Yeni Koşucuya Ayakkabı Tavsiyesi

Herkese merhaba. 21 yaşında 184 boyunda 75 kiloyum. Haftada 3 kez 5 km stadın etrafındaki tartan pistte orta tempolu bir şekilde koşuyorum. Bu koşular sırasında 2 kez 110 metre çok yüksek tempo sprint atıyorum.

Soruma gelecek olursam yaklaşık 2.5 aydır bu şekilde koşuyorum ancak koştuğum ayakkabı esasında bir basketbol ayakkabısı olduğundan artık vücuduma zarar verdiğimi fark ettim. Koşu sonrası alt bacağımın lateralinde orta şiddette ağrı, aşil tendonumda ve dizimde ise ince sızı şeklinde ağrılar oluşuyor. Basma testinde ise tabanım normalden biraz yüksek kalıyor. Uygun ayakkabı seçimi için birçok konu okumama rağmen işin içinden bir türlü çıkamadım ve en sonunda buraya sorma ihityacı hissettim. 400-500 tl bandında saydığım özelliklere uygun hangi ayakkabıyı tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler…

1 Beğeni

Bu konuyla ilgili çok sayıda yazı yazıldı ancak şöyle yardım edeyim.
Verilen hiçbir ayakkabı tavsiyesine uyup ayakkabı almayın. Mutlaka öncelikle herhangi bir spor mağazasında ayak analinizi yaptırıp, basış şeklinizi öğrenin. Sonra ne tür zeminde koşacaksanız o türleri önünüze alın, sonra bulduğunuz markalar arasından mümkünse mağazada deneyerek ve oradaki satış temsilcisi ile görüşerek ayakkabınızı alın.
Bir kişinin çok rahat ettiği ayakkabı başka bir koşucunun sakatlanmasına sebep olabilir.
Biliyorum sorunuzun cevabı değil ancak ayakkabılar bizim en önemli ekipmanlarımız. Oldu bittiye getirip alırsanız sonradan çok daha fazla maddi ve manevi bedellere katlanmak zorunda kalırsınız.

4 Beğeni

Belki sizin için asıl çözüm bir tabanlıktır, hiç denediniz mi? Tarifinize bakılırsa ayak şeklinize göre bir tabanlık hayat kurtarabilir.

2 Beğeni

Ne kadar zamandır koştuğunuzu belirtmemişsiniz ve öyle sanıyorum ki kısa süre içinde haftalık yükünüzü artırmışsınız. Kademeli olarak yapsaydınız o ağrınız oluşmazdı. Gerçi bu ağrıyla tanışmadan kademeli bir şekilde ilerleyecek kadar bilge bir koşucuya hiç denk gelmedim :smiley: Demem o ki büyük ihtimalle ayakkabınız ile ilgili bir sorun yok ama tabiki yine de koşu için ayrı ayakkabı tavsiye ederim zira çabuk yıprandıklarını göreceksiniz.Bittabi analiz yaptırarak almak en mantıklısı olacaktır. Misal ben içe basan ve göreceli olarak zayıf fizikli biri olarak ASICS markasından çok memnunum. Hem dayanıklı hem teknik özellikleri bakımından gayet üst düzey.

4 Beğeni

Teşekkür ederim cevabınız için. Yaşadığım yerde böyle bir imkan olmadığı için mecburen internetten sipariş verdim artık ancak dediğinizde kesinlikle haklısınız normal şartlarda. Ayak anatomisi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

1 Beğeni

Tabanlık denemedim daha önce fakat araştıracağım teşekkür ederim.

1 Beğeni

Muhtemelen dediğiniz gibi olmuş olabilir. Teşekkür ederim tavsiyeniz için :slight_smile:

1 Beğeni