Yarışsız koşmak?

Çocuklarım küçük olduğu için yarış için şimdilik Eskişehir dışına çıkmak istemiyorum. Eskişehir’deki New Balance koşusu dışında hazırlık yapacak bir yarışım da yok. Bu sene şehir dışında olacağım için ona da katılamayacağım.

Yarış yokken nasıl bir antrenman planı oluşturmalıyım?
Seneye iyi bir yarı maraton koşabilmek, belki maraton için hazırlanmak ve en önemlisi koşunun bana getirdiği sağlığı korumak istiyorum. Yıl boyu, yarış hedefi olmadan yapabileceğim bir antrenman tavsiyesi olan var mı? Aradığım giderek artan haftalık toplam mesafe ile koşmak.

Ne dersiniz?

Antreman programlarını deneyin.
Benim telefonumda Runkeeper programı var.
İçinde yüklü antreman programları var.
Yarı maraton veya maraton programları 4 ay sürüyor.
Yani sizi herhangi bir yarış olmadan 4 ay koşturabilir o tip program.
Hem kendinizide geliştirmiş olursunuz

1 Beğeni

Mutlaka bir bilene danışın. İş programınıza göre size mutlaka güzel tavsiyeleri olacaktır. İsmaileren’in dediği gibi, yarı maraton veya maraton yarışları için hazırlıklar 16 hafta olarak öngörülür. Bundan önceki zamanlar vücudun kilometre kazanması açısından rutin olarak yapılacak güç ve hız antrenmanları olacaktır. Şimdiden kolaylıklar dilerim.

Yarış olmasa da yıllık periyodlama yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin Haziran için kendinize yapabileceğiniz bir yarı maraton hedefi koyup ona yönelik çalışabilirsiniz. Haziran ayını dinlenmeye ayırıp yılın kalanınında iyi bir maraton altyapısı oluşturabilirisiniz. Aralık başı gibi kendi kendinize sakin bir maraton koşar Aralık Ocak sakin ve aktif dinlenmeden sonra seneye bomba gibi girersiniz.

yarış koşmak istiyor ama güncel şartlarla bir yarışa katılamıyorsanız en eğlencelisi şu olabilir; katılacakmış gibi bir yarış seçin, o tarihe göre plan yapıp hazırlanın. Ve o tarihte o saatte o mesafeyi kendi parkurunuzda koşun. Hatta arkadaşlarınızın girdiği bir yarış olursa gayet matrak polemikler bile olur :slight_smile: Hem bakarsınız hayat size şaka yapıyor, bir anda şartlar değişti, hop diye gerçek yarışa gidersiniz, nasıl olsa hazır olacaksınız :slight_smile: Program bulup uygulamak artık çok kolay. Çok spesifik hedefleriniz yoksa başlangıç ve orta seviye için her mesafenin antrenman programları var internette.

4 Beğeni

Her sabah 3 km gibi bir rutine de sahip olabilirsiniz. Programla filan uğraşmadan sağlık için bu şekilde koşulabilir. Hafta sonları da uzun koşarsınız.

Hepinize tavsiyeler için teşekkürler. Cevap gelince eposta gelir diye beklediğimden görmemişim yorumları. Sanırım ortak tavsiyeye uyup bir yarı maraton planına başlarım. :smile:

Kişisel ayarlardan da “Her yeni mesaj için e-posta gönder (sessize alınan konu ve kategoriler hariç).” seçeneğini işaretlemelisin.

Eskişehir de grup halinde koşan insanlar var onlara katılabilirsin. Galiba new balance Eskişehir koşusu iptal edildi yada ileri bir tarihe alınacak. ama 2 hafta(19/04/2015) sonra Bursa Osmangazi Belediyesinin düzenlendiği 15k koşu var ona da katılabilirsin.

ILgaz’ın önerisi süper +1