Yol koşusu için su geçirmez ayakkabı önerisi

Sevgili Koşu Forum üyeleri merhaba,

Önümüz sonbahar, kış. Bizi nasıl bir havanın beklediğini bilmiyoruz. Özellikle yağmurlu günlerde de koşabilmek için, su geçirmez bir ayakkabı bakıyorum.

Enflasyonun durumu da malum. Dün 500 liraya alabildiğimiz ayakkabı şu an indirimde 2500 lira. Korkarım bu böyle de gidecek.

Sizden ricam yol koşularında kullanabileceğim su geçirmez bir ayakkabı önerisinde bulunmanız. Mümkünse Asics marka. Ama sizin tavsiye edeceğiniz başkaca markalara da bakacağım.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

2 Beğeni

Su geçirmez ayakkabılar genelde goratex olur fakat onlarında çok olumsuzlukları var.ayak teri ile sürekli nemli olurlar ve çabuk kurumaz içersi.Uzun mesafelerde perişan olursun.Sürekli vıcık vıcık içersi

5 Beğeni

Nike Pegasus Shield modeli var. Yağmur suyunu geçirmiyor; ama derin su birikintisi olursa su geçiyor.

3 Beğeni

Cevaplar için teşekkür ediyorum

1 Beğeni

Su geçirmez ayakabbılar genellikle arazi için üretilmişler. Arazi için üretilmiş bir ayakkabı ile yolda koşmanın uygun olmadığını daha önce yazmıştı forumdan üyeler. Sizce aşağıdaki ayakkabılar yolda koşmak için uygun mu? Lütfen bu konuda yardımcı olun sevgili forum üyeleri.

https://www.hepsiburada.com/asics-gt-1000-g-tx-erkek-kosu-ayakkabisi-pm-HBC00003OX9W0?magaza=aksporonline

https://www.nike.com/tr/t/pegasus-trail-4-gore-tex-su-geçirmez-arazi-tipi-koşu-ayakkabısı-DmGWgX/DJ7926-001

1 Beğeni

Yıl boyu hem yol hem arazide yağmurda devam ettim antrenmanlarıma. Ayakkabı ne kadar su geçirir yapıdaysa o kadar rahat ettim diyebilirim. Su geçirmeyen ayakkabılar illa bilek kısmından, çoraptan vs su alıyor ve kurumuyor. Koşu boyunca ayakkabının içi göle dönüyor. Yazın kullandığım fileli arazi ayakkabılarımla koşu çok daha konforlu geçiyor. Koşunun biteceği yerde kuru bir çorap/ayakkabı tutmak veya koşuyu evde bitecek şekilde planlamak önemli ama. Yoksa fena üşütebilir insan.

4 Beğeni

Cevabınız için çok teşekkür ederim

2 Beğeni

Su geçirmez ayakkabıyı ne yol ne de arazi için öneririm. Su geçirmeyen ayakkabı içerdeki suyu da tahliye edemediği için ayak sağlığı için zararlı bence. Ben 4 mevsim su alan ayakkabılarla koşarım, kar çamur dahil hiç sorun yaşamadım.

3 Beğeni

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyler benzer nitelikte. Tavsiyenize uyacağım.

1 Beğeni

Merhabalar ,

Nike pegasus 4 goratex kullanıyorum 6 aydır. Yazın biraz sıcak olabiliyor ayağınız özellikle taban kısmında sıcaklık hissediyorsunuz. Fakat yağmurlu günlerde çok iyi iş çıkardı. Bilekleri de iyi sıkıyor. Arazi koşularında ayak tabanını ve bileğini iyi koruyor. İyi bir çorapla çok iyi koşular çıkartabilirsiniz

3 Beğeni

hiçbir elit atlet su geçirmeyen ayakkabı arayışında değil.
UTMB gibi dağ koşularının kazananlarına bakın.
O kadar ağır koşullarda dahi normal ayakkabı ile koşuyorlar.
Gora-Tex teknolojisi dağcılık gibi aşırı soğuk içeren aktivitelerde ayakları sıcak tutmak için piyasaya çıkmış bir teknoloji.
Sonra daha çok kullanıcıya satış yapabilmek için yağmur geçirmez ayakkabı diyerek pazarlamaya başladılar.
Ayağınız koştukça ısınır. Yağmurdan korkmayın.
IDA Ultra uzun parkurda koştum. ayakkabım bolca hava alabilen bir ayakkabıydı.
Aralık ayında Edremit’in soğuk havasında 20 saat boyunca bolca ıslandı ama hiçbir sıkıntı yaşamadım.
çünkü ayakkabıma giren su su anında dışarı çıktı. ayaklar kuru olunca kendisini hemen ısıttı.
o yarışta Gora-tex bir ayakkabım olsaydı muhtemelen büyük pişmanlık yaşardım diye düşünüyorum.

alttaki resimdeki koşucular dünya çapında isim yapmış Kilian Jornet ve Emelie Forsberg.
yazlık ayakkabı ve şort ile koşuyorlar.
soğuğa karşı çok dayanıklı oldukları için değil, doğrusu bu olduğu için böyle yapıyorlar.

7 Beğeni

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.