Türkiye World Athletics’in Müsabaka Manipülasyon İzleme Listesinde!

Atletizm Dürüstlük Birimi (AIU) tarafından yürütülen şüpheli yarışma sonuçlarına ilişkin bir soruşturmanın ardından 7 üye federasyon yeni Müsabaka Manipülasyonu İzleme Listesine alındı.

İzleme Listesine Alınan Federasyonlar:

• Arnavutluk
  • Ermenistan
  • Gürcistan
  • Kırgızistan
  • Moldova
  • Türkiye
  • Özbekistan

Özellikle aşağıdaki ifade ilgi çekici:

“Lütfen bu kararın, bireysel yetkililerin davranışlarını veya belirli vakaları değil Üye Federasyonun sınırları içindeki yüksek derecede sonuç manipülasyonu riskini yansıttığını unutmayın. Davranışla ilgili herhangi bir konu, soruşturma için AIU’ya havale edilecektir.” (Please note that this decision reflects the high degree of risk of results manipulation within the Member Federation’s territory and not the conduct of individual officials or specific cases. Any conduct-related matters will be referred to the AIU for investigation.)
Tamamını okumak için: World Athletics publishes Competition Manipulation Watch List | PRESS-RELEASES | World Athletics

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı’nın konu ile ilgili yaptığı açıklamayı okumak için:

Bu konu ile ilgili Facebook’taki Atletizm Gazetesi grubunda da bir kaç paylaşım mevcut, ilgilenenler okuyabilir.

Türkiye’de gelecekte yapılacak yarışların güvenirliğini etkileyecek önemli bir karar. Sizler ne düşünüyorsunuz?

9 Beğeni

TAF sayfası çalışmadığından şuradan okudum:

Konyadaki yarışmalarda 100 metrede falan dünya rekoru dereceleri cihaz yanlış ölçümü nedeniyle sorunluydu, tabiki dünya rekoru değil ama atıyorum 9.40sn ile 100m derecesi geldiğini düşünün.

Açıklamadaki son cümlelerden buraya atıf var gibi. Takip iyidir, eksiklik hata yanlış varsa ortaya çıkmasını umuyorum.

5 Beğeni

3 Beğeni

atletizmde sadece ölçüm hataları değil, genel anlamda birçok derecenin şaibeli olduğunu hep düşünmüşümdür.
eğer kariyerinin başlarında 20 yaşındaki bir sporcu … kupası gibi tırt bir turnuvada en iyi derecesini yapıp da kariyeri boyunca bir daha hiç o dereceyi göremiyor ve dünya şampiyonası, olimpiyat gibi büyük yarışmalarda hiç bir zaman pb, sb, vb işler yapamıyorsa şüphe ile yaklaşıyorum.
ne yazık ki Türkiye’de sporun her branşında bu tip örneklere çok rastlıyoruz.

olimpiyatlarda genç yaşlarda 4-5 olup ümit vaad eden, sonrasında 1 adım ilerlemeyen sporculardan da sıkıntı geldi.

Türkiye’de sporun her dalında yanlış işler var.

4 Beğeni

Federasyon Başkanının WA’i suçlamak yerine; " *Türkiye Atletizm Federasyonu olarak, bugünden itibaren World Athletics ile yakın çalışmayı sürdürürken, bir yandan müsabaka ölçüm altyapımızı yenileyecek ve hakem eğitimlerimizi yoğunlaştıracağız. Tüm çabamızın en kısa zamanda bu süreci sona erdirmek olacağını belirtmek isteriz." ifadesini çok beğendiğimi belirtmek istiyorum.

5 Beğeni