Yeni Baslangiç İcin

Merhaba 28 yaşındayım ve yarışmalara katılmak istiyorum.Nasıl ve nerden başlayabilirim? Yarışlar için yaş sınırlaması var mı? Nasıl olimpiyatlarda yarışabilirim? Çok bilgim yok küçümseme den cevap verirseniz sevinirim😊

Merhaba. Standart yol yarışları için konusuyorum. Katılmak için kayıt olup göğüs numaranızı almak dışında bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Katılmak istediğiniz yarışların websitesine girip son kayıt tarihinden önce kayıt olacaksınız. Yarışın websitesinde belirtilen yerden belirtilen tarihte yarış kiti alacaksınız, bu yarış kiti genelde göğüs numaranızı ve takip çipinizi içerir. Gogus numaranizi tişörte çipinizi (genelde)ayakkabiya iliştirin ve yarış saatinde başlangıç noktasında olun, bu kadar.

Olimpiyat sorusu enteresan bir soru. O iş sanırım atletizm icin kabaca şöyle oluyor: Olimpiyatlarda yarisabilmek için önceden belirlenmiş süre limitleri var, federasyon tarafindan kabul edilen bir yarista bu limitlerin altında kosmaniz gerekiyor. Zannedersem ülke kotası gibi farklı uygulamalar da var. Aslında bu konu hakkında pek de bilgim yok, daha iyi bilen birileri anlatırsa ben de ogrenmek isterim. Potansiyeliniz bir zamanlar olsa bile yaş itibariyle ve sporcu gecmişiniz de olmadığından sizin için biraz geç olmuş.

1 Beğeni

Burada kimse sizi küçümsemez. Ama anlamlı cevaplar alabilmek için detaylı sorular sormalı, sorunun arka planından detaylı bahsetmelisiniz. Mesajınızı okuyunca şu sorular geliyor insanın aklına:

  1. Hangi yarışmalara katılmak istiyorsunuz? Koşu yarışları mı?
  2. Koşu ise hangi mesafeler, kısa mı, uzun mu, yol yarışı mı, ultra maraton mu?
  3. Koşu ise, bu konuda deneyiminiz var mı? Yani uzun yıllardır koşuyorsunuz da yarışalara yeni mi katılmak istiyorsunuz?
  4. Neye, nasıl ve nereden başlayabilirim diye soruyorsunuz? Koşmaya mı, yarışlara katılmaya mı?
  5. Yarışlar için yaş kısıtlaması olabilir ama bu üstteki soruların yanıtları ile ilgili. O nedenle onları cevaplamadan buna yanıt vermek zor.
  6. Olimpiyatlarda yarışmak için performansınızın çok üst seviyelerde olması gerek. Hangi dalda katılmak istiyorsunuz? O konuda ne kadar bilgi ve deneyime sahipsiniz? Şu anki performansınız ne durumda?

Ciddi cevaplar için soruyu ciddi ve detaylı sormanız gerek.

8 Beğeni

Kusura bakmayın işlerim yoğundu fırsa bulup cevap veremedim.
Cevaplaruınız için teşekkür ederim.Öncelikle şunu belirteyim 28 yaşındayım ama insanları ınandırmakta zorlanıyorum.18 yaşında gibiyim.Çünkü zaten sürekli koşuyorum uzun uzun yürüyüşler yapıyorum.Spor yapmadım şimdiye kadar düzenli olarak ama hızıma ve dayanıklılığıma güveniyorum.Neden yarışlara katılmayayım dedim ve direk buraya yazdım.Olimpiyatla ilgili sorum aslında katılmak için değilde yaş sınırlaması var mı acaba diye merakımdandı açıkcası.O yüzden ilk sorumu şöyle düzelteyim.Düzenli koşmaya nasıl başlayabilirim ? Günde Kaç saat koşmalıyım? Koşmadan önce nasıl egzersiz yapmalıyım ? Beslenmem nasıl olmalı ? Her gün mü koşmalıyım ? Yoksa önce uzun yürüyüşlerle mi başlamalıyım ? Diyelim ki 2018 de İstanbul Maratonuna hazırlanıyorum. Nasıl bi yol izlemeliyim ? Teşekkür ederim :blush:

Bu konuda reddit /r/running toplulugunun genellikle önerdiği ‘order of operations’ yani ‘işlem sırası’ tablosunun faydalı olduğunu dusunuyorum. Çok katı bir şekilde ele almaktan ziyade genel bir yol gösterici olarak kabul edilebilir: https://drive.google.com/file/d/0B3TYR3d9S1s1dFpwa3E4NmZfOW8/view

İngilizce anlamiyorsaniz mesaj atın uygun bir zamanda Türkçe’ye çevirip paylaşırım.

1 Beğeni

Teşekkür ederim faydalanacağım :slight_smile: