Xiaomi Amazfit Stratos 3

Xiaomi Amazfit Stratos’un yeni versiyonunu duyurdu.

Görünümde bezel etrafına çentikler atıp 3 düğmeli formdan tek yönde sıralanan biri çiftli dört düğme sistemine geçmişler. Gövde materyali aynı görünüyor. Ancak paslanmaz çelik + silikon kayış standart versiyona ek olarak, titanyum çerçeve, buton ve safir ekrana sahip bir de “Elite” versiyonu bulunuyor.

Saatin ekranı öncülü ile aynı görünüyor. 320x320 pixel çözünürlüğe sahip (eskisi ile arasındaki küçük fark Stratos’un ortam ışığı sensörünün ekranın alt bölümünde bir alan kapsamasıydı, yenisinde bu sensör görünmüyor. Bu sayede ekranı 20 pixel kadar alt bölümde büyüterek tam daire halinde kullanabilmişler) 1.34 inch’lik reflektif (karşıdan gelen ışığı geri yansıtan). Ekran yine dokunmatik olarak kullanılabiliyor, bu sefer ek olarak aktivite içinde dokunmatik ekranın kapatılabilmesi imkanı sağlanmış. Tanıtım metninden anladığım saatin iki farklı modda çalıştığı. Anladığım kadarı ile işlemciyi kısıtladıkları ve serbest bıraktıkları iki farklı modda (akıllı saat / Anterenman saati) çalışabiliyor. Elbetteki pil dayanımları da buna göre değişiyor. Bu şekilde 45/70 saat arası (Garmin’in Ultra modu gibi, bu iki modu “balanced accuracy profile” ve “Power-Saving True Endurance Profile” olarak ayırmış) pil süresi sunduğu iddiasında Amazfit. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi gelmesi lazım, şu an için biraz ortada açıkcası. Yine açıklamadan devam edersek :

Smart Mod : 7 Gün : Bluetooth açık, ortalama 150 mesaj/gün, 30 kez saate bakma hareketi, 30 dakika dış alanda spor, 5 dakika diğer işlevler, 4 kez NFC özelliğinin kullanımı ile.

Ultra Mod : 14 Gün : Bluetooth açık, ortalama 150 mesaj/gün, 30 kez saate bakma hareketi, 30 dakika dış alanda spor, 5 dakika diğer işlevler, 4 kez NFC özelliğinin kullanımı ile. (Üstteki ile tamamen aynı ama saatin hızı kısıtlanmış sanıyorum.)

GPS Mod : Tutarlı GPS hassasiyeti ile : 35 Saat, Dengeli GPS hassasiyeti ile 45 saat, Güç tasarrufu ile 70 saat. Dengeli GPS hassasiyeti ne demek çok anlayamadım ama GPS hassasiyetinin “dengeli” olması eğlenceli bir tabir olmuş :slight_smile: Bu seçimlerin sadece Patika Koşusu, Patika Yürüşü ve Dağcılıkta etkinleşebildiği belirtilmiş. Biz yine de yuvarlak hesap saatin GPS açıkken dayanımını 35 saat olarak düşünebiliriz yani. Kullandıkları GPS çipi yine SONY GNNS, bu çipin eğlenceli tarafı yazılımı düzgün yapıldığında çok iyi, kötü yapıldığında da çok kötü sonuçlar vermesi. Öncülünde başta çok iyi sonuçlar verirken zaman içinde kötü sonuçlar da vermeye başlamıştı.

Bunların haricinde iki modu daha bulunuyor (Precision and equalization mode - Power saving mode) Ancak bu iki mod için bir detay sağlanmamış.

Saatin müzik için 1.9 GB müzik depolama alanını değiştirmemiş. Öncülü ile aynı. NFC elbette saatin özellikleri arasında yer alıyor ama sadece Çin’de. (Türkiye’de hiçbiri için çalışmıyor bu arada ne yazıkki)

Saat 19 spor modu içeriyor (Multisport’da içeriyor), Akselerometre, Gyro, Hava basıncı sensörleri ve manyetik pusulası bulunuyor. Bluetooth 4.2, BLE 5.0 ve Wifi bağlantı kapasitesine sahip. Bunlar halihazırda bulunan Stratos’un özellikleriyken artık sadece GPS+Glonass değil, Beidou ve Galileo uyduları ile de iletişim kurabiliyor. Ancak herhangi bir ANT+ desteğine sahip değil. Kullanacağınız sensörler Bluetooth olmalı. Ancak Firstbeat algoritmalarını kullanmaya devam ediyorlar, bu kesinlikle doğru bir yaklaşım.

Sonuç olarak ortalığa çıkınca daha fazla bilgi sahibi olabileceğiz. Şimdilik öncülünden daha güzel göründüğünü düşünüyorum. Ama arayüzde ne yaptılar? Ekran tepkileri nasıl? Bu gibi sorular şimdilik muallakta :slight_smile:

10 Beğeni

Xiaomi logosunu çıkartıp üzerine Garmin yaz, piyasası minimum 3.000 TL olur :slight_smile:
Hakikaten tasarım, malzeme yapısı ve özelliklerine bakıldığında süper görünüyor. Hem trans reflektif, hem dokunmatik, hem de çözünürlüğü yükseltilmiş.

