Vücut Geliştirme Hakkında

Konu : Vücut Geliştirme

İçerik ve açıklama;

Vücut Geliştirme (Body Building) vücudumuzdaki kas gruplarını belli metotlarla çalıştırarak elde etmiş olduğumuz gelişimdir.

Günümüzde bu spor dalına karşı merak oldukca artmış durumdadır. Bunun başlıca nedenlerinden biri karşınızdaki kişilere daha gösterişli görünmektir. Bu spor doğru yapıldığında kişi kendini daha enerjik ve güçlü hissedecektir. Tabi aynı zamanda sağlık açısından da daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaktır çünkü beslenme vücut gelişimi için olmazsa olmazdır. Doğru beslenme ve düzenli beslenme çok önemlidir. Beslenmenin yanında uyku dinlenme gibi faktörlere de dikkat edilmeli. Bu sayede insan bu sporu yaptığında ister istemez daha düzgün ve dengeli bir yaşam şekline geçmiş oluyor.

Bu sporun faydalarını saymakla bitmez tabi ama günümüzde özellikle gençlerimizin boş vakitlerini dışarıda değil de spor salonlarında spor yaparak geçirmeleri kendileri için oldukça iyi olacağını düşünüyorum. Bunun nedeni dışarıda ki tehlikelerden uzak kalacak ve spor sayesinde kötü alışkanlıklar edinmeyip sağlıklı beslenip düzenli bir yaşam yaşayacak olamaları dır.

Yazacaklarım şahsına bir eleştiri değildir.Üzerine alınma lütfen.

40 yaşındayım.16-20 yaş arası ciddi bir şekilde ( o zamanın şartlarıyla ) bu sporla uğraştım.Şimdiki altyapımı hala daha o zamanlara borçluyum.Şanslı bir vücut modelim vardı bu spor için.Başkalarının 1 senede geleceği vücut şekline 3-4 ayda girebiliyordum.Sonra bu spor anlamsız ( bana göre ) geldiği için sadece form koruma amaçlı zaman zaman uğraştım.

4 seneden beri kışları spor salonuna sadece koşu bandını kullanmak amaçlı gidiyorum.Ve şunu üstüne basa basa söyleyebilirim ki ( istisna çok ama çok azdır ),bu ülkede spora en çok ihanet edilen yerler bu tarz spor salonlarıdır.Spor yapmak isteyen ( aslında spor yapmak da demeyelim, şekil yapmak diyelim ) kişileri; tabi ki kişinin kendi isteğiyle protein tozu ( daha dün başladın bu spora, önce bir dur bakalım ki protein tozu en zararsızı ) ,çeşitli amino asit ve benzeri destekler ve tabi ki steroid iğneleri pazarlama yuvasına dönmüştür bu salonlar.Salonlarda o kadar mide bulandırıcı şeylerle karşılaştım ki buraya yazamam.Şehir dışına çıktığım zaman çoğu yerde meraktan koşu bandına çıkıp etrafı gözlemlerim ve ne yazık ki çoğu yerde durum aynı.Ülkemizde eğitimin en çok şart olduğu yerlerin başındadır salonlar.

Peki ezber bozan yerler yok mu, tabi ki var ama sayıları çok az.Onun için bu sporu yapmak isteyenlere en büyük tavsiyem çok popülist bir söylem olan “Eğitim Şart” demek olacak.Yalnız sevinilecek bir taraf da var , en azından Latin ülkelerinde olan synthol saçmalığını yapana rastlamadım.

3 Beğeni

Yazdıklarınıza katılıyorum fakat konuya şu boyutuylada bakmak gerekir. Bilinçsizce yapılan herşey kişiye zarar verir. Artık internet diye bi olay var ve burada her türlü bilgi bulabilirsiniz. Sporun her dalı bana sorucak olursanız güzeldir çünkü yazımdada değindiğim gibi insan ister istemez sporla uğraştıgında kendini belli şeylerden geri çekiyor ve düzenli bi yaşam biçimine giriyor. Ne yazık ki ülkemizde spor yapanlara yorumunuzda bahsettiğiniz gibi steroid vb şeyleri anında pazarlanmaya çalışıyor ama bu bizim ülkemizde böyle. Ben senelerce almanyada yaşadım ve böle bişey görmedim.

1 Beğeni

Vücut geliştirme için yorum yapmamakla beraber (ilgililere saygım vardır) adı “KOŞU” forum olan bir platformda “Vücut Geliştirme” konusu neden açılır onu merak ediyorum açıkçası.

5 Beğeni

Konu diğer spor dalları adlı kategoride açılmıştır bu durumda sorunuzun cevabını almışsınızdır umarım iyi günler…

2 Beğeni

Çapraz antrenman fikirleri paylaşmak konusunda iyi bir başlık olabilir diye düşünüyorum.
Bence biz koşucular üst vücudu bazen ihmal ediyoruz asıl işt alt tarafta olduğu için.
Göğüs,trapez sırt kaslarının da koşu formunu korumak için önemli olduğunu Runners World dergisinde okumuştum.
Bu başlık altında da “koşu ile ilgili vücüt geliştirme hareketleri” paylaşılabilir diye düşünüyorum

1 Beğeni

Merhaba, ben açıkçası bu başlığın forumda yer almasında bir sakınca görmüyorum. Koşmadığım zamanlarda diğer kaslarımı da aktif çalıştırmak amacıyla başladım ben. Etrafımdakilerden eskiden koşu ile ilgili pek yorum almazken, vücut geliştirdikçe olumlu şeyler duymaya başladım ( spor hakkında soru sormalar, motive etmeler, beğenilmek vs ) ve bu da beni spora daha çok yönlendirdi. Esas zevk aldığım alan koşmak olsa da bütün bedenimle spor yapıyor olmak beni mutlu ediyor. Giydiklerimin yakışması vs gibi şeylerden bahsetmiyorum bile. Biz sporcuların tek alana yönlenmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Sonuçta her sporda çalışan kas grupları farklı. Bir spora yönlenirken diğer kasları atrofiye uğratmaya gerek yok. Sporcunun yaşam stiliyle, hareketleriyle, fiziğiyle tam bir sporcu olması gerektiğini düşünüyorum.

1 Beğeni

Bilgilendirme için teşekkürler, ben soruma yanıt aldığımı bu haliyle düşünmüyorum, sadece indoor ortamlarda aletler yerine kişinin kendi ağırlığı ile de yapabildiği kuvvet antrenmanları ve de bu sayede koşuya olan faydaları belirtilmesi durumunda yakamı iliklerim. :slight_smile: İsteyen elbette istediğini yapar, sporun her türlüsüne varım, outdoor öncelikli tercih benim için.

5 Beğeni