Yurt dışı ürün siparişleri hakkında

Merhabalar

Amerika’dan Luna Sandal satın aldım. İnternette yıllardır konusu geçen 75 Euro altı ürünlerde gümrük muafiyeti konusuna güvenmiştim fakat ürün gümrüğe takıldı.
Şimdi gümrük mevzuatına baktım ve gümrüksüz ürün getirtme rakamının 30 Euro’ya düştüğünü gördüm.
Eğer son zamanlarda yurt dışından ayakkabı getirtenler varsa hem tecrübelerini öğrenmek hem de internet üzerinde heryer geçen 75 Euro gibi bir bilginin yanlışlığını bildirmek için bu konuyu açıyorum.

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

2 Beğeni

Merhaba, ben gümrüğe takılma durumu yaşamamak için aracı firma kullanıyorum. Amerikapostam’ı geçmişte birkaç kez kullandım. Ürünleri kendileri tekrar paketleyip, üzerine içindekilerin mali değerini çok cüzzi ve hatta ‘hediye’ imiş gibi gösteriyorlar. Eve 1 hafta içinde sorunsuz geliyor. Tek dezavantaj, tahmin edebileceğiniz üzere, hizmetin bedeli (yakın zamanda zamlanmış). Değer mi değmez mi siz değerlendirin.

75€ sınırı uzun zamandır vardı, o yüzden İnternet’teki çoğu güncel olmayan sitede sınırın bu yazması normaldir. Ancak bir süre önce bu sınır indirildi ki, güncel kaynakları takip etmeyince bu sınırdan haberimiz olamayabiliyor.

Geçen ay amazon.de den suunto ambit aldım, .ürün bedeli 75€ dan fazla ise kargo ücreti almıyorlar, ama daha hızlı elinize ulaşsın isterseniz biraz fazla ödeme ile daha hızlı kargolama yapıyorlar, ürünü sipariş verme aşamasında ürün bedeline %18 gümrük masraflarını ekliyor, yani ürün 100 ise 118 € kartınızdan çekiliyor, bir diğer nokta, ürün bedelini çekerken sizden TL olarak alıyor bedeli ve aldığı kur daha yüksek. Sonuç olarak ürünün %18 eklenmiş hali ile elime gümrükte 2 iş günü bekledikten sonra geldi.

Artık Amazon’dan malzeme alırken ödediğiniz vergi bizim gümrüklülerimiz tarafından kabul edilmiyor eğer ürün 150 Euro üzeriyse .Sizden tahsil edip Amazon’dan paranı geri al diyorlar

4 Beğeni

Bunu da mı zorlaştırmışlar? Bu konuda hiçbir şey iyiye gitmiyor. Türkiye vatandaşlarına vergi cehennemini yaşatıyor, hiç nefes aldırmıyor.

2 Beğeni