Ultra Sapanca Dağ Koşusu

Raidlight Ultra Olmo 5 çanta ve yağmurluk seçeneklerini görmek isterdim… Teşekkürler…

Nasıl bir zeminde koşacağız? Daha önce koşmuş yada bir bilgisi olan var mı? Son gün önerileri olan yada tavsiyesi olan var mı?

%12 asfalt gerisi toprak olduğu yazıyor.Araç kullanılabilir yol deniyor ben bundan sert zemin olduğunu anlıyorum .Ben yol ayakkabısını kullanacağım.

Ben de yol ayakkabısı kullanacağım ama havanın yağmurlu olması kafamda soru işareti. instgram da sapanca ultra diye aratınca bir tane yol hakkında video var yol hakkında tam olmasa da biraz fikir veriyor.

1 Beğeni

Arkadaşlar,

Çok güzel bir yerde çok güzel insanlarla yorucu ve öğretici 2 gün geçirdim ve koştum. Deneyimli arkadaşların yazacakları raporları merakla bekliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Bu arada resmi sonuçlara ve yarışta çekilen fotoğraflara nasıl erişiriz bilen var mı?

4 Beğeni

Çok keyifli bir parkurdu.Yeşilin her tonu ve mavimsi renkli kayalar arasından ,dere yataklarından, 1 metreye yakın yapraklı bitkiler arasından koştuk.Seneyi iple çekeceğim.

2 Beğeni

Fotoğraflara ve sonuçlara ulaşabilen oldu mu?

Sonuçlar http://www.sapancaultra.org/'de yayınlanmış :slight_smile:

26 Haziran 2016 Pazar günü koşulacak. Kayıtlar www.sapancaultra.org
Mesafeler 7k, 30k ve 50k

2 Beğeni

Merhaba,

Sabah 9:00’da start verildi. Öncesinde hava biraz bulutluydu fakat 9:00’da güneş yüzünü gösterdi ve yarışın sonuna kadar 35-36 derece sıcakta koştuk. Gölgelik alan yok denecek kadar azdı. Yarış boyunca 6-7 litre civarında su + 2 power gel tükettim.
Start Belediye binasının önünden verildi toprak yola kadar 4 km şehir içinden ve göl kenarında koşuldu. Neden bilmiyorum ilk 4K 18 dakikada geçtim. Sonra çok acımasız çıkışlar başladı. İlk 4 ve parkur içindeki 2 km iniş ve düzlükleri çıkartırsak 20km ort % 6 bir eğim vardı parkurda. Çıkışların geneli yürü koş şekilde oldu.
Toplam kazanım 1169m, mesafe 26 km

Organizasyon her şeyi ile çok iyiydi. Her konuda yardımcıydılar. Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkürler.

2 Beğeni

Merhaba,

Sonuclara ve fotolara nasil ulasabiliriz. Sevda kunduye tesekkur ederim, kendisinden cok fazla fotografa ulasabildim ama organizasyonun cektigi finisteki fotograflar yok henuz.
Yaris icin soyleyebilecegim en onemli sey cok sicakta kosulmus olmasiydi. Hatta cogu yerde yurume de denebilir. Ilk patika yarisim oldugu icin gider patika yarislari ile kiyaslama yapamayacagim. 10k ile 20k arasindaki 900 metre yukseklik kazanimini sorgulamak istiyorum… eğime grafik üzerinden bakması kolay ama 38 derecede yukuşun başındayken bunu düşünmek hiç kolay değildi.
Organizasyona ve gural hotele tesekkur etmek istiyorum. Normalde 11 de check out olmamiz gereken yerden aksam 18.00 de check out olduk, umarim memnun kalmisinizdir, tekrar bekleriz dediler :slight_smile: iyi niyetle destek verilen bir organizasyon oldugu asikar.
Kendime gelecek olursam tecrube eksikligi hat safhadaydi. Muz verilir diye dusundum, muz yoktu hicbiryerde. Elma ile idare etmek zorunda kalmistim. Birde yanima bir tane zor durumlar icin jel almistim. Onu kullandim. Niye daha fazla almadigim icin kendime kizdim. Galiba 32k civarlariydi, yolda koyluden peynir ekmek bulup yedim :slight_smile: iyi geldi.
Bidaha gidermiyim, bunun yerine diger yarislari da tecrube etmek isterim…
Emegi gecen herkese cok tesekkur ederim. Kolay bir is degil boyle bir organizasyon yapmak, basarili bir is cikmis ortaya.

