Üst bacak ağrısı

merhaba arkadaşlar
son zamanlarda koşudan sonra sol üst bacağımda bir ağrı oluşmaya başladı. koşuya ilk başladığımda ayak basışla ağrı kendini hissettiriyordu ancak koştukça ısındığı için sanırım ağrıyı hissetmiyordum. fakat koşu sona erdiğinde ağrı artmış bir şekilde geri geliyordu. bir günlük dinlenmeyle de geçiyordu. bu pazartesi yaptığım 13,5 k uzun koşumun ardından (ki koşu esnasında en ufak bir ağrı hissetmeksizin) adım atamaz hale geldim. topallayarak basıyordum neredeyse.
bu ağrı ilk olarak 2 ay kadar önce kasıkta ortaya çıktı. acaba osteitis pubis mi diye düşündüm. fakat ağrı şu anda geziniyor. bir iç bacağa kayıyor, bir ön bacağa ama artık kesinlikle kasıkta değil. ve sanki böyle yanlamasına bir ağrı, enine yani. o gün bu gündür buz yapıyor ve bacağı kalp seviyesinden yukarıda tutarak dinlendiriyorum. bir de kas gevşetici alıyorum. şu an daha rahat yürüyorum ancak basamak inip-çıkmak işkence gibi.
bu tür bir deneyimi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

1 Beğeni

Büyük ihtimalle kas yırtılması var. Biraz daha uzun süre aktivite yapmadan dinlenmelisin.

2 Beğeni

yorumunuz için çok teşekkür ederim. internetten araştırınca bana da kas yırtılması gibi geldi maalesef. neyse ki şişlik, morluk vb. bir şey yok görünürde.
bu arada buz öncesi bacak esnetme önerdi bir koşucu, çok faydasını gördüm. en azından artık topallayarak yürümüyorum. herhalde 1 hafta 10 güne geçer diye düşünüyorum.
sağlıklı koşular diliyorum herkese.

Buz uygulamasını 10 dakikadan fazla yapmayın ve esnetme olayına bence daha başlamayın yırtığı rahat bırakmakta fayda var.

2 Beğeni

Merhaba, ağrınız ne durumda, iyietirmek için nasıl bir yol izlediniz ve ne kadar surede geçti, galiba aynı durumdayım, tecrubenızı aktarırsanız sevinirim

1 Beğeni

Bende de istanbul maratonunda son bölümde hızlandığımda kasıkla hamstring arası şiddetli ağrı oldu. Finishte sprey uygulattım. İdmanlarda yokuş aşağı hızlanınca ve idman sonrası ağrı nüksetti. İda ultrada daha ilk yokuş aşağıda kendini fena hatırlattı. Bırakmadan yavaşlayarak bitirdim ama derecemi de moralimi de baya bozdu. Aslında tendon olmasında ne olursa olsun nasılsa zamanla geçer diyorum ama daha hızlı, kolay geçmesi için formülü olan varsa da büyük dua alır :pray:

Vallahi üç ay oldu, geçen-iyileşen bir şey yok. Bugün bile merdiven inip çıkarken topallıyor gibiyim ama yavaş koşuda bir sorun yok.
Bu süreçte koşuya 15 gün ara verdiğim de oldu, birer gün arayla normal rutinime devam ettiğim de. Ağrı asla tamamen geçmiyor, onu gördüm. Bence aşırı zorlamaya bağlı laktik asit birikti; kas yırtığına dair kızarıklık, güçsüzlük, morarma hiçbir şey yok çünkü. Sebebini de çözdüm, şöyle ki; ben yokuş yukarı giderken yavaşladığımdan, inişe geçtiğimde aradaki farkı kapatmak için hızlı koşuyordum. Bu da aşırı yük bindirdi bacağıma diye düşünüyorum.

Ben bu arada İstanbul’da 15K ve 2-3 defa da 8-10K yarışlar koştum. Örneğin İstanbul’da kalabalık nedeniyle çok hızlı koşamadım, sonrasında sorun olmadı bacakta ama en son koştuğum 10K yarışında fazla katılımcı yoktu ve hız yapmak için inişleri seçince yine nüksetti bacağım.
Nasıl bir ağrı diyenler için, bendeki gezen ağrı. Bölge olarak, dizden 3 parmak yukarısı ile kasığın 2 parmak kadar altı, genellikle ön bacak. Fakat enteresan bir şekilde ağrı sürekli yer değiştiriyor; mesela 2 gündür dış tarafta, ondan önce iç bacaktaydı. Böyle tuhaf bir ağrı.

Uyguladığım tedavi ise günde bir kez esnetme, 2 kez de 10’ar dakikalık buz tedavisi. Üşenmezsem bazen krem de sürüyorum buzdan sonra.
Bununla koşmaya ve yaşamaya alıştım, zorlamamaya çalışarak koşuda kalmaya devam ediyorum.
Geçmiş olsun.

Tarifinize göre quadriceps yırtılması var. Zorlamadıkça ortaya çıkmıyor ama zorladığınızda tekrar nüksediyor. Bir spor Hekimliğine gidin bence

1 Beğeni

tavsiyenizi dinleyip gidiyorum bugün, gelişmeleri yazacağım

1 Beğeni

@karesi muayene sonucu iyidir umarım

Tüm tahliller sonuçlanmadan yazmak istemedim…

Dediğinizi dinledim ve bir spor hekimine gittim. Doktor yaptığı muayenede kas yırtığı bulgusuna rastlamadı ancak yine de USG istedi. Onu da bugün yaptırdım ve sonuç olarak sıkıntılarımın kas zorlanmasına bağlı olduğu ortaya çıktı.
Tedavi olarak bir hafta koşu yasak; bu süreçte uyku haricinde ve bundan sonraki koşularımda bandaj kullanmam önerildi. Günde üç defa 15’er dakika buz kompresi +üç defa voltaren jel ve hurodoid forte krem nohut büyüklüğünde sıkılıp masajla yedirilecek +günde üç defa parafon hap kullanmam gerekiyor. Ayrıca her gece yatmadan önce magnezyum takviyesine başladım.
Doktor ayrıca demir +demir bağlama ve D vitamini değerlerime yönelik test istedi. Demir ve demir bağlama sınırda, D vitamini ise alt sınırın da bir hayli altında çıktı. Onları da tamamlamaya yönelik takviyeler verdi, kullanmaya başladım.
Gelecek pazar (10 gün sonra) burada 10K bir koşu var, doktora “yetişir miyim, koşabilir miyim” diye sorduğumda “2-3 defa fizik tedavi yapıp durumu görelim” dedi ama açıkçası şu an pek sıcak bakmıyorum. Gerekirse koşuya vereceğim arayı uzatıp, koşmayarak iyileşmeyi bekleme fikrindeyim.
Yani vücuda aşırı yüklenmemin ve inat edip koşmaya devam etmemin maliyeti öyle yüksek oldu ki fizik tedaviye kaynak kalmadı :slight_smile:
Şöyle de bir şey var ki, muhtemelen ilk ortaya çıktığında da gitsem aynı süreçten geçecektim. Ancak en azından bu kadar uzun süre bu acıyı çekmeyecek, vücuduma bu kadar zarar vermeyecektim.
Haa bir de döviz uçmamıştı üç ay önce, muhtemelen çok daha ucuza halledecektim.
Benzer sorunu olan arkadaşlarımın bir an önce doktora gitmelerini öneririm ya da şikayetler tamamen geçene kadar koşmamalarını.
Hepimize sağlıklı günler, sağlıklı koşular diliyorum.

6 Beğeni