Vibram Five Fingers ayakkabılar

Selamlar

Arkadaşlar

https://www.google.com.tr/search?q=five+fingers&espv=2&biw=1366&bih=653&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=5ErWVNuOIsWZygP3voJ4&ved=0CAYQ_AUoAQ

bu ayakkabıları deneyeniniz var mı hiç? Şuan saucony guide 7 kullanıyorum. Daha çok orta ayak ve topuk basıyorum. Geçenlerde çıplak ayak ile 300m kadar koştum ister istemez ön ayak basıyorum. Bildiğim kadarı ile olması gereken de bu.

Şöyle bir şeyler karalamıştım; belki ilginizi çeker:

2 Beğeni

Amerika’da bu markaya açılmış davalar var. Kullanıp fiziksel zarar görenler markanın öne sürdüğü yararlardan çok uzakta olduğunu düşünüyorlar.

1 Beğeni
  1. linki okumamıştım,diğerini okumuştum :smile:
    Evet davalar olduğunu bende duydum ama,istediğim şöyle birinci ağızdan farkları anlatabilecek biri.

Kullanan vardır herhalde…

tabi tabi öyle yapacağım. şuan guide 7 kullanıyorum. Var ise öneriniz alabilirim

bende Vibram Five Fingers Treksport modeli var.
Siz orta ayak ve topuk vurduğunuzu zannediyorsunuz.
Ama bu ayakkabıları kullandığınızda aslında bariz bir topukla basan olduğunuzu farkediyorsunuz.

Topuk vuranların en az kullandığı kaslardan birisi alt baldırın arka kısmı.
Bu ayakkabılar ile ayak ucunda koşmaya başladığınızda bu kısımlar en çok çalışan yerler haline geliyor.
ilk denemelerinizi abartmadan kısa tutun, yoksa alt baldırları sakatlayabilirsiniz.

Burun basmanın dizleri ve diğer eklemleri rahat ettirdiği için daha sağlıklı bir koşu formu olduğunu kabul etsek dahi,
topuk vurmaya oranla daha çok kası çalıştrıyor.
Bu da daha çok çok enerji harcadığınız, yani enerji yönünden daha verimsiz bir koşu yaptığınız anlamına geliyor.
Ve benim gibi enerjiye çok ihtiyaç duyan birisiyseniz (bu Pazar, yani 8 Şubat Çekmeköy 50k Çamur Maratonunda 5 adet 30Gr Koska Tahin-Pekmez karışım tüpü ve 3 adet kendi yaptığım sandviçten tükettim koşu sırasında) ultralarda burun vurarak koşmak size pek cazip gelmeyebilir.
En azından bana pek gelmedi

2 Beğeni

Eğer daha çok kası çalıştırıyor ise bu bence daha iyi bir şey. Tek bir kas çok çalışır ise evet güçlenir ama bununla birlikte sakatlık riski ve kullanıma bağlı riskler doğurabilir.

mesela bir ayakkabı alacak olsanız yine bu ayakkabıyı tercih eder miydiniz?

Maraton rekortmenlerinden dahi topuk vuran bir sürü kişi var.
Kimisi doğal olarak orta taban vurur, kimisi burun vurur, kimisi topuk vurur.
Öncelikle basış formunuzu tespit ediniz.
Ve ona göre yönünüzü tayin edin.
“tek kas çalışırsa diğerleri zayıf kalır ve sakatlık olur” gibi söylemleri unutun.
Topuk vurarak asfaltta 250km Spartathlon koşanlar sakatlanmıyorsa sizde sakatlanmasınız.
Aslen ayağınızı sizin yapınızda olmayan bir şekle zorlarsanız sakatlanırsınız.
Çok az kullanılan bir kası en çok kullanılan kas haline getirirsenizde sakatlanırsınız.
Ayrıca genelde burun vuranlar baz alınarak tasarlanan barefoot tarzı bir ayakkabı ile farkına varamadan topuk vurarak koşarsanız eğer, yaşayacağınız sakatlıklar koşu hayatınızı tümden bitirecek şekilde çok ciddi boyutta olabilir.
Yani demek istediğim; koşu dünyasında sihirli formül yok. Topukdan buruna geçerek ne sakatlanma riskinizi azaltmış olursunuz, ne de performansınız artar.

Bu ayakkabıyı eskitecek kadar kullanacağımı zannetmiyorum. O yüzden yeni bir barefoot tarzı ayakkabı alma ihtiyacım olmayacak.

biraz daha minimalist bir ayakkabı düşüncem var,o sebeple soruyordum bu soruları. Teşekkür ederim!

Benzer gibi görünensede minimalist ve barefoot ayakkabılar çok farklıdır. Genelde burun topuk yükseklik farkı olmayan ayakkabılar minimalist diye geçiyor. Minimalist ayakkabı düşünüyorsanız Saucony Virrata 2 tavsiye ederim.

merhaba,
bende bu ayakkabı var. yorumlarım şöyle:

• giymek, çıkarmak bir parça zor. tüm ayak parmaklarını ayrı ayrı yerleştirmek lazım.
  • çıplak ayak giyiyorsun, dolayısıyla sürtünen yerler vuruyor, en azından bana öyle oldu.
  • neredeyse yalın ayak koşuyorsun hissi veriyor. yerdeki en ufak taşlar bile ayağına batabiliyor.
  • topuğuna basarak koşanlar için kesinlikle hiç uygun değil, sakatlanma riski bile olabilir. orta ayak ve parmak ucu koşanlar için tasarlanmış bence.
  • kısa mesafe koşuları belki, sokakta yürümek gezmek için olabilir ama bence 10k ve üzeri koşulmaz. hem ayağınıza vurur hem de o kadar darbeyi neden yastıklamak varken direk kaslarımın üzerine alayım diye düşünürüm. bu tamamen kişisel bir tercih de olabilir.
  • ayaklarınızda hiç fark etmediğiniz kasları bile çalıştırdığı muhakkak. lakin ilk koşularımdan sonra ilginç kas ağrılarım olmuştu.
  • ben arada ayak kaslarım daha çok çalışsın diye kullanabileceğimi düşünüyorum. bir de salon ağırlık çalışmalarında tüm ayağın yeri kavramasının iyi olduğu squat gibi hareketler için faydalı olabilir.
  • atalarımız da çıplak ayak avlarının peşinden onlarca kilometre koşuyormuş, biz neden koşmayalım diyenler varsa, saygımız sonsuz :smile:
2 Beğeni

Şimdi birde şöyle düşünelim.
Atalarımızın yastıklamalı ayakkabı alma imkanı varmış da onlar “çıplak ayak koşmak istiyoruz” mu demişler? :smiley:

Ben topuk vuran birisiyim. Bırakın koşmayı normal yürüşlerimde dahi rahatsızlık veriyorlar.

Not: @mspulur , Ebay üzerinde parmaklı çorap bulabilirsiniz.

2 Beğeni

İstanbul maratonunda bu ayakkabılardan kullanan bir atlet gördüm adam ayakkabıdan koşu boyu muzdaripti duruyor koşuyor bağlıyor çözüyor ayakkabıya çok kusur buluyodu belki haksızlık ediyodur.

1 Beğeni