Yeni nesil Garminler vs Eski nesil Garminler

Bu aralar pek yarış olmayınca bende biraz ekipman inceleyeyim dedim :grinning:
Bu konuyu bir Garmin kullanıcısı olarak açıyorum. Yanlış anlaşılma olmasın :wink:

İlk koşu saatim Garmin Forerunner 220’idi.
Sonra Garmin Fenix 2 sahibi oldum.
Bu yenil nesil Garminlerden pek verim alamayınca,
Şu anda Garmin 910XT kullanıcısı oldum.

Fenix serisi ilk baştan itibaren içerisinde “patika koşusu”, “dağcılık”, “snowboard”, “trekking” gibi seçenekleri ile parkta veya sokakta açık gökyüzü altında antreman yapan şehir insanlarını değil, kendini doğanın kucağına atan, dağ bayır gezen doğa insanları hedef alıyordu. Veya en azından bana öyle geldi.

Hal böyleyken bir patika koşusu kaydında bir Fenix 2 nin 910XT den daha iyi performans göstermesini beklersiniz !!!

Cumartesi sabahı Yalova Termal’de bende 910XT, arkadaşımda Fenix2 olmak üzere
Aynı anda koşuya başladık. Aynı anda koşuyu bitirdik. Tüm koşu boyunca beraber gittik.
Şimdi bu durumda her 2 saatinde aynı sonucu göstermesini veya arada gözardı edilebilecek farklar olması beklersiniz.

Ama Fenix 2 tabiki de daha iyi bir performans göstermişti.
Benim 910XT koşuyu 40.94km gösterirken,
arkadaşımın Fenix 2 45,29km gösteriyordu.
Yani arkadaşım benden %10,63 daha fazla mesafe koşmuş gözüküyordu :smiley:

Benim 910XT mi az gösterdi, yoksa arkadaşım Fenix 2 mi çok gösterdi kısmını tam anlamadım ama yanlış birşeyler var gibi…

910 XT kayıt - 40,94 km
Fenix 2 kayıt - 45,29 km

Ultracı olup Garmin’den memnun olan şimdiye kadar bir kişi gördüm. Durum ne kadar vahim☺

Bir koşu saati kullanmadım ama Garmin’in sitesinden inceleyince Fenix serisinde “3D Speed” ve “3D Distance” özellikleri olduğunu gördüm.

Arkadaşınızın saati 3 boyutlu mesafeyi (eğik mesafeyi) ölçüyor, sizin saatiniz de yatay mesafeyi ölçüyorsa %10 civarı eğimli bir rotada koşuyorsanız 40 km’de 4-5 km yükseklik farkı anlamlı bir fark gibi geliyor.

1 Beğeni

:clap:
Hiç GPS özellikli saat kullanmadım, fakat bana gayet mantıklı geldi…

Keşke öyle olsaydı.
Her iki koşu kaydına yakından bakarsanız uydu görüntüsünde rahatlıkla görülen patikadan 910XT nin ne kadar az sapma yaparak kayıt yaptığını görürken , Fenix 2’nin ne kadar çok sapma yaptığını görebilirsiniz.

1 Beğeni

Arkadaşınızın kayıtları görüntülenemediği için bakamadım. Eminim öyledir.