Trail ultramaratonlar için ayakkabı önerisi

Arkadaşlar iyi koşular. Herkese sağlıklı, mutlu ve bol koşullar dilerim. Bu sene Manavgat ultra maratonu 37k, salda ultra maratonu 46k ve Cappadocia medium ultra maratonu 63k kosacagim. Trial ultra için ayakkabı alacağım. Arazi koşuları için Goretex alsam sorun yaşar mıyım, sonuçta su almadığı gibi suyuda fazla atmıyordur. Bu tip koşular genelde bahar aylarinda, yada konuda deneyim sahibi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Alacağım ayakkabılar,
1- asics gel sonoma 3 goretex
2- Reebok Sawcut goretex
3- Nike Air zoom Terra kinger 3
4- Nike Air zoom wildhorse 4
5- under armour speed tire ascent
4- Decathlon Kiprun xt7

Bu ayakkabilardan tavsiyeniz nedir. Teşekkürler

1 Like

Ben asics gel sonoma 3 kullanıyorum. Gerçekten çok memnunun. Haziran 2018’de Zugspitz 24 km’de nehir içinde kaygan taşların, yaprakların vs üzerinden geçtim. Bir kere bile kaydığımı hatırlamıyorum ki çok sakar biriyimdir. Keza Tahtalı 30 km yarışında , Likya’nın o malum parkurunda da beni hiç üzmedi. Çamurda yol tutuşu hakkında bir fikir beyan edemiyorum.

1 Like

Bilgi için teşekkür ederim. Goretex terleme konusunda sorun yaratıyor mu. Hiç rahatsız hissetiniz mi

1 Like

Bu kişiden kişiye değişir ama bende böyle bir sorun olmadı. Onun dışında Salomon SpeedCross 4 ile koşuyorum. Asics’in kalıbı, özellikle ön kısmı, Salomon’a çok daha rahat. Tırnaklar ile ilgili bana hiç sorun yaşatmadı.

1 Like

Teşekkürler ederim bilgi için

1 Like

Sonoma 2 ile 2018 Kapadokya 38k koştum. Arazi çorabıyla birlikte kullandım. Ayağım hiç su toplamadı. Yol tutuşu gayet iyi. Sol ayağımın bir tırnağını vurdu ama tırnak düşmedi, kurtardım. Genel olarak konforlu bir ayakkabı. Teknik özelliklerini bu linkte bulabilirsiniz : https://runrepeat.com/asics-gel-sonoma-gtx-2

1 Like

“Arazi çorabı” nı biraz açar mısınız rica etsem? Markası, farkı, faydası nelerdir.

1 Like

Merhaba,
Ben “Nike Air zoom wildhorse 4” Goretex modelini bir kaç ultra yarışında kullandım (Efes Ultra 55K, Kapadokya 63K, İda Ultra 35K) çok memnun kaldım, tavsiye ederim. Özellikle tarak kısmının genişliği benim için ideal.
Goretex terleme sorunu yapmadı ancak su geçişi sonrasında suyun ayakkabıdan tahliyesi uzun sürüyor.

1 Like

Evet o üründe çok dikkatimi çekti ancak wildhorse 4 te goretex göremedim. Hatta sadece bir sitede numaraları kalmış. Goretex ile ilgili ultracilardan tecrübe lerine göre tavsiye aldım ve vazgeçtim. Nike Air zoom Terra kiger 3 satın aldım. Fiyet ve performans ürünü, gelince ayakkabı ile ilgili düşüncelerimi paylaşırım. Herkese bilgi için teşekkür ederim

1 Like

Şimdiden başarılar dilerim. Kısa ve öz: Arazide Gore-tex koşu ayakkabısına gerek yok. Eğer yürüyüş olacaksa bilekli ve Gore-tex olabilir bunda hemfikiriz. Kapadokya’ da önceki senelerde Columbia Montrail Caldorado ile koşmuştum, sonraki sene Columbia Montrail Bajada ile yol aldım, her iki modeli de 110 km de kullandım. Her şey gayet iyiydi. Başarılar, şansınız bol olsun. :slight_smile:

6 Likes

Bu ayakkabıyı çok rahat ettiğim için günlük hayatımda kullanıyorum. Ayağımın tam numarası olan 42.5 giyiyorum. Çok göreceli birşey ama 1 numara büyük (43.5) 55km de kullansam sıkıntı yaşatır mı sizce?

2 Likes

Güle güle kullanın, günlük hayat için tamam ancak bir numara büyük, koşu için tavsiye edilir. Elbette yarış öncesi yeni numaradaki ayakkabı ile koşulmalıdır. Yarışlarda su geçişlerinde ayakkabıyı ayağınızdan çıkarmanıza gerek yok, su tahliyesi oldukça iyi. Başarılar, bol şanslar. :slight_smile:

3 Likes

Tavsiye için teşekkürler bütçe kısıtlı olduğundan tercihinde her şartı değerlendiriyorum. Montrail denedim çok güzel ayakkabı hafifte giyince güven veriyor.

2 Likes

Çorabın ıslak kalacak olması problem değil mi?

1 Like

Çorap eğer ayağınıza bol gelmiyor ve de iyi sarıyorsa ki öyle olmalı, koştukça su tahliyesi ve de hareket ile kuruyacaktır. Ayakkabı ve çorap çıkardınız bir geçişte, başka bir geçiş daha var yine çıkardınız vs vs. Sözün özü sudan ayağınızda çorap ve ayakkabı ile geçip devam. Başarılar dilerim. :slight_smile:

3 Likes

Ayağı iyi saran, uzun koşularda kullanılacağı için tercihen ön kısmı dikişsiz, su toplaması muhtemel bölgelerde biraz daha kalınca, normal koşu çoraplarına göre biraz daha destekli yani… Sonoma 2 ve normal bir koşu çorabı 20k’dan sonra su toplayabiliyor ama arazi çorabıyla hiç toplamadı 38k sonunda. Arazi koşularında kurulan stantlarda bulabilirsiniz ya da internette.

1 Like

Teşekkürler, sağolun…:+1:

Soğuk ultralarda kesinlikle su geçişinden hemen sonra yedek çorapla değiştirilmeli. Yoksa yarışı bitirmek eziyet olacaktır.

2 Likes

Bende de Columbia Montrail Variant modeli trail ayakkabısı var,yarım beden büyük geliyor,koşu için problem yaratır mı? Ayakkabının yarım yada bir numara büyük olması uzun koşularda dezavantajmıdır?Tecrübeli koşucu arkadaşlardan yorumlayan olursa sevinirim,şimdiden tşk ederim.

2 Likes

Uzun mesafe kosacaginiz ayakkabılarının biraz büyük olması yararlı olur. Sorun olmaz

1 Like