Üyelikle ayakkabı kullanımı?

9 Beğeni

600 - 800 km bandı olsa ben üye olurdum. :grinning:

2 Beğeni

Şimdi hesap yapıyorum, aylık 30 dolardan yıllık 360 dolar eder.İyimser bir tahminle doları 7.50’den hesap edersem yıllık 2700 tl eder.Yılda tahmini 3000km koşuyorum ve 2 çift ayakkabı eskitiyorum.Yani 1 ayakkabı bana 1350tl.'ye gelmiş olacak.Bana pek mantıklı gelmiyor.Belki devamlı yeni ayakkabım olacak ama ben eskimiş ayakkabılarımı daha fazla seviyorum :grinning:

7 Beğeni

ON’un yaptığı oldukça yenilikçi bir iş, aslında daha önce Nike da sanırım Amerika’da pilot bir bölgede denemişti benzer bir durum…Yarışlarda giymeyi tercih ettiğim bir marka ON, ve en son hayranı olduğum Roger Federer’i de hissedarları arasına katarak benim için tam bir lovemark’a dönüştü…

Fakat koşu dünyasında bu abonelik sisteminin işlemesi için gördüğüm en önemli engel ayakkabı çeşitliliği…Ben farklı idmanlarda farklı ayakkabılar kullanıyorum o sebeple değişene kadar tek bir ayakkabı kullanmak pek bana göre değil, ki kendi çevrem de böyle…
Diğer bir engel ise mesafe/maliyet yapısı…Ayda 150km’den yılda 1.800km yapsanız, 2 farklı ayakkabı kullanma varsayımı ile bir tane ortalama (100-120 USD) bir tane üst segment ayakkabınız olsa (150-200 USD), toplam maliyetiniz 250-320 USD) bandına gelir ki, hala daha abonelik sistemi daha pahalıya geliyor…Yılda en az 3 tane ayakkabı eskitmelisiniz ki sistem başabaş noktasını karşılasın…Bu da aylık ortalama 225km ve üzeri demek…Tüm bunlar ortalama ayakkabı ömrünü 900km olarak alarak hesaplandı, 1.100-1.200km çıkartıyorsanız bir ayakkabı ile zaten sistem neredeyse ölü doğuyor sizin için…O mesafeleri yapıp sadece tek bir marka bağlılığı olan kimseyi tanımadım ben, sponsorlu atletler dışında, çünkü farklı markaların farklı modellerinin üstünlükleri kabul ediliyor ve ilişkili idmanlarda onlar tercih ediliyor genellikle…

5 Beğeni

Kendimce ,bu işi Hoka yapsa hiç düşünmeden atlarım. Aylık 200 K dan ortalama yılda 2400, 600-800 döngüsünde olsa 3 ya da 4 ayakkabı yapar. 130 dolar asgari maliyet üzerinden düşününce süper deal.
Misal Clifton 7 modelini versin, tüm yıl giyerim. Yarış ayakkabılarım da tertemiz kalır.

Geri dönüşüm fikri çok hoşuma gitti. Eskiyen ayakkabılarımda ne çizik ne de yırtık oluyor çoğunlukla. Eskiden eşe dosta verirdim, bir kısmı koşmayı bıraktı, varolana da uymuyor. Günlük giyeyim dedim tonla birikti. Hep içimden diyordum keşke bunun geri dönüşümü olsa diye. Umarım daha esnek koşullar ile diğer markalar da dener benzer bir stratejiyi.

2 Beğeni

Ben koşmak ve coşmak için aldığım ve canımı teslim ettiğim ayakkabılarımla ‘bağ’ kurarım. Böyle ticari şeyler teklif dahi edilemez kendi açımdan. Ve hepsini de saklıyorum.:joy::pray::smiling_face_with_three_hearts:
Sportif hayat katsayısı yüksek ülkelerde yürüyebilir bu sistem ama bizim ülkemizde malûm olduğu üzere; koşuya çıkmış insana ‘beyefendi maskenizi takarmısınız’ :joy::joy::joy: kadar tuhaf olur sanki.

7 Beğeni