Yağmurluk tavsiyesi

Test etmis arkadaslardan yagmurluk tavsiyesi alinir. 2 saat civari su gecirmemesi yeterlidir :smile:

Salamon Bonatti almamaniz tavsiye edilir :smile:

Kapadokya’da Lafuma speedtrail jacket kullandım.Bir buçuk saat yağmur altında kaldım hiç ıslanmadım, rüzgarı da kesiyor. Hava ısındı güneş açtı bunaltmadı. Ağırlığı da 170 gram. Oldukça memnun kaldım. Tek eksi yönü cebi olmaması

1 Beğeni

Gönlümden raidlight ultralight geçiyor ama nasip diyelim :slight_smile:

1 Beğeni

Yağmurda 2 saatten uzun koşmuşluğum olmadı. Yağmur derken de yabancıların shower dediği yoğunlukta bir yağışı kastediyorum. Sağanağa yakalandığım zamanlar sağanak 10 dakikayı geçti mi (şiddetine göre 5’te olabilir) uygun bir yerde durup yağmurun şiddetinin azalmasını bekliyorum. Tabi bunun bir sebebi de gözlüklerim, sağanak yağış altında gözlükler sıkıntı oluyor.

Ben yağmurluk değil rüzgarlık tercih ediyorum. Esas sebebim kapşonsuz olmaları; yağmurlu havalarda kapşonu kapatıp koştukça tecrübe ettim ki bana fenalık basıyor :slight_smile: Kapşonun hareketlerinden görüş alanım daralıyor, kafam sanki buğu-septil yapıp havlu altına girmişim gibi daha çok terliyor, kapşonun yanlarından tünel gibi giren rüzgar direkt içimde dolanıyor.

Gene tecrübe ettim ki yağmurluk/rüzgarlık ben de biraz da placebo etkisi yaratıyor. Koşuya çıkmadan önce hava yağışlıysa ya da ihtimali varsa yağmuru/rüzgarı kesen bir kat daha giydim mi kendimi rahat ve güvende hissediyorum. Halbuki 10-15 dakika sonra, hele tempoyu da tutturmuşsam, üzerimdekinin yağmuru ne kadar geçirip geçirmediği çok da önemli olmuyor (Koşudan önce koşacağın yere giderken su birikintilerine dikkat edip -aman ayaklar ıslanmasın diye yanından geçip üstünde atlayıp da- koşmaya başladıktan sonra buna verdiğin önemin azalması gibi)

Nasıl bir yağmurluk alınacağı hazırlandığınız yarış veya antrenman programınıza ve tabi ki bütçenize göre belirlenmeli. Ucuz ayakkabı alacak kadar zengin değilim sözü bir kenarda dursun ama en uzun antrenmanınız 1 saatse bol özellikli ve bol sıfırlı ürünlerden uzak durabilir buradan artan parayla iyi bir bere (mesela windproof) ve eldiven alabilirsiniz.

Not: Ben bu yılı da sayarsak 3 senedir internetten 43 dolara satın aldığım Outdoor Research markalı bir rüzgarlık kullanıyorum. Yağmur, ter ve yıkana yıkana miyadı dolmak üzere tabi…

4 Beğeni

Tavsiyeler icin tesekkurler.

Simdilik asics in kendi cebine paketlenen modelini alip bir deneyecegim. Fiyat performans acisindan uygun gorunuyor.

Bende “the north face feather light storm blocker jacket” var.
Hem yağmurluk hemde rüzgarlık görevi görüyor. Ben çok memnunum

Ben Marmot Precip kullanıyorum. Oldukça memnunum. Koltuk altlarından fermuarlı olması bence çok güzel bir özellik.

Ürünü araştırdım fiyat performans olarak oldukça başarılı geldi 15000 lik su geçirmezlik oranı ve 380 gram ağırlığı benim işimi fazlası ile görecek gibi ama internette çoğu sitede stok kalmadı. Eskişehirde bu tarz ürünler konusunda çok zayıf zaman içinde araştıracağım. Arada yolum İstanbula düşüyor belki satan mağaza bulabilirim.

