Ultramaraton yarışması esnasında nasıl besleniyorsunuz?

Merhaba, ismim İlker. Yaklaşık 6 Aydır Ultramaratona hazırlanıyorum ve ilk yarışımı 18 Martta Efes’te koşacağım. İlk ultramaratonum olacağından dolayı yarış esnasında nasıl besleneceğime dair bir tecrübem bulunmuyor. Siz bu yarışmalar esnasında hangi aralıklarla ne yiyor ne içiyorsunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

3 Beğeni

Benim yaklaşımım: “Acıkınca ye, ne yiyebiliyorsan onu ye”. Acıkmıyorsan veya canın yemek istemiyorsa normalde acıkmış olman gereken zamanda kendini yemeye zorla.

4 Beğeni

Hiçbir CP’den boş geçmeden mutlaka atıştırarak, yolda yemek üzere de sevdiğim şeylerden (elbette taşınabilir, sıcaktan erimeyen veya soğukta donmayacak) yanımda mutlaka bulunduruyorum. Çantanın ön gözünde birkaç jel paketi taşıyor, kendimi kötü hissedersem de onları kullanıyorum. Su yerine (en azından startta) mataralara izotonik (iki marka altında meşrubat gibi satılıyor, enerji içeceği değil) içecek koyuyorum. Yarışın uzunluğuna göre 10 km başına 1 adet olacak şekilde tuz tableti ile hazırlık tamamlanmış oluyor. Gerisi yarışın CP’lerindeki çeşitliliğe kalmış. Ancak bu konuda büyük beklentiler içinde olmamak lazım, kendine yeterlilik konusu önemseyerek beslenme işini çantada çözmeyi doğru buluyorum.

3 Beğeni

Cp lerde kibarlık yapıp yememezlik yapma makul ölçüde muhakkak beslen.Beslenme bu işin yarısı sayılır.

2 Beğeni

Teşekkürler umarım güzel ve eğlenceli bir yarışma olur… Malum ilkler özeldir… :slight_smile:

1 Beğeni

Uygulamaya çalıştığım bir tekniği kaynağıyla birlikte paylaşıyorum:

Sporcunun ne şekilde besleneceği antrenmanları süresince çalıştıkça kendiliğinden duyduğu ihtiyaçlarına göre belirlenir. Bir yarışmacının antrenmanları sırasında gücüne ve hızına göre harcadığı enerji, mineral, protein, nişasta, karbonhidrat, su, oksijen miktarı kişiye göre değişir. Her insanın metabolizma yapısı farklıdır. … Bu nedenle sporcu kendini tanımalıdır. Taklit beslenme olmaz.

Kaynak ve daha fazlası için:
http://teamultratrailrunner.com/index.php/website/content/33

İyi antremanlar

1 Beğeni

İşte tam bende bu konunun içinde yer alan TABLET TUZ,u soruşturuyordum…Ülke içinden nasıl bulabilirim? Standart tuz da işe yarar mı? Teşekkürler…

1 Beğeni

Normal tuzdan çok farkı yoktur bunların. Normal tuz sodium ve chloride NaCl. Bunların içinde de bu ikisinden çok fazla var. Yanında biraz magnezyum, biraz potasyum, biraz da kalsiyum gibi diğer elektrolitlerden olur. Tabii tuzdan en önemli farkı bir tabletin içinde olması. Böylece ağızda ve boğazda tuzun yakıcılığını hissetmeden direkt mideye gönderebiliyorsunuz. Normal tuzu suya karıştırıp içmek de bir çözüm.

2 Beğeni

Mert bey cevap hızınıza çok teşekkür ederim.En son çare yanıma normal tuzumu alacağım.Fakat bu tabletleri ülkemiz içinde bulmak mümkün değil mi?.Tablet tuz ,diye yazdığımda ,çok ilginç ürünler çıktı karşıma :slight_smile: Dış kaynaklarda gördüm ama bizde maalesef…Çok teşekkür ve selamlar…

1 Beğeni

Benim bildiğim kadarıyla yok. Aksi şekilde bilgisi olan varsa düzeltecektir.

1 Beğeni

Bende GU Roctane Electrolyte ve Salt Stick versiyonları mevcut. Bunları Türkiye’de bulmak ne yazıkki mümkün değil. Yurtdışına giden arkadaşlarımdan rica ediyorum. İçeriklerini görebilmeniz için etiketlerini ekliyorum. Tuz da aynı işi görür, tuzlu birşeyler yemek de.

5 Beğeni

İlginize teşekkür ederim…17 Martta Efeste koşacağım…Belli ki sofra tuzu ile idare edeceğim.Aslında Manavgat ta çok az olarak cp lerde sofra tuzu almış faydasını hissetmiştim…Amazonda falan gördüm …Sizde vurgu yapmışsınız ülkemizde ki yokluğunua…Çok teşekkür ederim…Sağlıklı günlerinizin ,keyifli koşularla şekillenmesi dileğiyle…

Sizin sayfada sağ olsun bir arkadaş da ilgi gösterip soruma cevap vermiş…Maalesef ülkemizde yokmuş.Sofra tuzu bu işi görecek artık…:slight_smile: Size tekrar teşekkür ediyorum…Esenlikle inşallah…

Herkesin metabolizması ve ihtiyaçları farklıdır. Ben bir dolu ultra koştum, hiçbirinde dışarıdan ekstra tuz tableti kullanmadım :slight_smile: Eğer jel kullanıyorsanız zaten jeller bir miktar tuz içeriyor. Oradan ihtiyacınızın bir kısmını karşılarsınız. CP’lerde tuzlu fıstık, zeytin, peynir, çubuk kraker varsa bitti gitti işte. Her CP’de bir miktar yiyin bunlardan. Ekstra tuz hapınıza ihtiyacınız olmaz. Ben tuz tabletlerinin bilinçsiz kullanıldığını düşünüyorum. Elektrolitlerin eksilmesi bir sorun ama fazlalığının da ciddi bir sorun olduğunu unutmayın.

6 Beğeni

Koşu öncesinde suluğu su&maden suyu karışımı (%50-%50?, %60-%40?) ile doldurmak değerlendirilebilir. Ayrıca bazı kontrol noktalarında (özellikle mesafe sonuna doğru olanlarda, örneğin Manavgat-Mudus Beli) maden suyu da bulunabiliyor, suluğa su eklerken ihtiyacınıza göre bir miktar maden suyu eklemek de düşünülebilir.

2 Beğeni

Burada anlatılan deneyimler ile kendi şartlarından bir sonuç çıkartıp ,o sonuçları da kendi içinizde elemine ederek ,en doğru olan bulunacak gibi geldi bana…Bilgilerini aktaran bütün arkadaşlara teşekkür ve sağlıklı günler diliyorum…