1 Beğeni

@skonu Facebook’da Barış Gider tarafından yayında. Ayrıca sonuçlar www.sapancaultra.org sitesinde yayınlandı.

Bu arada 30K parkuru 26 km uzunluğundaydı.

Bu sene parkurlarda değişikler var. 8K,30K ve 50K. Detaylar http://www.sapancaultra.org

Bu yarışın 30 km etabına (37 km) ilk defa katıldım.Önce ki yıl yarış hakkında o kadar şikayet duymuştum ki aslında katılmak aklımda yoktu .Ancak bana aşırı yakın olması ve bu yıl ciddi değişiklikler olduğunu duyup hiçbir beklenti içerisinde olmadan antrenman niyetine koştum.

Parkur
NG otel bahçesinden başlayıp 2 km kadar hafif eğimli asfalttan sonra orman içi yoluna geçiliyor.Başlangıçtan sonra giderek artan kesintisiz bir eğimle 16 km tırmanıyorsunuz. Zihnen ve antrenman olarak hazır değilseniz gerçekten zorlayıcı. Sonrası ise tamamen iniş . Yine bu kadar uzun ve kesintisiz inişe hazırlıklı değilseniz ciddi ölçüde zorlayıcı.Kısacası parkur dik üçgen şeklinde bir kenarından dimdik çıkıp diğer kenarından dimdik iniyorsunuz.Parkurun tamamına yakını orman içi. Şansımıza hava kapalıydı ancak bu parkurda güneş çok sorun olmayacaktır. Parkuru ben genel olarak çok beğendim. Amazon ormanları tadında sisli,nemli yemyeşildi. Zemin önce ki gün yağan yağmurdan çamur olmuştu ama büyük sorun olmadı.

Organizasyon
Artılar

1. NG Otel çok güzel görünüyor…Ücreti herkese uygun olmayabilir ancak fırsatı olanlar için çok konforlu görünüyor.(Konaklamadım).Seneye katılırsam kesin konaklarım.
  2. İşaretleme sıklığı oldukça iyiydi.
  3. Ödül töreni kısa net ve müzik yayınıyla keyifliydi.
  4. İstasyonlar (Sonuncu hariç) söylenen km’lerde idi.
  5. İstasyonlarda vadedilen yiyecek ve içecekler vardı (Çok zengin değildi )
  6. Sonuçlar çok hızlı açıklandı
  7. Yarış canlı takip edilebildi.
  8. Yarış sonu duş,sauna,havuz ücretsiz kullanıma açıktı ki bu hizmet çok büyük şans.
  9. Bitişte herkese su uzatıldı ,madalyası sorunsuz verildi.
  10. Otel bahçesi çok geniş olduğu için yarış sonu dinlenmek ,uzanmak,arkadaşlarla toplanıp yarış kritiğini yapmak için çok müsaitti.

Eksiler

1. 30 km belirtilen yarış 37 km olarak bitti. Bu yarış İstanbul a çok yakın olduğu için benim de dahil olduğum önemli bir grup doğrudan starta geliyor. Teknik toplantı da 33 km olarak duyurulmuş ancak katılmadığım için bu değişiklikten de haberim olmadı. Beklediğimden zor geçen yarışta tam bitti derken hadi bi 7 km daha koş denmesi hoş değildi.
  2. Soğucak yaylasına kurulan 3. istasyon çok gereksizdi. Aynı yolu git gel yapmak keyifsizdi. Hem km yi uzattı hem de zorlama olmuştu.(Yayla görülsün diye yapılmıştı belli ki ama o şartlarda kaç kişi durup yaylaya bakmıştır acaba?)
  3. İşaretleme genel olarak iyiydi ancak İznik te de kullanılan sarı siyah bantlar doğada görünmüyor. Bu renk seçiminde neden ısrar ediliyor anlamak mümkün değil.Gerçi parkurda kaybolacak yer yok kadar az ama sisli hava da işaretleri görmek içinizi rahatlatıyor yine de.Dönüşte otele giriş işaretlemesi zayıftı .Çok fazla kişi girişi bulamadı.
  4. Otelde konaklayanlar otel bahçesinde bebek arabalarıyla gezinirken kalan son enerjinizle finish e ulaşmak zordu.(Keşke emniyet şeritleriyle koşucular için bir koridor oluşturulsaydı).
  5. Rotanın gpx. verileri siteye çok geç yüklendi. KML. olarak yüklenen rotayı ise saate atmak nedense mümkün olmadı (Farklı bir sürü formata çevirip denedim) Bi şekilde başardığımda ise yükseklik kazanımı yoktu. Yüklendikten sonra çalışıp çalışmadığı keşke kontrol edilse.

Genel olarak değerlendirmem olumlu .Seneye programım uyması halinde mutlaka katılırım.Aynı ekip başka yarışlar da organize ediyor ve görülen o ki gittikçe olumlu iyileştirmeler yapıyorlar. Diğer yarışların web siteleri de yıl boyu açık ve aktif olursa çok güzel olur düşüncesindeyim.

8 Beğeni

Geçtiğimiz yıl parkurun özellikle finaline doğru sorunlu olması, 40 K’daki istasyonun (en azından ben geçerken) yerinde olmaması, yola bırakılan suların koşucuların insafına terkedilmesi ile önemli bir bölümde susuz kalmış olmam sebebiyle bir daha gitmeyi düşünmediğim bir parkurdu. Ancak ekibin Bodrum ve Efes’teki koşuları giderek artan bir kaliteyi ifade ediyordu, dolayısı ile Sapanca’ya bir şans daha vermek istedim, iyi de yapmışım doğrusu.

Arkadaşlarımla aynı lokasyonda yapmış olduğum birkaç antrenman koşusu aslında Sapanca’nın çok özel bir yarışa ev sahipliği yapabileceğini düşündürmüştü. Özellikle deneyimlediğim bir dereyatağı inişi “keşke buraları da dahil etselermiş” dedirtmişti. Sağolsun Gökhan (Çağlar) bunu iletmiş ve yarışın finali bu bölümden gerçekleşiyor. Gerçekten roller coaster’a benzeyen çok keyif aldığım bir bölüm oldu.

Cumartesi günü akşam 19:45 sularında Sapanca’ya vardım. Yarış toplantısına ucu ucuna katılma şansı buldum, Mahmut (Yavuz)’un sunumuna yetişmeyi çok istiyordum ama kısmet olmadı. Yarış toplantısında uyarıları da kaçırınca parkur benim için elevation plot grafiğinden ibaret kaldı. Standlara uğrayıp biraz hafifledikten sonra dinlenmek üzere otelden ayrıldık.

Sabah erkenden kalkıp alana geldik. Sapanca’da bol yağış alan bir hafta olmuş, gece boyu da yağan sağanak yağmur bol çamurlu bir günün bizi beklediğini hissettiriyordu. Öğlen saatlerinde güneşin görüneceğini biliyorduk, kendimizi yağmur altında başlayacak bir yarışa hazırlamıştık. Çok geçmeden start verildi ve otelin dışına doğru koşmaya başladık. Bu noktada Gökhan (Çağlar) ve Kadir (Özkarakaş) hızlanarak gözden kayboldu. Kısa bir süre sonra 8 km koşucuları sol taraftan ayrıldı ve bizlerde bizi bekleyen ve 10 km içerisinde 1.000 metrenin üzerinde bir irtifa kazanacağımız yokuşların ilkine başladık. Yağmurun coşturduğu çok güzel bir doğa içerisinde yükselmeye başladık. Bu arada şansımıza yağmur başlamadı. İki tane ayı kardeş ile birbirimizi epeyce korkuttuk, neyseki aşağı doğru (başka bir koşucuyu da epey korkutarak) kaçtılar. Şoku atlatıp yoluma devam ettim.

Parkur yol boyunca şaşırtıcı noktalardan geçti, özellikle bir dereyatağı ve tepeden aşağı inen bir su yolundan tırmanmak zorunda kaldığımız bölüm o an şaşırarak şimdi ise keyifle hatırladığım bölümler. Kartepe’de zirve yapmak ve o manzarayı izlemek çok keyifliydi. Parkur kendini çok da tekrar etmeden farklı farklı bölümlerden geçerek bizi otele geri taşıdı. Final bölümünde yer alan dere yatağı inişini daha önce denediğimi söylemiştim. Normalde yol üzerinde asfalta kadar inen bu bölüm bir ara geçiş yaparak tekrar sık bitki örtüsünün içine alınmıştı, asfalta ancak otele çok yaklaştığımızda girdik. Parkurun çok iyi hazırlandığını düşünüyorum. Sıkılmaya vakit bulamadım, her anından keyif aldım. Biraz geç de olsa finişten geçip madalyamı alıp NG Güral otelin onlarda kalmıyor olsak da bize sunduğu lükslere kendimi verdim. Bu konuda otel bence bir alkışı fazlası ile hakediyor. Elbette onları buna ikna eden UA’da.

Parkur
Her türlü zemin ve eğimin mevcut olduğu, yer yer elleri de kullanmayı gerekli kılan, yorucu ancak çok keyifli bir parkur. Otel çıkışı ve girişi haricinde asfalt bölümün olmayışı çok iyi olmuş. Kartepe, yaylalar, sık bitki örtüsünün arasındaki bölümler çok güzeldi. Seneye de gelmek isterim.

CP
Aralıkları iyi ayarlanmıştı, su vesaire sorun olmadı. İçerikleri çok zengin değildi ama CP’lerde çok vakit geçirmediğimden benim görüşüm anlamlı değil kuşkusuz, jelibon bulmak güzel bir sürpriz oldu, büyük kısmını ben bitirmiş olabilirim. Gönüllüler ilgili ve nazikti, hepsine buradan bir kez daha teşekkür ederim.

İşaretleme
İşaretleme sıklığı yeterliydi. Sadece 20 km Cp’sinden çıktıktan sonra sola U dönüşü yapılmasını gerekli kılan bir işaret dizisi daha vardı, dolayısı ile takip ettik ama bu bölümdeki işaretçi arkadaş o bölümden hiçbir koşucunun geçmediğini söyleyerek bizi uyardı. Gerçekten de geri döndüğümüzde düz ileride işaretlerin devam ettiğini gördük. Bunun haricinde bir sorun yoktu ancak işaretlemenin yapıldığı materyalin kırmızı olanlarında sorun yok ama sarı olanlar bence de bir miktar sorunlu.

GPS verisi
Kaybolmayı bir alışkanlık haline getirdiğimden harita ve saatin harita takip özelliği ile koşuyorum. Veri organizasyon tarafından kml olarak iletildi. Saate yüklemek için Garmin’in kabul edebileceği bir formata çevirdim. Artık data’nın kendisinden mi yoksa çevirinin bir sonucu mu bilemiyorum GPS izi yönü doğru olsada sürekli “rotanın dışındasın” uyarısı verecek kadar bozuktu. Ancak bu durum yolu bulmaya engel olmadı. Saat verisi 55 km yaptığımı gösteriyor.

Sonuç
Güzel parkur, güzel organizasyon. Organizasyona, gönüllülere, sponsorlara ve koşuculara teşekkür ederim. Bir teşekkür de Mahmut (Yavuz)’a, hazırlamış olduğu süprizler güzeldi. Akarsu yatağının olduğu tepenin üzerinde durup hunharca gülerken kendisini hayal edebiliyorum :slight_smile: Parkurda defalarca rastgeldim, bir sorun çıkmaması için canla başla çalışıyor ve bence de bir alkışı hakediyor.

6 Beğeni

Bende 30K koştum. Genel olarak organizasyona teşekkür ederim. Parkur bence süperdi. CP’ler yeterli sıklıktaydı. Gönüllüler nazik ve oldukça yardımcıydılar. CP’ler yiyecek içecek açısından yeterliydi. Teknik toplantıda arı kovanlarından bahsedilirken gerçekten arıların sokabileceğini düşünmemiştim, gerçekten sokuyorlarmış :slight_smile:. Ciddi arı alerjisi olanların bu parkurda bence dikkate alması gereken bir konu(Gerçi organizasyon o kısımda her türlü önlemi fazlasıyla almıştı). İşaretlemeler oldukça yeterliydi. Garmin’e yüklediğim data yaklaşık 37 K gösteriyordu. Sonunda da öyle oldu. Yükseklik datası mevcut değildi. Belki genel önerim organizatörler parkuru koşarak bir şekilde saat ile kaydederlerse data daha güvenilir ve kapsamlı olabilir. Google Earth ile çizilen rotalar zaman zaman şaşabiliyor. Bende NG otelde konaklamasam da imkanları için sonsuz teşekkürler. Kesinlikle koşmaya değer bir parkur. Tahminimden daha zorlayıcı olsa da her anından çok zevk aldım. Organizasyon komitesi, gönüllüler, NG otel ve tüm sponsorlarlara sonsuz teşekkürler. Belki ufak bir eleştiri yarış t-shirt’leri için yapılabilir. Her zaman sonrasında giymekten zevk aldığım ve yarışın ilerde tanıtımını yapacak t-shirtler’in biraz daha kaliteli olmasını beklerdim.

5 Beğeni

Bu sene katılıp katılmamak konusunda karar veremediğim bir yarış durumundan birdenbire çok keyif aldığım bir yarışa dönüştü. Parkur sıradan düz tırmanışlar yerine haziran ayında bile karların üzerinden gittiğimiz derelerden tepelerden zirvelerden geçen bir parkur olmuş .Özellikle el yardımı olmadan çıkılamayan bölümler çok iyiydi ağaç kökleri olmasa çıkmak mümkün değil.Buralar zor olduğu kadar aslında beni dinlendiriyor ,neden yavaş ilerleniyor ve burada herkesin yavaş gittiğini biliyorsunuz ve kafa olarak rahat ediyorsunuz.Böylesi zor ve kırıcı yokuş ve inişleri katıldığım ultraların hiçbirinde görmedim. Cp lerdeki ilgi güleryüzden çok memnun kaldım hele 3 km lerde 8 km ayrımında canlı müzikle verilen gaz süperdi ben artık bunu her yarışta görmek isterim.bBence yarışın finişten sonraki en güzel anıydı. cp lerin sayısı yeterliydi ve beslenme iyiydi.Yıllardır kocaelideyim kartepe zirveye antenin dibine çıkmamıştım bu vesileyle antene elimizi sürmüş olduk.
Organizasyon ekibine, anları ölümsüzleştiren güzel kareleri çeken arkadaşlara, cp lerdeki gönüllü arkadaşlara ,zorluklarla mücedale eden katılmaya cesaret eden tüm koşucu arkadaşları kutlarım.
( Dip not olarakta yavaş koşan biri olarak geriden gelirken 2 adet şapka buldum birisinin sahibi bulundu diğerinin sahibini bulamadım buradanda kaybeden arkadaşın emaneti duruyor bilgisine)
Seneye tekrar koşmak dileğiyle sevgiler saygılar.

7 Beğeni

Alpay Dede 52k yarış raporu.

http://alpaydede.blogspot.com.tr/2017/06/sapanca-ultra-maraton-52k.html

2 Beğeni