Yarışlarda ve uzun antrenmanlarda kusma nedenleri nelerdir? Nasıl önlenebilir?

Selamlar, Avrasya olsun diğer uzun trail yarışlar olsun, yarış esnasında ya da yarış sonrasında mide bulantısı ve kusmalar oluyor. Bu konu vb. durum yaşayan arkadaş var mı? Ve bu sorunu en kısa zamanda nasıl halledebilirim?

Uzun koşularda daha önce yaşamamıştım.Ama enson sapancada kusmaktan yarışı 30 km bırakmak zorunda kaldım.Sebebine gelince aşırı sıcak susuzluk ve son olarak aldığım jel den sonra bunu yaşadım.İnşallah birdaha yaşamam.

İnş yaşamazsınız ancak bunu çözmem gerek

Letsrun.com Burdaki bir baslikta

The body will seek to make the high intensity activity easier.

You appetite will suppress

Your stomach begins to shrink

Your metabolism speeds up

This is why people puke when running or feel nausea the stomach is starting to adapt

Yani kisaca kosarsan istahin azalir. Miden kuculmeye baslar ve vucut adapte olana kadar kosarken kusabilirsin.

İştah mükemmel, sıkıntı yok o konuda. Ama çözümleyemiyorum bu sorunu

Haliyle kisiden kisiye degisen bircok sebebi olabilir ama genel olarak temel sebebi kisaca su sekilde ozetlenebilir: Kosu gibi yuksek efor gerektiren bir aktivitede kanin onemli bir kismi oksijeni tasimak icin kaslara gonderilir. Fakat yenilen besinleri sindirmek icin de belli bir miktar kanin mideye gitmesi gerekir. Ozellikle yarislarda kendinizi cok zorluyorsaniz oncelik kaslara oksijen tasima olacagi icin mide ve sindirim ikinci plana atilir. Sonucta sindirilemeyen besinleri vucudun bir sekilde disari atmasiyla kusma gerceklesir.

Sicak havada kusmanin daha fazla olmasinin sebebi, deri uzerinden terlemenin gerceklesmesi icin yine kanin kullanilmasi yuzunden. Hem kaslara oksijen tasmak hem de deri uzerinden terleyerek vucudu sogutmak icin kan kullanilir. Boylece harcadiginiz efor arttikca veya kosu suresi uzadikca midede sindirim durur veya cok yavaslar. Kusma ihtimali artar.

Birkac sey deneyebilirsiniz. Ya yaristan once daha az yiyeceksiniz (veya daha erken yiyeceksiniz), ya da yaris sirasinda midenin sindiremeyecegi kadar cok besin almayacaksiniz. Bir kerede buyuk porsiyonlar degil, aralikli olarak kucuk porsiyonlar halinde yemeye calisin.

Besinin turune dikkat etmek gerek. Sindirimi kolay ve vucudun alistigi besinleri almak gibi. (sindirimi kolay diyince bircok kisi jel gibi kolay sindirilen besinleri dusunur ama bazi kisilerde bu tur dogal olmayan besinler de kusmayi tetikleyebilir).

Son olarak eforu dusurerek bir miktar kanin mideye gonderilerek sindirimde kullanilmasina izin vermelisiniz.

Sonucta herkes kendisi icin dogruyu ancak bazi deneme yanilmalar ile bulabilir ama sanirim temel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar diyebiliriz.

7 Beğeni

Çok teşekkürler bilgileriniz için. Bu yöntemleri deniycem.

