Troya Gece Koşusu -11.08.2018 Çanakkale (Eventhlon)

Eventhlon tarafından 11.08.2018 tarihinde Çanakkale’de 10K-21K-36K olarak 3 farklı mesafede Troya Gece Koşusu adı altında bir yarış organize edildi. 36K parkurunun Troya Antik Kenti’ndeki Truva atından başlayarak merkezde bulunan Truva atına kadar koşulacak olması ve yakın olması sebebiyle katılmaya karar verdim.
Organizasyon sitesi çok sadeydi ve az bilgi içeriyordu. Bu açıdan katılırken açıkçası biraz tereddüt ettim. Kit dağıtımı için gittiğimde malzeme ve sağlık belgesi kontrolü yapılmadan kaydımı tamamlayıp göğüs numaramı aldım. Bu sırada tarafıma herhangi bir bilgi verilmedi. Aradan geçen 1-2 saatin ardından başlangıç alanına kalkacak servisleri sormak için kayıt alanına gittiğimde servis kalkmayacağı, 36K parkurunun değiştiği söylendi. Haber vermeyi düşünüyor muydunuz diye sorduğumda teknik toplantıda bildirilecek dendi. Ben de teknik toplantıdan haberimiz yok, sitenizde bu bilgi de yok dedim. İddialaşma sonucu siteyi açtığımızda teknik toplantı bilgisi olmadığını beraberce gördük. Ardından teknik toplantıya yetiştim ve toplantıda 36K parkurunun koşulmayacağı, belediye ve valilik arasında sorunlar olduğu için hazır olsalar da son anda iptal etmek durumunda kaldıklarını, zaten 9 kişinin kayıtlı olduğu belirttiler. Erkan Bacak Hoca da 36K parkurunda koşacaklar arasındaydı, O’nun organizesi ile 9 kişi birlikte organizasyon izin verirse koşmak istediğimizi belirttik. Organizasyon da istekliyseniz koşabilirsiniz dedi. İstediğimiz şey ise en önden ve en arkadan bir aracın bizi takip etmesiydi. Organizasyon seve seve kabul etti ve yardımcı olacağız dedi. Araçlara su da koyarız su ihtiyacınızı karşılarız dediler. Güvenliğimizden kendimiz sorumluyduk. 20:30 başlaması gereken yarışı güvenlik nedeniyle öne çekelim dedik organizasyon bunu da kabul etti ve 19:00 gibi start alanına intikalinizi sağlarız dedi. Hazır olmamıza rağmen bizi starta götürecek araçlar 20:30 dan sonra anca gelebildi. Parkuru göstererek starta götüreceği söylense de sürücü arkadaşlar parkuru bilmediği için normal yoldan starta vardık. Start alanına vardığımızda ise Troya Antik Kenti’nin kapalı olduğunu, güvenlik arkadaşların organizasyondan ve izinlerden hiç haberi olmadığını anladık. Starta varıp başlamamız 22:00’yi buldu. Toplu halde koşup, dönüş yerlerinde topluca durup ne yöne gideceğimizi navigasyon üzerinden tartışarak karar verdik. Önden gidecek araç yakıtı olmadığını, bize eşlik edemeyeceğini söyledi. Bir yol ayrımında karar vermemiz çok uzun sürdü ve yoldan geçen yardımsever yerli halktan insanlar da yardımcı olmaya çalıştı. Starttan 3 km gibi bir süre sonra takip edecek ve su sağlayacak araç da haber vermeden dönüp gitti. Organizasyon her ne kadar son anda iptal olduğunu söylese de 1 tane bile işaretleme olmaması aslında en baştan itibaren parkurun iptal edildiğinin kanıtıydı. Sahile inip yazlık kesimde koşmaya başladığımızda grubumuz ayrıldı.(Anlaşmamız da buydu kendi aramızda) Her yol ayrımında buradan koşup geçen oldu mu, Çanakkale’ye buradan gitsek çıkar mıyız diye sorularla ilerledik. 21K parkuruna dahil olduğumuz noktada su buluruz umuduyla koşsak da bu umudumuz da boş çıktı. Yol üzerinde büfelerden su aldık. Büfe bulamayınca ise Liman Başkanlığı Güvenliği’ndeki arkadaşlar sağolsun su verdiler. Bu şekilde bir yarış koştuk. Parkurun özellikle ilk 13-14 km’si tenha ve boş bir alandı. Grup olmasak gece koşulacak bir yer değildi. 9 kişi ortak paydada buluşup kendimizce güzel bir dostluk kurduk ve koşuyu bitirdik. 9 kişinin birlikteliği dışında ise organizasyona ait tek bir güzellik bile yoktu. Gökçeada’da planlanan ultramaratona da katılmayı planlarken bu sayede tüm planlarımı iptal ettim. Birlikte koştuğum 8 arkadaşa da selam olsun, unutmayacağım bir koşu anısı oldu.

9 Beğeni

Tam da Gökçeada koşusu ile ilgili foruma yazmayı düşünüyordum, yazınızı okudum. Geçmiş olsun! Organizasyon işinin zorluğunu kimse yadsıyamaz; ama olmayacak/oldurulamayacak bir yarışı neden yapmakta ısrar ederler? Dürüstlük, şeffaflık için de mi sponsor gerekiyor? Üzücü.

7 Beğeni

Senin yarış raporu yazmanı dört gözle bekliyorum :slight_smile:.Geçmiş olsun; bu yaşadıklarınızdan güzel bir film senaryosu çıkar.

3 Beğeni

Yaşadıklarınızı forumda paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de sosyal medyada Gökçeada yarışlarını görüp acaba katılsam mı diye web sayfalarını incelediğimde sayfalarında çok sınırlı bilgi olması organizasyon konusunda şüphe uyandırmıştı. Sayenizde benzer kötü bir tecrübe yaşamaktan kurtulmuş oldum.