Xiaomi Stratos ve Forerunner 235 arasında seçim

Herkese merhaba.
Koşu yapmaya yeni başladım denilebilir. Nike running club ile yaptığım ölçümlerin beni tatmin etmemeye başlaması nedeniyle bir saat almaya karar verdim.

Bütçem 1.500 tl seviyesinde ve şu aşamada ikinci el saat kullanmaya pek sıcak bakmıyorum. Xiaomi Stratos ile Garmin Forerunner 235 arasında kaldım. Bu saatler hakkında gerek forumda gerekse bir çok internet ortamında incelemeler okudum ancak bir sonuca varamadım.

Xiaomi’ de özellikle dokunmatik ekranın çalışmadığı durumlar ya da tepki süresinde yavaşlık hakkında olumsuz yorumlar görüyorum. Fr235’ in ise 2015 yılında çıkan bir saat olduğunu biliyorum ve şu an bunu almanın ne derece iyi bir fikir olduğunu bilemiyorum. Yardımlarınızı beklerim.

Garmin bir kaç hafta önce Forerunner 245 tanıttı Forerunner 945 ile beraber…Bu da eğer biraz beklerseniz özellikle Avrupa’da Forerunner 235’in fiyatının bayağı düşmesine tanık olabilirsiniz demektir…Ben artık üretilmeyen ve belki de ürün gamından çıkartılacak olduğunu bildiğim 735XT almıştım Kasım 2018’de ve şu anda eksikliğini hissettiğim tek konu müzik olmaması (o zaman bu özelliklteki tek Garmin 645 idi ama beni tatmin etmedi), şu anda da muzik özellikli multispor 945 600 EUR gibi benim bütçemin oldukça dışında…Tavsiyem 235 ile 245 arasındaki özelliklerin farkına bakın ve gerçekten kullanacak mısınız irdeleyin, eğer fark etmez diyorsanız çekinmeden 235 alın…

Neden Garmin üzerinden gittiğimi sorarsanız, ben bu tarz ürünlerin kendi çevresi ile beraber değer yarattığına inanıyorum ve mümkün mertebe sadelikten yanayım…O sebeple başka herhangi bir aplikasyon kullanma gereği duymadan, neredeyse her 10 koşucudan 8 tanesinde olan bu sebeple de arkadaşlarımla beraber etkileşim içersinde kalabildiğimiz bir saati almayı tercih etmiştim…Buna ilave olarak Xiaomi ile ilgili hiç bir bilgimin olmaması da karşılaştırma yapmamı engelliyor elbet :slight_smile:

Evet haklısınız, ben de birden çok işi yapan ve bu yönüyle çok daha pahalı modellerle mücadele amacında olan Stratos’ un bu yaptıklarını ne derece iyi yaptığı konusunda emin olamıyorum. Garmin’ in görece daha az işi ancak daha çok güvenilirlik ile yapması konusu sanırım kesin. Cevabınız için teşekkür ederim :slight_smile:

Bence bütçeni biraz daha zorlayıp Garmin 245M al. Galiba bende aynısın yapacak gibiyim yakın zaman içinde :nerd_face:

Burada kilit cümle, “koşuya yeni başladım”. Yeni başladığınız ve ilerideki ihtiyaçlarınız zamanla şekilleneceği için en zahmetsiz ve ucuz tercihe yönelin derim. Stratos yerine Amazfit Pace daha doğru bir tercih olur. Kalanını diğer ekipmanlara harcarsınız.

Sizin yerinizde olsam bir süre daha telefonla devam eder, koşmadığımda hantal ve rahatsız hissetmeye başladığımda saate geçerdim.

2 Beğeni

Merhaba.

Ben Amazfit Pace tavsiye etmem. Çünkü bu sporda ilerleyince daha hassas nabız ölçümü ve daha detaylı analiz için göğüs bandı takmak isteyeceksiniz. Pace nabız bandı desteklemiyor.

Amazfit Stratos genel anlamda kaliteli bir cihaz. Hatta fiziksel yapısını karşılaştırırsanız bir çok koşu saatinden daha kaliteli bir malzeme yapısı var. Üstelik bluetooth nabız sensörlerine bağlanabiliyor. Yani sadece bilekten nabız sensörüne mahkum değilsiniz.

Cihaz kalitesi olarak Stratos 235’ten daha iyi. Ancak Xiaomi’nin sağlık uygulaması Garmin Connect kadar başarılı olmayabilir. Garmin bu işte daha eski olduğundan, daha oturmuş bir altyapısı var.

Aslında 2. ele çok soğuk bakmamanızı öneririm. İyi fiyatlara, az kullanılmış çok temiz cihazlar bulunabiliyor.

Garmin Forerunner 235 sizin işinizi görecektir ve sorun çıkarmayacaktır. Ancak biraz eski bir model. Ben almışken yenisini almak isterdim.

Bunun dışında Polar M430 da çok iyi bir cihazdır ancak o da 235 gibi biraz eski.

Sizin yerinizde olsam biraz daha bekleyip ve bütçeyi arttırıp Forerunner 245 alırdım.

Stratos dışında, Polar Ignite modeline de bakabilirsiniz.

Nabız bandına gerek yok, bilekteki sensör bana yeterli derseniz Amazfit Stratos, Amazfit Pace ve Huawei Watch GT de işinizi görür.

GArminden şaşmayın. amazfit aldım pişmanım. saat su geçirmez diyorlar ama hikaye. havuza girdim su geçirdi. garanti kapsamında gönderdim saat su geçirdi diye beni suçladılar bide. bir cihaza para verirken onun servisinin kalitesinide düşünmeniz gerek. garmin dünyanın her yerinde garmindir. amazfit te bu sorunu yaşadım karşımda adam gibi muhattap yok. ne servis ne adam yerine koyup konuşacağınız bir yetkili bile yok. hanzonun birini adam diye bağladılar, adam saat ile suya girmemniz gerekiyordu su geçirebilir diyor. kardeşim saat yüzmeyi destekliyor suya girmeden nasıl yüzeceğim diyorum biz bir şey yapamayız dedi kapattı. garmine 2-3 kuruş fazla verirsin ama böyle dengesizlerle karşılaşmazsın en azından…

1 Beğeni

Garmini öneririm, bende Stratos kullandım, 6 ayda güncelleme falan derken herşey birbirine girdi saatte, saat kendi kendine bozuldu, servis hiçbirşey yapamadı, garanti kapsamında iade aldım. Şu an Garmin veya suunto saatleri araştırıyorum.

Tüm cevaplar için teşekkür ederim, Polar Vantage M alarak arayışıma son verdim. Şu an için saatimden memnunum :slight_smile: