Tor des Geants (Aosta, İtalya)

İtalya’nın Aosta Vadisinde, Mont Blanc’ın eteklerindeki Courmayeur’den başlayarak Gran Paradiso, Monte Rosa ve Matternhorn’un (Cervinia) eteklerinden, vadilerinden ve yüksek geçitlerinden geçerek 330 km ve 24000 m+ sonra tekrar başladığı yerde biten Tor des Geants’ın bu yıl için kısa bir hikayesini Sertan’ın (@tgirgin) kaleminden aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

Şimdilik genel ve teknik bilgiler ile Courmayeur-Cogne arasındaki ilk 102 km’lik bölüm var. Yeni bölümler hazır oldukça onları da buradan haber veririz.

2015 yılı için Tor des Geants’ın 13-20 Eylül tarihlerinden yapılacağını, kayıtların da henüz açıklanmamış olmakla beraber muhtemelen Şubat başında olacağını (başlayacağını diyemiyoruz, çünkü açılması ile kapanması bir oluyor) da hatırlatmış olalım. Detaylı bilgileri http://www.tordesgeants.it/en adresinden edinebilirsiniz.

Tor des Géants: Uzun bir koşunun hikayesi…

Bölüm 1 - Genel Bilgiler

Bölüm 2 - Teknik Bilgiler

Bölüm 3 - Rota: Courmayeur - Cogne

19 Beğeni

kalemize sağlık, gerçekten de uzuuun bir koşunun kısa bir hikayesi olmuş :slight_smile:

Bu seriyi tamamladıktan sonra sizden bir de Trofeo Kima raporu bekliyor olacağız :wink:

1 Beğeni

Tamamdır Aykut! :slight_smile:

Aslında Trofeo Kima iki yılda bir Royal Ultra Sky Marathon ile dönüşümlü yapılıyor. Royal Sky da oldukça güzel bir koşu. 52 km, 4000 m+. Grad Paradiso’da, İtalyan Alplerinin en bakir yerlerinden birinde. Daha önce 2011 ve 2013’de katıldık. Hatta 2013’de Türkiye’den ORDOS ekibi olarak oldukça kalabalıktık, bize özel ödül verdiler katıldığımız için! :slight_smile: Bu yıl yine olacak, tavsiye ederiz!

Detaylı bilgi http://www.royalmarathon.com adresinde var.

ORDOS’dan Argün kısa bir raporunu yazmıştı, ORDOS’un web sitesinde bulabilirsiniz: http://ordos.org.tr/bir-kosu-hikayesi-royal-sky-ultra-maraton-2013.

Son olarak bir de 2013 videosu: http://vimeo.com/75557279

3 Beğeni

Cogne - Gressoney arasını anlattığımız 4. bölümü http://girgince.blogspot.fr/2014/12/tor-des-geants-bolum-4.html adresinden okuyabilirsiniz. Geriye tek bölüm kaldı…

6 Beğeni

Merhabalar! Yazının son bölümünü http://girgince.blogspot.fr/2014/12/tor-des-geants-bolum-5.html adresinde bulabilirsiniz. Eğer TdG ile ilgili sorularınız olursa yanıtlamaktan mutluluk duyarız. İyi okumalar!

3 Beğeni

Tamam dediğine göre artık onu da Serkan @girgink yazsın :slight_smile: Şaka bir yana iki yarışı karşılaştırdığımızda Trofeo Kima Royal’e göre çok daha fazla teknik. İlk başlangıç (tırmanış) ve son kısımları (iniş) asfalt üzerinde, ondan sonra uzun kayalık ve taşlık etaplar (üzerlerinden hoplayıp zıplayarak ilerlemek gerekiyor), kar kulvarları (dik eğimde ip döşeli, genelde kayarak iniliyor) ve duvar iniş ve çıkışları var (zincirleri kullanıyorsunuz). Temel olarak yayınlanan fotoğraflar karşılaştığınız parkur ile özdeş. Genel olarak yarışlardan önce net zaman planlaması yapmıyoruz, bunda yaptık ve önceki senelerin zamanları ile karşılaştırdığımızda limiti olan 10 saate denk geliyordu. Buna Barbacan’a kadar tam olarak uyduk, ama bundan sonraki çamurlu iniş etabı bizi yavaşlattı ve yaklaşık 40 dk sonra bitirdik. Tırmanışlarda tempomuz gayet iyiydi, senin de zorlanacağını sanmıyorum. Ama teknik arazide hızlı inmek kolay değil. Eğer hedef bu yarış ise risk alınabilir ama bir hafta sonra TdG olduğu için biz dikkat etmek zorundaydık. Farklı bir yarış gerçekten!

