Yüksek nabız

Merhaba. Yaklaşık 1.5 aydır koşu yapıyorum ama nabzım çok yüksek nefes kontrolü sağlayamıyorum. 7 buçuk pace ile koşularımda bile nabzım 160-180 arası :pensive: nasıl bir yol izlemeliyim sizce ?

https://youtu.be/2n9wxuv0B50

Başlangıç olarak aerobik altyapı oluşturmak için, bu anlatım videosunu izleyebilirsiniz.
Kısaca önce hıza değil kalp ritmine göre hareket edersiniz, altyapı oluştukça doğal olarak aynı nabızla daha hızlı koşmaya başlarsınız.

MAF metodu olarak geçer. Altyapı oluştuktan sonra hızlanmak için interval antremanları önerilir ona daha vakit var sanırım.

4 Beğeni

Nabzı ölçtüğünüz cihazı da sorgulamanızı öneririm.

3 Beğeni

Alanında uzman doktora görünmelisiniz, yüksek nabız kişiden kişiye değişebilir ancak kesinlikle doktora görünmeniz sağlığınıza olacaktır.

Nabız değerlerinin kişiden kişiye göre değişmesinin birçok etken sebebi var. Vücut kitle endeksiniz, kondisyonunuz, koştuğunuz alan, beslenme kültürünüz vs. O yüzden şahsi fikrim 7.5 paceden ziyade daha düşük, 8-8.5 pace ile devam edilebilir. Koşarken konuşamayacak duruma geldiğiniz an temponuzu düşürmenizi tavsiye ederim. Ya da aralara 1-2dk dinlenme süreleri ekleyebilirsiniz, nefesiniz ve nabız değeriniz oturduğunda koşmaya devam edersiniz. Ben sizde bir sıkıntı görmedim. Ben de 6.5 pace koşarken ort. nabzım 170-175 atıyor. Yine de içiniz rahat etmiyorsa bu alandaki daha uzman kimselerle görüşebilir, forum/web yazılarını takip edebilirsiniz. Koşarken nabız değerleri zorluk derecesine göre Zone 1, Zone 2… diyerek gidiyor. Son olarak, yukarıdaki arkadaşımın da dediği üzere, ölçüm cihazınızı da sorgulayın. Akıllı saatler dinlenik ya da hafif sporlarda doğru ölçüm yapsalar da yoğun sporlarda nabız ölçümlerinde hata payları yükseliyor.

3 Beğeni

eğer hiç bir spor geçmişiniz yoksa, varsa ve uzun süre ara verdiyseniz bu değerler çok normal…yine de bir doktora gidip kalp için kontrolden geçmekte fayda var…

akabinde de hafta 2-3 koşu yapıp, pace’e takılmadan koş/yürü ile 4-5km, tek seferde düşük nabızla (150’nin altı) 5-6km koşmanız ve sabırlı olup bunu en az 2-3 ay yapmanız temel oluşturmak için faydalı olacaktır…

4 Beğeni

Merhaba
ben de yaklaşık 9 yıllık bir aradan sonra, yaklaşık 15 gün önce tekrar koşmaya başladım.
bu arada yaşım 60.
bıraktığım noktadan çok uzaklaştığımı gördüm.

ilk 5 km. mi 6. antrenmanda, yaklaşık 6.40/km ile ve tempoyu sert değiştirdiğim anlarda 167 nabzı görerek zorlukla tamamladım.
bu arada 10 yıl önce görebildiğim en yüksek nabız 164 iken, aslında max. nabzımın çok daha fazla olduğunu öğrenmiş oldum.

asıl hayal kırıklığı, bu tempoyla eskiden 115-120 nabızlardayken şimdi 155-160 larda olmak.

yukarıdaki video ilginç ve eğitici.
evet başlangıçta aerobik seviye çok düşük olduğundan yavaş koşmak çok zor. bazen insan düşük nabızda (zone 2) kalabilmek için yürümek zorunda bile kalabiliyor. ben de aerobik bölgede (135-140 lar) kalarak çalışmaya gayret edeceğim
tabi ortaya çıkan tempo da 7.30 lar gibi olacak.

5 Beğeni

aerobik seviyenizi gelistirirken temponun hic onemi yok…herkesin mevcut durumuna gore farklilik gostereceginden (ve hatta sizin kendi durumunuza gore de farklilik gosterecek) onemli olan vucudunuza bindirdiginiz yukun aerobik bolgede kalmasi…kiminde 5 pace olur, kiminde 8 pace…

sosyal medyanin da biraz etkisi ile insanlar devamli hizli kosular yapmak istiyor fakat bu gelisime yonelik degil…bir de bunu bilip, uzun kollu tshirt ustune saat takan, yokus asagi kosan ve paylasanlar dolu, bir bakiyorsan gecen gun 5.20 pace ile yaptigi nabzi 4.40 ile yapmis…ama o is oyle degil tabi…

siz kendinize odaklanin, nabiz merkezli mesafenin degistigi ve arada sirada (3 haftada bir belki de) kisa hizlanmalarin (200-400m gibi) oldugu idmanlarla 2-3 aylik donemde guzel gelisme gostereceginize inaniyorum…

3 Beğeni

Aylardır koşuyorum hiç bir gelişme yok. Beslenme düzenim karbonhidrat ağırlıklı olduğu için olabilir belki ama strava ile magene göğüs bandı kullanıyorum nabzımı anlık olarak kontrol edemiyorum yani eve gelince bakıyorum " hmm yarın biraz daha nabız aralığında koşayım " diye yakınıyorum.

32 yaşındayım. Karvonen formülü ile hesaplıyorum.123 ile 145 yağ yakabileceğim aerobik seviye gösteriyor otomatik hesaplama ile .

Bir çıkmazdayım açıkçası .

1 Beğeni

Merhaba konudan bağımsız olacak ama bende Magnee hr monitör bakıyorum Aliexpress te vardı. Sizce Cihaz nasıl, siz nereden aldınız. Strava ile uyumu iyi mi. Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

1 Beğeni

Ben aylardır kullanıyorum . Çok başarılı . Koşuda göremediğim için koşu sonrası bakıyorum ama bisiklet kullanırken önümden takip ediyorum. Oldukça iş görüyor.

1 Beğeni

Cevap için teşekkürler. Peki nereden aldınız. TR de var mı. Yoksa Aliexpress ten burayda gelmesini mi bekleyeceğim :blush:

Bence tam kan tahlili yaptırmalısınız. Misal ben de aynı durumdayım. 5k’yı 190 nabızda koşuyordum. 180 nabızda 2 saat durmadan koşuyordum. Yaşım 38. Kaba bir hesapla bu nabızlarda 30 saniyeden fazla kalmamam gerek ancak tahlil sonucu hipertiroidizm çıktı. Tam emin olmamakla beraber sebebi bu olabilir dediler. Kardiyoloji profesörü bir ilaç ile nabzımı düşürebileceğimi söyledi ve günde 50 mg bile yüzde 20 oranında düşürdü. Ancak bu sefer de kalp ağrısı yaptı. Bu yüzden bıraktım.

En iyisi bir uzmana görünüp öyle devam etmeniz diyorum.

3 Beğeni