Uzun ayak işaret parmağı (Morton's Toe) Rahatsızlığı

Uzun ayak işaret parmağı (İngilizce deyimiye Morton’s Toe) insanların yaklaşık %10’unda olan bir sıkıntı.Aynı dert bende de var.Hatta benim işaret parmağım biraz fazlaca uzun :smile: .Normalde 42 numara ayakkabı giymem gerekirken sırf bu yüzden uzun mesafelerde ayağımın şişmesiyle 43 numara bile yeterli olmuyor.Yarışlarda veya antremanlarda 20km.nin üzerine çıktığım zaman parmak uçları sızlamaya başlıyor.Ama öyle veya böyle katlanıyorum.İnternette çeşitli bilgiler mevcut.Mesela

“Ortopedik olarak normal görünse de aslında birkaç dezavantajı var. En çok bilinen dezavantajı ise bel, sırt ve boyun ağrısına neden olması. Bunun kaynağı ise yük dengesini sağlayan başparmak yerine başparmaktan daha uzun olan ikinci parmağın bu görevi yerin getirmeye çalışması. İşte bu yüzden denge konusunda sıkıntı oluyor ve sırt, bel ve boyun bölgesinde ağrılarınız oluşuyor. İkinci en büyük dezavantajı ise başparmaktaki ortopedik bozukluk. Genellikle başparmak yamuk, kıvrılmış ve bükülmüş olabiliyor. Tabi bunun çeşitli çözümleri mevcut fakat ilerlemiş bir bozuklukta çözüm zor geliştiriliyor.”

Kaynak: http://www.2kr2.com/mortons-toe-mortonun-basparmagi.html

Var mı benim gibi bu dertten muzdarip olan :slight_smile:

3 Beğeni

Ben de aynı dertten muzdaripim. Bu yüzden günlük giydiğim sokak ayakkabısı 43.5 numara olduğu halde koşu ayakkabısı olarak 45.5 veya 46 numara ayakkabı giyiyorum. Bende de bazen kalça bölgesinde ağrı oluyor. Sebebi bu mu yoksa?

1 Beğeni

Aynı problem var, çok uzun koşulardan sonra bir yarım saat acıdan inliyorum neredeyse. Başa gelen çekilirmiş :smile:

Allaha şükür, bende öyle ağrı yok ama dediğim gibi parmak ucunda bir süre sıkıntı oluşturuyor.

Benim iki parmagin da tirnaklari mutamadiyen mor :smile:

Merhaba,
Benim Morton parmağı değil ama Morton sinir uru/nöromu sorunum var.(http://www.eortopedi.com/morton-norinomasi/ ) İki kez maratonları 30km sonrasında bırakmak zorunda kaldım.
Uzun orta parmak da benzer bir şekilde sinir sıkışmasına yol açabiliyor sanırım o yüzden benzer meknizmalar olabilir. Belirli mesafeden sonra önce uyuşma sonra da şiddetli acı veren iğnelenme oluyor ayak parmaklarımda.
Ben basit ayak egzersizleri ile çözüyorum sorunu. Uzunca süredir bir sorun yaşamadım ne yolda ne de arazide. Hafif bir yükselti kenarında parmak ucunda yükselip alçalma ve ayak parmakları ile yere serili havluyu toplama en basit iki örnek ve işe yarıyor.

3 Beğeni

Hocam selamlar,
Bu kadar büyük ayakkabılar içinde ayak hareket edip rahatsızlık yaratmıyor mu?

1 Beğeni

Hazır konu dirilmişken Morton Nöromanız geçti mi? benim 3 yıl oldu duruyorda…

1 Beğeni

10 sene aradan sonra durum güncellemesi yapayım :slight_smile:

Parmağım yine aynı boyda tabiki :sweat_smile:,artık rahatsızlık verdiği yok ayakkabı yırtmaktan başka.Mutlu mesut bir birlikteliğimiz var.Bir tek o parmaklarımın tırnakları ezile ezile parmak boyuna değil de yukarıya bakan yüze doğru kalınlaşıyorlar.Ara ara dremelle :face_with_open_eyes_and_hand_over_mouth: zımparalıyorum

3 Beğeni