Neredeyse şu yok diye eleştirebileceğimiz bir yanı yok.

Ancak kullanım deneyimi nasıl olur, uzun kullanımda stabil olur mu bilinmez. Forumdan okuduğum kadarıyla Stratos kullanan arkadaşlar çok memnun değiller. Hele saatte yüzme modu olup, içine su kaçtığında garanti dışı kalması garip :slight_smile:

Bu saati heyecanla bekliyordum. Değerlendirmenizi de bir çırpıda okudum. Ama tabii henüz elinize almadan sadece ön bilgi olarak bakmak lazım. Devamını bekliyoruz.

Bu arada arkadaşların bu saatten memnun olmamalarını da birkaç noktada değerlendirmek lazım. Havuzda kullanılan saatin su alması dışındakilere pek katılmıyorum. Mesela şarj standının sorun yaratması veya yazılım güncellemelerinin sorun yaratması. Bunlar zamanla düzeltilecek (yazılım) veya ek tedbirlerler (Aliexpresten yeni tasarımlı şarj cihazı aparatı almak) ile çözülebilecek sorunlar ve bu dünyada yaşamanın cilveleri. Ayrıca şunu da yazmak lazım ki Garmin’in mediatek markalı GPS çipstlerinin neden olduğu (böyle bilgiççe yazdığıma bakmayın sadece internette okuyarak edindiğim bilgiler) sorunlara verieln para/piyasa payı/medyada yer alma oranına bakarsanız Xiaomi’nin masum olduğunu düşünüyorum.
Bunları yazan ben android değil iphone, suunto ambit3 ve volkswagen kullanıyorum. Garanticiyim yani :slight_smile: Ayrıca aldığım hiçbir televizyonda ölü piksel de çıkmadı. :slight_smile:
Son olarak 5 senelik ambit3’üm halen taş gibi ama yine de stratos 3’ü merakla bekliyorum.:slight_smile:

Biz 1 adet LG televizyonu gölgelenme ve bulutlanma sebebi ile kavga gürültü iade ettik Necdet Bey :slight_smile: Sony geldi dertler bitti :slight_smile:

Rakiplerin çoğalması bizim işimize gelir. Hem Garmin, Polar gibi firmaların tekellik ilan etmesine ve fiyatları şişirmesine bir nebze engel olabilir, hem de daha kaliteli malzeme kullanmalarına teşvik edebilir.

Herkese selamlar arkadaşlar. Son 3 yıldır iPhone 5s+Strava ikilisi ile koşularımı kaydediyordum. Ancak hem telefon taşımanın artık zor gelmeye başlaması, hem de telefonun batarya sıkıntısından koşunun ortasında kapanmaya başlamasından dolayı artık bir koşu saati alma vaktinin geldiğine karar verdim ve hem uygun fiyatı hem de olumlu yorumlardan etkilenerek geçen hafta stratos 3 aldım. henüz detaylı yorum yazmak için çok erken, sadece 2-3 koşu yapabildim. Karantina dönemi ve 3 aydır hiç koşmamış olmanın da bunda etkisi var tabi :slight_smile:

İlk izlenimlerimi ve yaşadığım bir sorunu bu mesajda yazıp detaylı incelemeyi daha sonraya bırakıyorum şimdilik.

İlk izlenimlerim olumlu. Normalde saat kullanmayan ve kolumda saat olmasına alışık olmayan biri olmama rağmen çalışırken dahi saati rahatça kullanabiliyorum. Şık ve modern bir görüntüsü var. Ekran kalitesi yeterli (çok canlı ve kaliteli bir ekranı yok, ben bunu bilerek ve bu halini de yeterli gördüğüm için bunun sorun olmadığını düşünüyorum, ancak bir kaç online alışveriş sitesinde, saati koşu saati olarak değil de günlük kullanımlık akıllı saat olarak alanlar ekran için olumsuz yorum yapmışlardı), koşularda ekran gayet kolay okunabiliyor. Nabız sensörünü başka bir göğüs bandı ile henüz karşılaştırma fırsatım olmadı, ancak koşarken göz ucuyla baktığımda tempoma göre mantıklı veriler gösterdiğini gördüm.

GPS hakkında şimdilik yorum yapmıyorum, sadece yaşadığım sorunu yazacağım, yorumları detaylı incelemeye bırakıyorum.

Deneme koşumda önce evimin yakınındaki küçük bir parkta 4 tur attım, daha sonra da parktan çıkıp sokakta koşumu tamamladım. Sokakta olan kısım ile ilgili herhangi bir sıkıntı yok, ancak koşunun parkta olan kısmı sorunlu. 3 farklı ekran görüntüsü paylaşıyorum;

1. Görüntü : Amazfit uygulamasında koşunun ilk kısmı, normalde parkta attığım 4 tur kaybolmuş görünüyor.

2. Görüntü : Amazfit uygulamasını strava hesabım ile de bağladım, bu yüzden koşu direk strava’ya da yükleniyor. Strava’daki görüntü de Amazfit app’a benzer. Strava kendine gelen GPS datasına göre mesafeyi baştan hesapladığı için arada ciddi fark oluyor tabi.

