Yüksek irtifada koşmaya hazırlık

Özellikle benim gibi dağcılık tecrübesi olmayanlar için yüksek irtifada koşmak kabusa dönüşebiliyor.Okuduklarımdan anladığım yüksek irtifada (2400 metre yükseklikte) en az bir hafta kalmak ve kaldıktan bir hafta sonrada vücut irtifaya ve koşmaya hazır olabiliyor
Konuyla ilgili öğrenmek istediklerim.Anladıklarım doğrumu.İrtifaya hazırlık için başka yöntem var mı.İrtifadaymış gibi ciğerlere az oksijen girişini sağlayacak ekipman var mı.Konuyla ilgili farklı uygulamalar ve tecrübelerinizi paylaşırsamız çok memnun olacağım.Teşekkürler

Yüksek irtifa maskesi ya da antrenman maskesi denen maskeler oluyor. Sanırım hava girişini zorlaştırarak düşük hava basıncı yaratıyor ciğerlerde.

Merhaba, bu haftaki koşu bandı üzerindeki koşumda farkettiğim üzere şunu diyebilirim: Yeteri derece havalandırılmayan ve kalabalık spor salonlarında bir süre sonra oksijen azalacağı için ister istemez “yüksek irtifa” koşusu yapılabileceğini farkettim. Herhangi bilimsel bir dayanağı olur mu bilmem ama his olarak özellikle belli bir süre aşınca oksijen almakta gerçekten güçlük çektim diyebilirim. Sağlıksız da olsa belki bu bile en kötü şartlarda yüksek irtifaya hazırlayabilir.

Haklısın,maskeyle hava dolayısıyla oksijen girişi yüksek irtifada imiş gibi olduğunu satıcı firmalar bahsediyor.Yinede kafada soru işaretleri oluşuyor.Bu maskelerden kullanıp tecrübesini paylaşan olsa ne iyi olurdu

Okuduklarimdan öğrendiğim yüksek irtifada yeterli süre kalınca vücut yetersiz oksijen açığını oksijen taşıyan yeni oluşumla sağlıyor.Kapalı alanda çalışmak aynı etkiyi sağlarmi ?

“Atmospheric pressure decreases exponentially with altitude while the O2 fraction remains constant to about 100 km, so pO2 decreases exponentially with altitude as well. When pO2 drops, the body responds with altitude acclimatization.”

Buradaki bilgiye göre sorun yükseklik arttıkça havada bulunan O2 miktarında değil de, havanın O2 kısmi basıncının düşmesinde. Sanırım benim teorim çökmüş oluyor :slight_smile: Maske kullanmak faydalı olabilir sanırım.
Ama yine de havasız yani O2 miktarının düştüğü yerde (kapalı spor salonunda) koşuyu sürdürmek vücudu başka adaptasyonlara itecektir. Az oksijenle başetmeyi öğrenmiş vücutla, daha sonra O2 nin bol olduğu açık havada koşmak performansa olumlu katkı yapabilir belki.

Kaynak
https://en.wikipedia.org/wiki/Effects_of_high_altitude_on_humans#Acclimatization_to_altitude