Hadta sonu İstanbulda idim ve biraz ürün baktım sormak istediğim şey su geçirmelzik oranı 10000 olanlar yeterli midir ? yoksa almışken biraz daha iyi olanları alsam mı karar veremedim 15000 lik oranında su geçirmezlikler var sizin düşünceleriniz nedir ? amacım sağnak yağmur altında tamamen kuru kalmak :slight_smile:

her 2.000 mm.lik su geçirmezlik değerinin, yaklaşık olarak 1 saat kesintisiz sağanak yağmura dayanıklı olduğu söyleniyor. Sanırım bundan yağmur şiddeti ve basınç değeri de etkendir. Bence nefes alabilir olmasını da gözardı etmeyin. Özelliklerde aramanızı tavsiye ederim. Yağmura ne kadar süre maruz kalacağınız ve bu süre içinde ne kadar koşuyor olduğunuz bence önemli. Katılacağınız yarış mesafesi, yükseklik, hava sıcaklığı gibi değişkenlerde elbette var.

1 Beğeni

Yarış standartlarına uygun, hem antrenmanlarda hem de yarışlarda kullanmak üzere yağmurluk arıyorum. Küçük yerde yaşadığım için bulunduğum yerde bulamadım. SPX mağazasından Salomon modellerine baksam da satıcı arkadaşlar bilmediği için alamadım.
Amacım Kapadokya ve İznik Ultra gibi yarışlarda ve özellikle tek başıma çıktığım uzun dağ koşularında yağmurdan korunmak.
Tecrübeli arkadaşlarımız marka ve model tavsiyelerini paylaşabilirse memnun olurum.

1 Beğeni

Ben geçen sene iznikte raidlight yağmusrluk kullnadım kol altları fermuarlı modl özellikle çok kullanışlı hafif ve işe yarıyor.

1 Beğeni

Yağmur mevsiminin başladığı şu aralar performansı iyi ve hafif bir yağmurluk almayı planlıyorum fakat taramalarımda neredeyse hiçbir ürüne rastlamadım. Raidlight sitesinde bir ürün yok. Lafuma da bulamadım. Genel olarak özellikle internet bu konuda biraz kısır. Önerilerinizi alabilir miyim?

Şu http:https://kosuforum.com/t/satilik-ultra-hafif-kosu-ve-bisiklet-malzemeleri-yagmurluklar/3951 linki veya @emretok75 'in diğer satışlarını incelemenizi önerebilirim.

1 Beğeni

Large iseniz elimde yagmurluk var etiketli kullanilmamis asagida bahsedilen linkte… 1 adet kaldi

yağmurluk ihtiyacımı karşılamak amacıyla yaptığım araştırmaya göre üç ürün arasında kararsız kaldım. Bu ürünlerden kullanan ve yardımcı olmak isteyen varsa mesajları bekliyorum.

https://www.kutupayisi.com/urun/marmot-air-lite-erkek-kosu-yagmurlugu

1 Beğeni

@Toothfairy Bu verdiğin linklerdeki ürünler gerçek anlamda yağmurluk olmayabilir. Dikkatli olmanı öneririm. UA Storm serisi bir ürün bende var ve kesinlikle yağmurluk değil. Sadece su tutmama özelliği var.

Yoğun yağmurda su geçirebilir hatta birkaç yıkamadan sonra rüzgarlığa dönüşebilir orta yağmurda kısa koşularda işinizi görür ama uzun ve zorlu ultralar için biraz zayıf gibi yinede alırken iyice sorun

Bu fiyatlara çıkmak istiyorsanız: Ben marmot precip kullanıyorum yine bu forumda kullanan birinin tavsiyesiyle almıştım. https://www.kutupayisi.com/urun/marmot-precip-su-gecirmez-erkek-ceket-1
Daha sonra eşime de aldım. Yüzde yüz bir koruma beklemeyin ama uzun koşularda bununla hiç hasta olmadım, yarı yolda bırakmadı.

Ultra light değil tabi ama schmerber değeri 10.000/10.000( üzerinde yazmıyor biraz araştırma yapınca ortaya çıkıyor) Bilekleri kapattığınızda diğer yağmurluklar gibi terleme yapıyor tabiki, koltuk altı fermuarları mevcut. Bir çok antrenman ve yarışta kullandım çalı çırpı toz toprak yırtılmadı şükürler olsun.

Biraz daha uygun fiyatlı https://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/marmot-precip/447226/p de mevcut kargoyla 480 civarı oluyor ama bana gümrük rast gelmedi başkasına salomon çanta için gümrük istediler.

UTMB vs hedefleniyorsa kafa rahatlığı için raidlight, gore, salomon gibi modeller tercih edilebilir.