3. Görüntü : Bu da saat’te kayıtlı olan koşu kaydını GPX olarak export edip manuel olarak strava’ya yüklediğimde karşıma çıkan görüntü. Parkta attığım 4 tur burada görünüyor. Bu arada GPS görüntüsündeki sapmaları da sorun etmiyorum, binaların arasında ve büyük ağaçların olduğu bir park, bu sapmaları normal karşılıyorum.

Benim çıkarımım şu, saatten aldığım GPX verisinin doğru olması saatte fiziksel ya da ayarlar ile ilgili bir sıkıntı olmadığı anlamına geliyor. Ancak Amazfit ile senkron olduğunda, uygulama bu veriyi kırpıyor gibi. İnternette baya arattım, ancak benzer bir durumla karşılaşan birini görmedim. Sizin de yorumlarnızı alabilir miyim, benzer bir sıkıntı yaşayan oldu mu acaba?

Bu arada mesajda tek koşudan bahsettim, ancak öncesinde yaptığım 2-3 koşuda da benzer sıkıntıyı yaşadım. Bu sebeple belki işe yarar diye saati fabrika ayarlarına geri döndürdüm, telefondan app’i silip tekrar kurdum, otomatik senkronizasyon değil manuel senkronizasyon yaptım, 3D datayı kapattım vs.

1 Beğeni

Güzel inceleme ve soru.Saatin veya uygulamanın versiyonu belki etki edebilir.(bazen de son versiyon problemli olduğundan kararlı versiyonda kalmak, birkaç yorum sonrası güncellemeye geçmek mantıklı olabilir tum saatlerde)
1.Saat gps’i bulsun, birkaç dakika bekleyip öyle koşmayı deneyebilirsin.
2.Saatteki farklı uydu sistemlerini deneyebilirsin.(problemle ilgili olmasa da seçeceğiniz 2 uydu sistemini karşılaştırmak deneysel olur)
3.https://www.tizenhelp.com/amazfit-stratos-3-gets-4-2-6-0-version-fixed-sync-issue/ mayıs 2020 güncellemesi.Bu sayfaya bakabilir, 4.2.6.0 versiyonu değilse ilk maddedeki gibi güncelleyebilirsin.
4.https://forum.xda-developers.com/smartwatch/amazfit/fw-4-2-6-stratos-3-bugged-t4097665/amp/ güncelledim ama şu sorunlar var diyen kişiler var…
5.Güle güle kullanın, sporla kalın, teşekkürler

1 Beğeni

Öneriler için teşekkürler Fatih bey. Dediğim gibi saate ısındıktan ve biraz daha tecrübe ettikten sonra daha kapsamlı bir inceleme yapmayı düşünüyorum.

1. Bunu stratos 2 konusunda da tavsiye etmişlerdi, evden çıktığım gibi koşu aktivitesini başlatacakmış gibi saati açtım, gps’i bulup bulmadığını kontrol ettim, gps’i bulma hızı gayet iyi. Emin olmak için 10 dakika kadar parka kadar yürüdüm ve kayda öyle başladım.
  2. Bunu da geçen hafta denemiştim, saat farklı uydu sistemlerini destekliyor. çok deneysel, karşılaştırma yapacak şekilde denemedim, sadece yaşadığım probleme odaklı baktım, farklı uydular çözüm olmadı.
  3. Ben de 4.2.6.0 sürümü mevcut, saati aldığım gibi en güncel sürüme update etmiştim. Factory reset ile deneyeceğim. Bu çözüm olabilir.
  4. Evet 4.2.6.0’dan baya şikayetçi kullanıcılar. Amazfit support’a da yazdım yaşadığım durumu. Oradan gelecek cevap da önemli olacak.
  5. Teşekkür ederim :slight_smile:
1 Beğeni

@erol bey merhaba;
Stratos serisinin yeni bir modeli gelir mi sizce? Stratos 4 falan… Araştırdım ama bir şey bulamadım belki siz biliyırsunuzdur diye sormak istedim.
Teşekkürler.

@alperdemirel5 ;

Aşağıdaki mavi yuvarlaklara da bakılabilir.

1 Beğeni

Bugüne kadar çıkardıkları 3 versiyonu da çok satmayı başardılar, Stratos 3’ü de oldukça başarılı buldum doğrusu, 4’ü (veya başka bir isimle malum artık Huami ve Amazfit markasını kullanmıyorlar) mutlaka çıkaracaklardır. Stratos 3, Amazfit GTS ve GTR’ın hemen arkasından ortaya çıkmıştı, geçen ay GTS2 ve GTR2’yi duyurduklarına göre eli kulağındadır. CES 2021 sürüyor, bakalım bir sürpriz yapacaklar mı?

3 Beğeni

Dış görünümü harika olmuş. Ben çok beğendim.

1 Beğeni

İlk okul sınıf arkadaşım Mustafa :slight_smile: senin yorumunu burada görünce hem şaşırdım hem de mutlu oldum dünya küçük :slight_smile:

2 Beğeni