Trokanterik bursit

7 aydır kalça bursiti tam olarak geçmedi bir gün halısahada kasık zorlaması yaşayıp iyileşmeden koşulara başladım ve rampa koşuyum dedim maalesef gereksiz zorlayıp kalça bursit i oldum.Yaşayan ya da bunu atlatanlar yardımcı olursa sevinirim.

Çok geçmiş olsun. Ben de yaşadım. O ağrı ile yaşamak zor gerçekten. Bölgeyi esnetmek iyileşmeyi hızlandırıyor.
Yüzmek ağrılarımı azaltmada çok iyi gelmişti. Gereksiz yere zorlamayın. Bisiklet yapabilirsiniz. İlk koşmalarıma çim üzerinde başlamıştım.
IT bandı esnetme egzersizleri yapmak iyi geliyor. Ben evde aşağıdaki egzersizleri yapmıştım.

Kalça bölgesini güçlendirmek, bu sakatlığı önlemenin tek yolu diye biliyorum. Acil şifalar dilerim.

2 Beğeni

çok teşekkür ederim siz kaç ayda atlattınız acaba?germeyi iyileşince mi yapacaz yoksa iyileşmeden mi?

Benim atlatmam 4 ayı buldu. Germelere iyileşme amaçlı hemen başlayabilirsiniz. Koşulardan sonra mutlaka esnetme hareketlerini yapmayı ihmal etmeyin.

teşekkür ederim başka bir işlem yapmadınız değil mi kortizon vb.

Kullanmadım. Maalesef sabırlı olmak gerekiyor.

Kesinlikle haklısınız 1 saat yürüyüş yapıyorum buarada spordan uzak kaldık diye sanki bu iyi gelmiyo gibi siz yürüyüş yapıyo muydunuz bu 4 aylık süreçte?

İlk 3 ay yüzmek ve size attığım egzersizler dışında hiçbir şey yapmadım. Çünkü yürümek bile çok acı veriyordu. 3 aydan itibaren koşma çalışmalarım başladı ama çimlerde 10:00-11:00 pace ile 10-15 dk…
Sizin 7 ayı bulmuş olması da uzun geldi bana… Doktorunuza danışmanızda fayda var. Tekrar bölgeyi zorladığınız için olmuş olabilir.

maalesef biraz zorladım sanırım koşuşturmaca da vardı düğün fln dinlenemedim.Bi arkadaşım salonda bisikleti de önermişti yürüyüş kadar zorlamıyor sanırım vücut ağırlığı binmediği için.

Merhaba,
Geçmiş olsun. Mayıs ayı başından beri bende de aynı problem var. Uzun süre doktora gitmeyi ihmal ettim. Antrenmanları azalttım, hatta bazı haftalar hiç koşmadım. Sonunda geçen aylarda doktora gittim. Antienflamatuar bir ilaç ve buz tedavisi önerdi, ayrıca bir süre koşma dedi. Buz ağrıyı azaltıyor. Doktor, verdiği ilacın muadili olarak Aspirin de kullanabilirsin demişti. Şimdi koşuya yeni yeni tekrar başladım. Zaman zaman ağrım oluyor, buz ve Aspirin ile geçiyor.
Bu arada haftada iki gün düzenli pilates yapıyorum. Esnetme ve o bölgedeki kasları güçlendirici hareketler yapıyorum. Direnç bantları ile yapılan hareketleri tavsiye ederim.
Şurada bir kaç farklı hareket önerisi var: https://gethealthyu.com/best-exercises-hip-bursitis/

Sağolun size de geçmiş olsun ben de başta buz uyguluyordum şimdi doktor sıcak önerdi sıcak su torbasıyla yaşıyorum artık:)10 gğndğr de fizik tedavi alıyorum elektro terapi ve ultrason ısıyla birlikte o bölgede kan yoğunluğunu artırıyor sanırım.bir de kalçamdan sırtüstü yatıp bacağımı sağa sola gerdiğimde katır kutur sesler geliyor bu sizde de oluyor mu?

Önerdiğiniz egzersizlere başladım.Egzersizi yaptıktan ertesi gün o bölgede hamlama ağrısı gibi gerildikçe ve dokundukça hissettiğim bir ağrı oluştu bu normal mi?

Doktor olmadığım için cevap veremem. Sizin yerinizde olsaydım bir ortopediste görünürdüm. Sakatlığınız bayağı uzun sürüyor ve hala ağrılarınız devam ediyor.

Ben de 6 ay kadar ağrı çektikten sonra dr’a gitmiştim. Hem de esas yarışımdan tam 10 gün önce… 1 hafta ödem geçirici ilaç aldım, yarıştan 3 gün önce kestim, buz tedavisi yaptım. Onun dışında hayatımda bir değişiklik olmadı. Ben yukarda bahsedilen hareketleri zaten düzenli olarak yapıyorum (haftada min 5 saat vinyasa yoga yapıyorum son 10 yıldır) buna ek olarak kalça mobilite hareketleri ekledim yoga hocamın önerisiyle. Arada bir yokluyor hala (özellikle hızlı yokuş inişlerde darbe fazla geliyor kalçama) fakat zaten yüklenme döneminde bile en fazla haftada 3 ya da 4 kez koşabiliyorum, bisiklet, kuvvet ve tabii ki yoga dersleriyle miksliyorum haftamı. Birlikte birbirimize saygı duyarak 2 yıldır birlikte yaşamaya devam ediyoruz… özellikle patika koşusu koşan biri için epey uzun bir süreç bu… kendinizi dinleyin, hor davranmayın… geçmiş olsun…

1 Beğeni

FiZik tedavi uzmanına göründüm kas ağrısı olduğunu 2-3 güne geçeceğini söyledi ve öyle oldu bayadır o bölgeyi çalıştırmadığım için ağrıdı sanırım

Teşekkür ederim size de geçmiş olsun ödem gözle görülecek gibi miydi peki sizde?Egzersizden sonra buz uygulasak egzersiz sonrası ağrının önüne geçebilir miyiz acaba?Sizde de ertesi gün ağrı oluşuyor mudu ilk başlarda egzersizden sonra?