Yardım arkadaşlar

Arkadaşlar siteye yeni üye oldum
2 senedir sigara içiyorum,spora yatkınlığım var
Bundan sonraki hayatımda maratonlar koşmak istiyorum nerden nasıl başlamalıyım yardımcı olur musunuz

4 Beğeni

Hoşgeldin @cerzeva Kimseye hayat dersi vermek haddim değil lakin yardım istediğin için bir şeyler söylemek istiyorum, mazur gör. Şu dünyada öncelikli amacın ve hedefin sigarayı bırakmak olsun. Sigara içen birinin potansiyelinin ancak yarısını kullanabildiğini her araştırma sonucundan görebiliyoruz. Koşu ve benzeri sporlar aerobik sisteme dayalıdır. Hatta sportif kapasiten VO₂max diye tabir edilen bir değerle ölçülebilir. VO₂max, insanın egzersiz sırasında bir dakikada tüketebileceği maksimum oksijen miktarıdır. Bu değer ne kadar yüksekse sportif kondisyonunuzun da o kadar yüksek olduğu anlamına gelir. Yani karbonmonoksit yerine oksijenli solunuma dönmen, yapman gereken ilk hamle! Bu konuda Sağlık Bakanlığı çalışmalar yapıyor. https://alo171.saglik.gov.tr/ Adresini incelemeni tavsiye ederim. Bu sistemden edindikleri ilaç vs. ile sigarayı bıraktıklarına şahit olduğum birçok arkadaşım oldu. Bence, sen de şansını dene.

Bu, bir yandan da koşamayacağın anlamına gelmiyor. Koşunun bilinen faydalarından biri de sisteminizden zararlı maddelerin atılımını hızlandırması. Bu sebeple eş zamanlı ilerleyip koşuya da başlamanı tavsiye ederim. Spor geçmişin olsa dahi koşunun dinamiklerini öğrenmen ve adapte olman için öncelikle https://ritimblog.com/couch-to-5k/ adresinden başlayabilirsin. Daha sonra 10 kilometre koşmayı sonrasında yarı maraton ve maraton koşmayı hedefleyebilirsin. Yani basamakları teker teker çıkmanda çok büyük fayda var. Antrenman yaparken sakatlanmak bu işin doğasında var ama dikkatli ilerlersen hiç sakatlanmayabilirsin. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce bulunduğun seviyede rahat olduğundan emin olana kadar sabret. Yani yarı maraton koşmak artık senin için büyük bir sorun teşkil etmediğinde maraton koşmaya başla.

“Koşmak istiyorsanız çıkıp birkaç kilometre koşun. Farklı bir hayat yaşamak istiyorsanız, maraton koşun.”

EMIL ZATOPEK

Sağlıcakla kal. Yeni hayatında başarılar dilerim. :slight_smile:

6 Beğeni

Çok teşekkür ederim arkadaşım görüşlerin benim için çok değerli.Sigarayada 13 seneden sonra başladım zor günler geçirdim eşimden boşandım vs ama bırakacağım
Bundan sonraki gayem kilometrelerce koşmak
İlk işim dediğin adresi ziyaret edip bir başlangıç yapmak,çok teşekkür ederim

4 Beğeni

Merhaba. Öncelikle Hoş geldiniz.
Koşu konusunda sizlere fikir veya yol göstermek; bir kaç aydır koşan, (bu pek uygun olmadı :grin:) koşmaya çalışmaya çalışan biri olarak haddim olmayarak en azından doğru bir platformda olduğunuzu belirtebilirim. Bu mecrada gerek açılmış olan konular, gerek ise satır aralarında koşu ile alakalı her sorunuza, daha önceleri tecrübe edilmiş cevaplar bulacaksınız. Yazılı ve görsel olduğu kadar, sosyal platformlarda da, başlangıç için gerekli bütün bilgi ve edinilmiş tecrübelere ulaşabilirsiniz. Hatta takibe alıp gelişimleri gördükçe gaza gelip inanılmaz bir motivasyon da sağlayabilirsiniz. Benim istinasız her gün buraya girip bakmam gibi :slight_smile:

Sigara konusunda sizinle benzer aynı durum içerisindeyiz. Her koşu ile beraber kendime yapmış olduğum bu kötülük bir tokat gibi suratıma vuruyor. Bir kaç aylık koşu geçmişimde şimdiden yarı yarıya uzaklaşmış oldum sigaradan, ve yakın zaman içerisinde kendimi tanıyan biri olarak sonlanacağını umut ediyorum. Koşu ile beraber değişen rutinleriniz, daha aktif bir yaşam, yeni bir şeyler denemenin hazzı ve baktınız ki oluyor bu iş, hedef koyup hedeflere doğru koşmanız, koşarken kendiniz ama sadece kendiniz ile baş başa kalmanız, hayatta kafanızın içinde size fısıldayan onca şey içinde sadece kendinizi dinlemenin de etkisi büyük olacaktır. Yeni yaşantınızda bolca başarı ve kendinizle ilgili bir çok keşiflerde bulunmanızı dilerim.

5 Beğeni

hoş bulduk arkadaşım
sigara maalesef bela bişey daha önce bırakmış ve 13 sene içmemiş biri olarak ancak kafada bitirince bırakılabiliyor
ilaç vs hikaye
benim kafam şu anda bırakmaya müsait değil,koşuyla beraber bırakacağım inşallah
daha önce yaptım yine yaparım ama şimdi değil:)))
umarım sende bende kurtuluruz bu beladan

3 Beğeni