Yarışların web siteleri

Yarışlardan, nasıl organize edildiğinden, nasıl geçtiğinden, rotalardan vb. konulardan hep konuşuyoruz ama yarış siteleri konusuna pek girmedik sanki. Yurt içi veya yurt dışı beğendiğiniz yarış web siteleri var mı? Varsa neden/neyini beğeniyorsunuz? Hiç yoksa, bir yarış web sitesinden neler bekliyorsunuz? Beğenmediklerinizin de beğenmediğiniz yönlerini yazabilirsiniz ama yapıcı eleştiri şeklinde olsun lütfen :blush:
Bu konuda fikir görüş paylaşsak…

3 Beğeni

Kesinlikle bir trailerı olmalı, hatta bu da çok kaliteli ve ilham verici olmalı

Türkiye’den Salomon Capadoccia Ultra’nın web sayfasını, yurt dışından The North Face Lavaredo Ultra Trail’in web sayfasını beğeniyorum.
Sayfadan beklentilerim; parkurları iyi tanıtması (yükseklik kazanımı, GPX linki, grafik, CPs, cut-off times, vb), ulaşım, konaklama, vb pratik bilgiler içermesi, yarış kaydının kolayca online yapılabilirliği ve yarış sonuçlarının (mümkünse) anında web sayfası üzerinden takip edilebilmesi :slight_smile:

4 Beğeni

İçerik kapsamı ve bütünlüğü açısından Eiger Ultra’nın sitesi oldukça güzel bir örnek:

https://www.eigerultratrail.ch

Benim temel beklentim ne tür bilgi verdiğinden çok, verdiği bilgilerin tutarlı olması. GPS kaydı ile basılı harita birbirini tutmuyorsa, profil uyuşmuyorsa, rota değişmesine rağmen önceki yılların verileri sunuluyorsa o zaman her şey tam ve çok güzel görünse de aslında pek anlamlı olmuyor. Güzel bir kötü örnek için Tor des Geants’ın (ki kendisi harika bir koşu) sitesindeki haritalara bakabilirsiniz.

4 Beğeni

Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum: Sitede hesapta 330 km-24.000+ yazarken bu sene çıkan sonuç: 338 km- 30.000m+ :slight_smile:

http://www.tordesgeants.it/en

TdG için 30K+ pek doğru olmayabilir Alper :slight_smile: Bu yıl yapılan rota değişiklikleri ile yükseklik arttığı kesin, ama miktarı yaklaşık 1000 m civarında olmalı. Bence 4K’nın belirttiği gibi 25K+ daha gerçekçi bir değer. 30K+, GPS verisinden uygun şekilde yumuşatma olmadan hesaplanmış gibi görünüyor. Ama başka bir nedeni de olabilir tabii…

Açıkçası yükseklik ve hatta mesafe konusunda hangi değerin “doğru” olduğunu söylemek detaylı ölçüm(ler) yapmadan oldukça zor. Tam da bu nedenle organizasyonlar teknik bilgileri en doğru yöntemle hazırlamalı ve tutarlı/tartışmaya yol açmayacak şekilde yayınlamalılar. TdG seviyesinde bir yarışın kendi web sitesinde hem 24.000+ hem de 30.000+ gibi birbirinden çok farklı rakamları resmi olarak yayınlamaması gerekir. En az birinin yanlış olduğu kesin çünkü. Benzer durumu bir çok başka koşuda da görüyoruz. İlan edilen yükseklik ve mesafeler arazide koşulandan ciddi şekilde farklı çıkabiliyor.

Genel olarak hemen hemen her koşunun ITRA’ya kayıt yaptırdığını ve ITRA değerlerini yayınladığını düşünürsek, ITRA’nın GPS kaydından hesaplama yöntemini daha standart hale getirmesi, organizasyonlardan bir GPS kaydı yerine yerine birden fazla kayıt istemesi, veya yüksekliği sabit bir referans yükseklik modelinden alması gerçekten iyi olabilir! :slight_smile:

1 Beğeni