Yeni başlayacak biri için ekipman önerileri

Merhabalar,

Hayatımın hiçbir bölümünde spor yapmamış biriyim ve yaşım 30. Ancak çok uzun yürüyüşler yapabiliyorum. Orta tempoda 15-20 km keyifle yürüyorum (Spor olarak değil, gezmek ve ulaşım olarak). Artık bu gidişe bir dur demek adına, kendi kişisel özelliklerime en uygun sporun koşu olduğuna kanaat getirdim. Bu kapsamda bu spora uygun, başlangıç seviyesi için giyim alışverişi yapmak istiyorum. Vazgeçersem en kötü ihtimalle evde giyerim ama seversem ekipmanların seviyesini arttırım diye düşünüyorum.

Alışveriş listem (ürün linklerini koyamıyorum sanırım o yüzden marka/model yazdım)
1- ERKEK MAVİ TİŞÖRT / KOŞU - RUN DRY KALENJI
2- ERKEK SİYAH EŞOFMAN ALTI / KOŞU - KALENJI RUN WARM + KALENJI
3- ERKEK SİYAH YAĞMURLUK / KOŞU - RUN RAIN KALENJI
4- ÇORAP - ORTA BOY KONÇLU - 2 ÇİFT - SİYAH - RUN500 KIPRUN
5- ERKEK SİYAH UZUN KOLLU TİŞÖRT / KOŞU - KALENJI KALENJI
6- KOŞU BANDANASI - SİYAH KALENJI
7- ERKEK GRİ KOŞU AYAKKABISI / HAFİF TEMPOLU KOŞU - RUN 100 KALENJI

Şimdi size sorum şu, bu ekipmanlar başlangıç için beni idare eder mi ? İlave etmem veya onu alma şunu al diyeceğiniz bir ürün/ürünler var mı ? Ve en merak ettiğim havalar soğuyor, listedeki tshirt, uzun kollu ve yağmur ceketi kombinasyonu beni üşütür mü ? Önerilerinizi bekliyorum.

6 Beğeni

Kosmak icin alis veris yapmaniza gerek yok, evde ne varsa giyip cikabilir kosmaya baslayabilirsiniz. Sonra yavas yavas alabilirsiniz. Ama alis veris yapmak sizi daha cok motive edecekse evet bunlar da yeterli. Her kosucu kendi ihtiyaclarini kendisi ogrenir, belirler. Siz de kostukca denedikce ihtiyaclarinizi fark eder edinirsiniz. Simdiden iyi antrenmanlar.

9 Beğeni

Bu biraz da deneme yanılma yolu ile öğrenilen bir konu. Ancak buradaki en önemli ekipman bana göre koşu ayakkabısı. Ben sizin yerinizde olsam pamuklu olmayan bir şort tişört ve elinizdeki bir spor ayakkabı ile koşuyu dener, ne derece zevk aldığımı değerlendirirdim. Sonrasındaki düşüncenize göre farklı markaları da deneyebilir, tercih edebilirsiniz. Hatta bunları bir anda almak yerine parça parça deneye yanıla alma yoluna da gidebilirsiniz. Böylesi hem daha zevkli hem daha güvenli bir yatırım şekli oluyor :slight_smile: Ama bu saydıklarınız da başlangıç seviyesi için yeterli malzemeler.

5 Beğeni

‘‘iyi malzeme sizi uçurmaz ama yolda bırakmaz , kötü malzeme can sıkabilir.’’ Buna benzer bir söz duymuştum. Gayet doğru. Rahat bir ayakkabı ve çorap sizi kurtaracaktır. Sonrasını gerektikçe tamamlarsınız. Ama motivasyon için ufak hedefler konulabilir. İlk bir saat koştuğumda şu şortu alacağım gibi. Çok tişört almanızı önermem. Yarışlara katıldıkça saçma bir tişört kalabalığı oluyor zaten. Decathlon , hm , tchibo bilindik spor markalarına göre; genelde fiyat performans ürünleri oluyor.

3 Beğeni

önce ayakkabı, hep ayakkabı :slight_smile: bence koşmak için sadece ayakkabı yeter başlangıçta. ilerleyen zamanda hızlı kuruyan, pişik yapmayan, hafif ve cepli ürünleri bulursunuz. ama iyi bir ayakkabı ile başlayın derim. dechatlon koşu ayakkabıları eğer tartan zeminde koşarım sürekli derseniz sorun çıkarmaz ama beton ve asfaltta 10+ km için eğer kilo da varsa ağrı olarak size dönebilir. Benim fikrim başlangıç-orta seviye bir koşu ayakkabısı almak mantıklıdır. diğerleri zaman içinde alınır üsteki üstadların dediği gibi. yine belki telefonu sabitlemesi kolay bir koşu şortu/taytı önemli olabilir. elde taşımak dert. 10 km kadar bahar mevsimlerinde sususuz koşabilirsiniz.
bol kadanslı günler…

1 Beğeni

Başlangıçta tam teşekküllü bir alışverişin, bence, öne çıkan bir avantajı bir de dezavantajı var.
Avantajı: ne kadar yatırım yaparsanız o kadar zor vazgeçersiniz. koşu gibi sürekliliğin hayati olduğu alışkanlıklarda önemli bir artı.
Dezavantaj: başlangıçtaki yatırımın ölçüsünü kaçırırsanız bu sefer de daha sonraya bir şey kalmayacağı için erken tatmin duygusu yaşayıp motivasyonunuzu külliyen kaybedebilirsiniz. bence bu daha olası.

Burada sınır, elbette koşucunun profilidir. Şahsi fikrim, diğer arkadaşların da dediği gibi, mümkün olduğunca sade başlayıp yavaş yavaş ekipmanlarınızı artırmanız en sağlıklısıdır.

3 Beğeni

Zaman ayırıp, kıymetli bilgilerini benimle paylaşan forum üyelerine tek tek teşekkür ederim. Yanıtları kendi içimde değerlendirip buna uygun bir karar alacağım. Tekrar teşekkür ederim.

1 Beğeni

Asiri yagisli havalarda kosmayacaksaniz yagmurluk cok gerekli olmayabilir, cogunlukla sizdirmazlik nedeni ile havalandirmasi zayif olup terletebiliyor. Havalandirma cepleri olan bir ruzgarlik benim daha cok isimi goruyor acikcasi. Gecis mevsimlerinde Decathlon kosu yelegi de benim favorilerim arasinda. Herkes soylemis zaten en onemlisi ayakkabi ve kosu corabi. Gerisi zamanla olur.

Son olarak kosmak yurumeye benzemiyor, uzun yuruyus yapabiliyor olsaniz da hemen uzun kosmaniz tavsiye edilmez genellikle. Sakatlanmalarin onune gecmek icin yavas yavas artirmakta ve cogunlukla dusuk tempo antreman yapmakta yarar var. Sevgili adminimiz Mert Derman’in yazilarini okumanizi siddetle tavsiye ederim.

3 Beğeni

Koşmaya karar vermek radikal bir karardır geri dönüşü yoktur. Tebrik ederim. Çok masraf etmeden mevcutla çıkın başlayın, kendinizi test edin ilerledikçe ihtiyaca binaen alırsınız.

6 Beğeni

bütçeniz yettiğince iyi bir ayakkabı almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

3 Beğeni