Xiaomi yeni Android temelli Mi saatini duyurdu

Xiaomi piyasada diğer Çin firmaları gibi agresif oynuyor ve Apple watch yarı fiyatına çok benzerini çıkarıyor (185 $).

• En önemli özelliği 4G bağlantısı (e-sim kart) ve mikrofonu sayesinde arama yapılabilecek.
  • Diğer Androıd saatler gibi NFC bağlantısı ile dokunma olmadan ödeme
  • GPS
  • Qualcomm Snapdragon Wear 3100 çipi kullanıyor. Qualcomm’un bu çipi Android saatleri için düzenlenmiş olup Qualcomm’un iddasına göre pil süresi 15 saatlik GPS kullanan antrenman takip edebilecek şekilde optimize edilmiş. Fakat bu sürelere çıkabilen herhangi bir firma olmadı henüz.
  • Koşu, yüzme, bisiklet gibi aktivite takibi
  • Bilekten nabız ölçümü ile uyku takibi
  • Bu saat şimdilik sadece Çin’de satışa çıkıyor fakat yakın zamanda Çin dışarısında da satılması bekleniyor.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_watch-9941.php

3 Beğeni

Stratos’larını da çok beğeniyordum, tam bir F/P ürünü. Eminim bunlar da benzer şekilde hem işlevsel hem de maddi olarak çok iyi olacaktır.

Gecmisi spor uzerine yazilim yapmayan sirketlerin akilli saatlerinde spor amacli ozelliklerin pek basarili olacagini sanmiyorum. Yine de belirli seviyede sporcular icin yeterli olacaktir

Katılıyorum, başlangıç seviyesi olarak, ilerleyip ilerlemeyeceği belli olmayan sporcular için girişten 3-4bin tl saate vermek akıllıca olmayabilir. İş gören uygun bir saatle başlayıp, zamanla ekipmanı yükseltmek hem daha mantıklı hem de daha keyifli olacaktır :slight_smile:

Ama şu da var, geçmişi spor yazılımı olan şirketlerin de ilk yazılıma başladıklarında spor geçmişleri yoktu belki de. Ya da eğer iddialı ise yeni firma, konuda tecrübeli yazılım ekiplerini bünyesine katarak birden bire 10 veya 20 yıllık geçmişi olan bir firmaya dönüşebilir. Ön yargılı olmamak lazım :slight_smile:

Evet halisiniz ama Xiaomi Cin pazarinin Apple’i. GPS temelli spor uzerine yogunlasacaklarini sanmiyorum. Garmin 40, Suunto 90 yillik sirketler :slight_smile: acik hava sporlari (outdoor) konusu baya tecrube ve birikim isteyen bir is bence :slight_smile:

1 Beğeni

Sizin bizden biri olarak nispeten extrem bir sektörde yazılımcı olmanız hoşuma gidiyor açıkcası ama diğer meşhur Finli Nokia ve komşusu İsveçli Ericsson’u düşününce Suunto’nun da doğal yaşam döngüsünün sonlarına yaklaşmış olabileceğini düşünüyorum. Tabii içinde bulunduğu gurubun stratejisi önemli olacaktır.
Edit: Gurup deyince BOARD OF DIRECTORS’a baktım Amer Grup’un ki ne göreyim, Çinliler şirketi zaten ele geçirmiş. Meğerse karşımızda bir Volvo varmış:slight_smile:

1 Beğeni

Aslinda siz Ericsson’un ve Nokia’nin yasaminin sonlandigini dusunuyorsunuz ama hala devam ediyorlar. Turkiye’deki 5G altyapisini su an bu iki firma kuruyor. Sadece son kullaniciya ulasan urunler yapmiyorlar cunku o pazar yerine network altyapisi pazarindan daha cok kazanabileceklerini biliyorlar.

Iskandinavya’da olup SIlikon vadisi ile yarismak gercekten kolay degil. Suunto ve Garmin arasinda da yasanan bu. Kaynak farki. Suunto ve Polar’in koklu gecmisi ve Finlandiya’dan gelen outdoor kulturu farklilastiriyor. Polar da ayni sekilde Fin sirketi. Polar bir aile holdingi iken Suunto cok buyuk bir holdingin cok kucuk bir parcasi. Suunto, Salomon, Wilson gibi markalarin toplu halde dev Cin holdingine satilmasi hakkinda haberiniz var mi bilmiyorum. Sonuc olarak para kazandirmiyorsa kimse o iste uzun sure devam etmez. Onemli olan dogru hamleler ile eldeki kisitli kaynaklari kullanarak basarili olmak. Bakalim olabilecek mi hep beraber gorecegiz :slight_smile:

Tester ihtiyacınız varsa ve bana bir Suunto saat gönderirseniz memnuniyetle Suunto tester’ı olabilirim :slight_smile:

1 Beğeni

Testciler bu isin cok onemli parcasi. Bu tarz sirketlerin cok saglam ve farkli karakterlerde test gruplari oluyor. Her yazilim guncellemesinden once aylarca antrenmanlar inceleniyor ve veriler karsilastiriliyor. Aslinda bir ustteki yorumumda demek istedigim spor sirketlerini diger teknoloji sirketlerinden ayiran da bu tecrube ve birikim, oturtulmus duzen, hatalar, ogrenilen dersler vs.

Yazılım sektöründe uzun yıllar ve sıkı bir tester olarak çalıştım. Eğer böyle farklı bir karakter arayışı varsa beni değerlendirebilirsiniz :slight_smile:

Bu arada konudan biraz saptık, diğer okuyanlardan özür dilerim. Benim Xiaomi’ye sempatim büyük ama hiçbir şirket karlı olduğunu düşünmediği bir şeye büyük yatırımlar yapmaz. O yüzden Çağatay hocamın da dediği gibi köklü geçmişi olan şirketlerden pek şaşmamak lazım (bütçe dahilinde tabi)