6 Beğeni

Yarış raporları için teşekkürler.Müthiş deneyimler

Bir solukta geçti gitti o kadar kilometre :slight_smile: ayağınıza, emeklerinize sağlık.

Tor des Geants 2016 raporu, iki bölüm. Seneye katılmak isteyenlerin ilgisini çekebilir. Keyifli okumalar :slight_smile:!


13 Beğeni

Şahanesin, eline sağlık. :slight_smile:

1 Beğeni

Sertan’in 2017 raporu

7 Beğeni

Sadık Taşkın da bu ayarı kaçık meydan okumayı tamamlayanlar arasında yerini aldı. 6 günde yarışı bitirdi. Çok çok tebrikler.

5 Beğeni

Seda Nur Çelik de Tor des Geant’ı tamamlayan Türkiye’den ilk kadın sporcu olmuş. :muscle:

5 Beğeni

Bu yıl Tor des Geants’a (TOR330) Türkiye’den Sadık Taşkın (443), Seda Nur Çelik (1464), ve Tolga Güler (424) ile bir süredir Hollanda’da yaşayan Banu Aysolmaz (100) ve Deniz İren (368) katıldılar.

18 Eylül Pazar günü yerel saat ile 10:00 ve 12:00’de (dalgalı start) başlayan koşu Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan geceye kadar (yaklaşık 134. saat) oldukça iyi koşullarda devam etti. Ama sonrasında en son geçit olan Col Malatra’yı (2936 m, yol kitapçığına göre 332. km) etkisi altına alan kar fırtınası nedeniyle önce durduldu, sonra sonlandırıldı. Bu sırada geçidin hemen altındaki Rifugio Frassati’de bulunan Tolga maalesef takılı kalırken diğer arkadaşlar kötü havaden etkilenmeden koşuyu Courmayeur’de bitirdiler. (Tolga dağevine vardığında kar daha başlamamış durumdaymış, şanssız diyebiliriz). Organizasyon ertesi gün fırtına başladığında koşmakta olan herkesi bitirmiş kabul etti, dolayısıyla beş arkadaşımız da resmi olarak bitirmiş durumlarda.

Hepsine kucak dolusu tebrikler!!

Detaylı sonuçlara VDA Trailers Rankings adresinden ulaşabilirsiniz. Özeti ise şu şekilde:

  • Sadık: 128 saat 40 dk, Genel Klasman: 276
  • Deniz: 129 saat 24 dk, Genel Klasman: 286
  • Banu: 129 saat 25 dk, Genel Klasman: 287 (Süre farklı görünse de Deniz ve Banu el ele bitirdi)
  • Seda Nur: 137 saat 26 dk, Genel Klasman: 357
  • Tolga: 134 saat 4 dk (Refugio Frassati giriş)

Frassati Dağevi’nden fırtına sırasında/sonrasında çekilmiş fotoğrafı aşağıda görebilirsiniz:

Facebook’ta böyle bir video da var, ama önceki bir tarihe ait olabilir. Tolga’nın çektiği videolar var, belki kendisi sonra paylaşır. Durum bu videoda olduğu gibi diyebiliriz:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5440346936052949&id=100002330882716

TOR330 ile aynı dönemde düzenlenen 450 km’lik Tor des Glaciers’e (TOR450) ise bu yıl ülkemizden katılım olmadı. Toplam 149 koşucunun başlayıp 46 koşucunun bitirebildiği koşu da kar fırtınası nedeniyle sonlandırıldı. İşaretlemenin olmadığı koşuda fırtına sırasında 8 kişi yolunu kaybetmiş ve zorlu bir gece geçirmiş. İlgili habere aşağıdakı bağlantıdan ulaşabilirsiniz (İtalyanca):

17 Beğeni

Ahh bee bir saatle bu haberleri kaçırdım. Podcastte söz ettim ama bu detaylara ulaşamamıştım internette. :confused: Teşekkürler @girgink

3 Beğeni

Tor des Glaciers’den bahsedilmişken (Buzulların Turu) Sadık, Deniz ve Banu 130 saatin altında tamamladıkları için eğer isterlerse bir ayarı kaçıklık yapıp gelecek yıl veya sonrasında bu koşuya katılmaya hak kazandılar. Tor des Glaciers’de rota işaretli değil ve GPS ile ilerliyorsunuz. Bu açıdan PTL’ye benziyor. Mesafesi ise daha uzun (300 km yerine 450 km). Aosta vadisinin az ayak basılan zorlu ama adını aldığı şekilde buzullara ve yüksek dağlara daha fazla yaklaştığınız patikalarında geçiyor. İlgilenenler için hikayesini yazmıştık:

10 Beğeni