10k,ultra maraton vs her tür bilgi olsa keşke,ama yok.

1 Beğeni

Bunun sebebi hem sıcaklıklar (yarış takvimine bakarsan, bizim enlemde ki tüm ülkelerde azalıyor bu dönemde koşular) hem de ülkemizde ki organizatör sayısının iki elinin parmağını geçememesi olarak düşünüyorum.

Belediyelere toplu başvurular ile baskı kurulup daha yoğun bir yıllık takvim elbette yaratılabilir ancak bunun için dediğiniz gibi Karadenizden, İç Anadoludan talep gelmesi gerek ki mevsim itibariyle daha kabul edilebilir iklimde koşu organizasyonu düzenlenebilsin.

3 Beğeni

Ülkemizin spor ile olan ilişkisi var hakemlerinin ne yaptığı ile ilgili olunca çok da şey etmemek lazım :smiling_face:

Yerel koşu kulüplerinin olduğu bir ortamda zone 2 veya uzun koşu antrenmanı havasında yarış koşup küçük bir anı madalyası ile eve gelmekte olmuyor ülkede :grin:

1 Beğeni

3.89 km koşuları da az, evet.

1 Beğeni

Ne anlatmaya çalıştınız kaçırdığım bir ayrıntımı var acaba?

1 Beğeni

Belki ben problem yaratıyorum bu platformda diyerek üyeliğimi sonlandırıyorum arkadaşlar (öyle bir buton bir yerlerde vardır herhalde)

Koşu forum da olan insanlar ile özel olarak laf yarıştırmak için bir konu açmıyorum ama nedense konu haklı olmaya çıkmaya geliyor,

Yarı maraton yarışları az bunların yerine insanlar trail veya ultra koşularına ilgi duyuyor diyorum insanlar hayır az değil diyor ki diyebilir ama az işte ne yapayım, burda bir tespit var sadece ve ne mutluki diğerleri artmış,

Yani demiyorum yarı maraton yarışlarının azalması ile diğer yarışların artması arasında bir koreleasyon var, varsada zaten bu bizim spor kültürümüzün olmaması ile ilgili bir koreleasyon ,etkisi ancak bçyle olabilir

Ama haklı çıkmak bizim birey olamamamızla ilgili her konuyu kendimize bağlıycaz, neyse zaten edebiyat ve dilbilgisi derslerim kötüydü zaten yazmakta acı verici, okumak ile ilgileniyordum,

Herkese iyi koşular

2 Beğeni

Hayda @anon57471464, problem olacak olan birşey var mı,anlaşılmıyor,anlayamıyorum.
Biraz sizde hassas alınganlık durumu var, ortada polemikin p’si yok, problemin p’si yok :slightly_smiling_face:.Ama kullanıcı nasıl rahat hissedecekse öyle olsun.

Öyle miydi,böyle mi, problem mi oldu vs şeklinde ince düşünmek, düşüneni yorar.Problem tartışma yanlış anlaşılma vs de olur.
:raising_hand_man:

4 Beğeni