Uzun aradan sonra tekrar koşmaya başlamak

Merhaba,
Kosmaya 2015 yilinin baslarinda basladim ve 2016’nin ortalarina kadar haftada 5-6 gun olmak uzere gunde 12-20km arasinda ortalama 5 pace ile kostum. Hersey cok guzeldi ancak bir noktada sanirim kosmayi biraz takinti haline getirdim, kosmadan is yapamaz oldum, beslenmeme dikkat etmedim ve uzerine is stresi de gelince 2016 da bir aydan fazla hastanede gecirmek zorunda kaldim. Ardindan iyilesme suresi, tekrar hasta olurum korkusu, kan degerleri normale donsun derken 2017 nin sonunu getirdim. Dun eski dostum strava’ya bakinca, 2015’in baslarinda 6+ pacelerde kosmaya baslayan tombul govdeyi 2016 ya -30 kilo ve 4.50 pace e getirmeyi basarmisim.

Bir sekilde tekrar baslamaya karar verdim ancak ilk deneme husran oldu yaklasik 4 km nin ardindan yapamadim, vucut daha fazla gitmedi. Gunu 4 km 6 civari pace ile kapadim. Sanirim eskiye donmek uzun zaman alacak gibi.

Buraya yazmamin nedeni benzer durumu yasayanlar, ara verip tekrar donenlerin fikrini almak. 6’lardan 4’lere dusmek, hergun kosabilir hale gelmek 1.5 senemi almisti. Sizce uzun aralardan sonra hersey en basa donuyor, belirli asamaya tekrar ulasmak icin yine 1 sene mi suruyor.

1 Beğeni

Düzenli egzersiz yapan biri uzun süre ara verdiğinde vücudunda birçok değişiklik olur. En basitinden kan hacmi azalır, VO2 Max ve laktat eşiği aşağı iner, mitokondrilerin sayısı azalır ve tabii kaslar, tendonlar ve bağlar eskiye göre güçsüzleşir.

Bu şartlarda 1-2 yıl tamamen ara verdikten sonra tekrar başlayıp çok kısa sürede aynı seviyeye ulaşmayı beklemek mümkün değil. Eskiye dönmek ne kadar sürer sorusunu kimse çok net olarak söyleyemez (kişiden kişiye değişecek sayısız faktör var) ama ilk kez koşuya başladığınızdan daha hızlı olacağı kesin. Bu konuda hem bilimsel hem anektodal birçok veri var.

Bu durumda bence belli bir süre (1-2 ay) hıza hiç odaklanmadan, sadece eforu takip ederek, vücudu dinleyerek ve haftalık kilometreyi yavaş yavaş arttırarak koşun. Belli bir süre sonra kaslar, tendonlar, bağlar tekrar güçlenecek. aerobik kapasite yükselecek. Eskiden koşan ve belli bir tecrübesi olan biri olarak zaten bu değişimleri çok net olarak gözlemlersiniz. Bu altyapıyı kurduktan sonra hıza odaklanırsanız tahmininizden daha çabuk eskiye dönebilirsiniz.

Bir süre önce eskiden 2:20’lerde maraton koşan biriyle tanıştım. Sonra evlenmiş, eşinin baskısı ile koşmayı bırakıp kötü beslenmeye ve sigara içmeye başlamış. 10 yıldan fazla süre hiçbir spor yapmamış. Şimdi her şeye yeniden başlamış. Eskisi kadar hızlı olamayacağını kendisi de biliyor ve böyle bir amacı yok. Koşmanın hayatına kattıklarını hatırlamış ve zevk almak istiyor. Kısacası eskiden bu kadar yarışmacı olan biri bile yeniden başlayabiliyorsa gerçekten isteyen ve yeterli sabrı gösterebilen herkes yapabilir.

8 Beğeni

Hakikaten çok ilginç. Boşanma sebebi sayılabilir. :slight_smile: