Ufak bir topuk ağrısı sorunum var

Herkese merhaba

Uzun zamandır koşmak isteyip hep erteliyordum. Daha doğrusu bisiklete bindiğim için koşmayı erteliyordum. Bir dönem hiçbirini yapmayınca bir yerden başlamam lazım diyerek koşmaya başladım. Yürüdüm koştum ilk haftalarda. Şimdi daha çok koşuyor daha az yürüyorum. Aamanla olacak gibi…

Esas sorunum ayağımda oluşan ağrı. Ağrıyı şöyle tarif edebilirim. Koşu bittikten sonra eve gelince ağrıyı farkettim. İlk etapta topuğumdaydı ve ayağa kalkınca ağrı ve acı oluyordu. Biraz zaman ilerledikten sonra topuktan biraz öne kaydı.

Resimde kırmızı ile işaretledim.

Bunun neden olduğuna dair fikri olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

Ayaykkabılar birçok ağrının kaynağı.Her giyilen farklı ayakkabı ayakta farklı yerleri etkiliyor.

Birkaç yıl önce bende de işaretlediğiniz yerden bir iki parmak öne doğru bir ağrı vardı. Bisikletle bir bayır tırmanırken vites düşürmeden bacağımı zorlayınca olmuştu. Yaklaşık beş ay sonra doktora gidene kadar ağrıdı. Daha doğrusu ayakta iken ağrıyordu, ayağımın biraz şeklini değiştirsem diniyordu. Kas gevşetici vs. vermişti doktor, bir ay sonra bir şey kalmadı.

Aslında siz yazınca aklıma geldi. Bisiklette kendimi zorladığımda da aynı noktada ağrım olurdu. Sanırım birşey yanlış yapıyorum ve zorladığım anlamına geliyor bu ağrı.

İki gün dinlendirdim. Tekrar koşunca daha kontrollü koşarak kendimi deneyeceğim.

Belki siz de bir kere kendinizi zorladınız ve o acıyı çekiyorsunuz o zamandan beri. Ben de doktora giderken beş ay çektiğim için acıyı, çok geçeceğini düşünmemiştim, sıradan bir kas gevşetici mi geçirecek bunu demiştim ki geçti. :slight_smile: Tavsiyem bir doktora uğramanız…

1 Beğeni

Uzm. doktor Sevtün Algan Sofyalı