Öncelikle belirteyim, konu hakkında bir uzmanlığım yoktur. Fakat yine de konu hakkında birkaç yorum yapmaktan kendimi alamadım :slight_smile: Her türlü yoruma ve düzeltmeye açığım…

Kusmanın özelliklerini yorumlarsak;

• Vücudumuzdaki istek dışı (otonom) sistemlerden kaynaklanır. [Mide kaslarım ters yönde kasılıyor, kontrol edemiyorum. :slight_smile: ]
  • Yolunda gitmeyen tuhaf birşeyler olduğuna dair bir uyarıdır. [Bir sebepten ötürü -çok hızlı koştuğum için olmasın?- midemdekileri sindiremiyorum. Yada kanımdaki laktik asit seviyesi o kadar çok arttı ki beynim zehirlendiğimi ‘zannetmeye’ başladı. Yada yediğim o pizzadaki peynir bozuktu, gerçekten zehirlendim. :slight_smile: ]
  • Hedefinde istek içi (merkezi/çevresel) sistemler vardır. [Biraz yavaşlasam iyi olur, sonuçta tempoyu biraz düşürmek benim elimde. Yada kalkıp bir doktora gideyim bari. :slight_smile: ]

Bir de bu uyarıya direnip tempoyu düşürmemek yada doktora gitmemek konusu var ki orası ayrı bir derya sanırım :slight_smile:

İyi antremanlar

En son maddede olduğu gibi bu soruna direnip doktora gitmemeyi tercih ediyorum ve tempo aynı şekilde devam ediyor :joy:

1 Beğeni

‘İyi şanslar’ demezsin, ‘Pes etme’ dersin.
İşte bu ateştir, içindeki.
Bırak yansın…

1 Beğeni

Merhaba, koşudan sonra mide bulantısı diye arattım ama bulamayınca, bu başlık altına yazmak daha uygun geldi. 7-8 aylık bir koşucuyum. En uzun antrenman mesafem 17km, iki kez 10k deneyimi dışında yarış deneyimim yok. Vejetaryen besleniyorum, mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorum. Şimdiye dek dün geceye kadar mide sorunu yaşamamıştım.

Dün akşam yaklaşık 1saat 20dakikalık bir koşu yaptım. Koşudan 3-4 saat önce tahıllı bir salata yemiştim ve arkadaşlarla çay içtik. Koşu sonrası ilk 1 saat hiç problem yoktu, sonrasında sabaha dek süren ve beni çok zorlayan bir mide bulantısı baş gösterdi. Kusmadım ama bulantı korkunçtu. Sabah işe geldim hala bulantı şiddeti azalmış halde devam ediyor. Sadece bir muz yiyebildim ve “elektrolit dengem mi bozuldu acep?” diye iki bardak ayran içtim. Hala bulantım var.

Sizce bulantının bu kadar uzun sürmesi normal mi? Neyi yanlış yapmış olabilirim?

Koşu dışında da yiyecek sebepli mide bulantısı olabiliyor. Eğer çamaşır suyu gibi kimyasal yanlışlıkla içilmediyse, tavsiyem biraz öğürmek, diş fırçalamak bile kusmayı kolaylaştırabilir. Shrek’in dediği gibi içte kalacağına çıksın(kimyasal hariç).Geçmis olsun.
Koşu dışı oldu yanıt ama yaşadığınız bulantı koşu ile başlayan birkaç kez başınıza gelmiş tekrar eden durum olsa bağ kurulabilirdi. Nane limon da rahatlatır.

2 Beğeni

Yeni bir şey yemedim ama çayı fazla kaçırmış olabilirim, normalde çok içmem. O da su kaybı yaratmış olabilir. Dediğiniz gibi, birkaç kez daha benzer bir durum deneyimlersem (hiç istemesem de) o zaman neyi yanlış yaptığımı fark edebilirim. Teşekkür ederim cevabınız için.

1 Beğeni

Yazın özellikle sıvı ve elektrolit kaybı olduğunda veya jel aldığımda veya alışdığım temponun üzerinde aşırı gidersem mide bulantısı bendede oluyor.

3 Beğeni

bende mide bulantısı kusma hali bir kez oldu ama normal hastalık mide bulantısı hallerinden farklı idi, tuzlu ayran içtim anında kesti, hayatımda bu kadar etkili kesin çözümlü bir şey görmedim, sanırım elektrolit kaybı ile ilgili

2 Beğeni