Via Alpina - Alpleri Geçmek

Ağustos sonunda, COVID’in ikinci dalgası kendisini göstermeden, iki yıl önce Sertan @tgirgin ile birlikte başladığımız Koşarak Alpler projesi için Via Alpina patikalarına geri dönme şansımız oldu. Önce geçen yıl kötü hava koşulları nedeniyle sonuna yaklaşmışken ara vermek zorunda kaldığımız Mavi Patika’yı tamamlayıp, ardından İsviçre’ye geçerek Yeşil Patika’yı geçtik. Böylece başlangıçta hedeflediğimiz 4 patikanın 3’ünü bitirerek, yaklaşık 126 bin metre tırmanış ve inişle Alpler’in toplamda 2 bin kilometreye yakın kısmını görmüş olduk. Sadece dağlarını, ormanlarını, göllerini, buzullarını değil, kasabalarını ve insanlarını da yakında görüp tanıdığımız güzel bir deneyim oldu.

Geriye aynı yolu baştan sonra geçen ve tahminlerimize göre 70 gün sürecek Kırmızı Patika kalmış durumda. Yeteri kadar vakit ve destek bulana kadar şimdilik kısa bir ara vermeyi düşünüyoruz. Öncesinde Sertan, hem takip ettiğimiz rotayı ve ne şekilde geçtiğimizi soru-cevap şeklinde anlatan, hem de üç yıl boyunca başımızdan geçenleri kısaca aktaran bir yazı hazırladı. Açıkçası birikmiş çok hikaye var ve hikayeler kısa kısa olsa da yazının tamamı biraz uzun :slight_smile: COVID döneminde okumaya daha çok vakit olduğunu umarak keyifli okumalar diliyoruz!

21 Beğeni

Sevgili @girgink ve @tgirgin emeğinize sağlık. :pray: Sevgiler

3 Beğeni

Müthiş, tebrikler, okuyup gaza gelmemek zor…

2 Beğeni

2018’de Sertan bahsettiğinde çok heveslenmiştim. Ama Kovid’i görmek varmış. Yine de sizin hedefinize ulaştığınızı görmek çok keyifli. Yolunuz açık olsun, köpeklere dikkat :)) Selamlar…

Karel Sabbe’nin FKTsini görünce bu geldi aklıma. Gördünüz mü geçişini?

Via Alpina 2650 km: 30 gün, 8 saat 57 dakika. Sabbe’nin ortalaması günde 87.24 km ve günde yükseklik değişimi 4,773 metre.

2 Beğeni

Evet, harika bir süre! Koşullardan bağımsız olarak bir ay boyunca o tempoda gitmek hem fiziksel hem de zihinsel olarak gerçekten zor.

Via Alpina kırmızı rotanın desteksiz en kısa geçişi 44 gün. Karel Sabbe performans olarak daha elit bir atlet olmakla birlikte temel olarak (çok) uzun koşularda desteğin farkını da açık bir şekilde görmüş olduk sanırım!

Korona virüsünden dolayı yarışlardan uzaklaşıp benzer rotalarda bilinen isimler tarafından başka denemelerin de olması da güzel bir gelişme.

3 Beğeni