Tomtom runner 2 cardio + music

İnternetten bu saati almayı düşünüyorum ilk saatim olacak. Fiyatı 500 tl civarında. Tomtom olmasından mütevellit gpste sıkıntı yaşatmayacağını düşündüm. Bilekten nabız ölçümü ve 3 gb dahili müzik belleği olması da cezbediyor. Bu ürünü kullanan ya da hakkında fikri olan varsa paylaşırsa çok minnettar olurum .

Merhaba,
Ben yaklaşık 6 aydır tomtom runner 2 cardio + music kullanıyorum,
nabız+gps+müzik açık şekilde 4 saat falan gitmekte,
bunun dışında tomtom sports uygulamasındaki fitness age özelliği çok gerçekçi değil,tutarlı veriler sunmuyor.
Genel olarak saatten memnunum f/p ürünü diyebilirim.

Teşekkür ederim. Gps ve heart rate verileri doğru mu ?

Gps verileri tutarlı bir sorun görünmemekte,fakat nabız bilgileri göğüs bandına göre biraz farklı sonuç verebiliyor ama arada çok büyük fark yok.

benim nabzım sigaradan ve kilodan dolayı yüksek hocam,göğüs bandında da yüksek çıkıyor

Strava ile direk senkronize oluyor mu?

oluyor hocam ,saat telefonla senkronize olurken direk stravaya atıyor son etkinlikleri,öncelikle tomtom sports uygulamasına strava hesabınızı bağlamalısınız.

Olumlu

• Küçük, pratik
  • Ucuz

Olumsuz

• HR sürekli hatalı, bu nedenle sinir bozucu
  • Cadence, treadmill doğru, normal koşuda %10 fazla
  • Şarj 4 saat, daha uzun koşularda boşta kalınıyor
  • Türkiye satış sonrası destek sıfır, birisi cevap veriyor, ancak hiç sevimli yaklaşım yok

Aldıktan sonra fark ettim polarm200 550 tl ye düşmüş eger oncede görseydim onu alırdım. Yedek kayış veriyorlar türkçe ve muhattap olacagın birileri var aradaki 100 tl fark degerdi herhalde

Az önce yine koştum TOMTOM’la, ismi gibi kendi de eğlenceli: İlk başlarda yakalayamadı kalp atışlarını ve kendine göre adım sayılarını HR olarak göstermeye başladı. Halbuki benim damarlar yüzeyde (1.78-70Kg.) Kendim görebiliyorum atışları; ancak bizimki göremedi. Sonra bilekten çıkarıp sıfırladım, bu sefer kızdığımı anlayınca 90-100’lere düşürdü, o seviyede devam etti, bu kadar da AI yüksek(!)
Kullanılabilecek çıktılar:
Koşu bandında: Cadence (adım sayısı), süre. Mesafe ve “pace” koştuğuna göre değil kendine göre veriyor. Koşu bittiğinde düzeltme giriyorsun, ancak tüm koşuya düzgün dağıtmıyor.
Dışarda koşuda: Mesafe, zaman, pace Ok; fakat cadence ve HR hak getire. Cadence bir şekilde yaklaşık hesaplanıyor manuel fakat HR, başka bir cihazla ölçmek lazım.
Bir de şarj 4 saat yeter gibi görünmüştü başta, ancak ultra koşulara merak salınca çok kısa kaldı. Bu nedenle en az 12-24 saatlik şarj tutabilen cihazlar tercih edilmeli, gerçi dinlenme istasyonlarında ya da yolda taşınabilir cihazlarla şarj edilebilse de pratik olur mu bilemiyorum.

Gördüğüm, okuduğum kadarı ile bu işin pîrî GARMİN, her keseye uygun modeli var. Diğerleri çok kısıtlı model ve Beta versiyon. Bir de Huawei 2 gördüm, SUUNTO ve APPLE biraz fancy gibi; POLAR kullanmadım.

Uzun yazının kısası, başlangıç seviyesi için yeterli olabilir. Eğer hedefler uzun ise ve eğer mümkünse iade edebilme opsiyonu düşünülebilir.
Sağlıcakla,
Cengiz Yardibi,
sent from Reading, MA.

1 Beğeni

Ben de yürüyüşe çıktım test amaçlı hr normal gibi görünüyor hr avg 110 ve 9:06 pace avg . Toplam 3 km yürüdüm . Başlattım tam 1,5km yürüdüm sonra direk döndüm fakat 3 km olduğuda başlattığım noktadan daha ilerideydim. 50 metre kadar sapma oldu. Adım sayılarında saçmalık var biraz.

Düşük ve sabit süratli koşularda pek sorun çıkmıyor, ancak sürat artınca bir de sürat değişikliğinde sorun çıkıyor. Ben bugün 21 koştum, düşük süratle başladım, pace 5 geçince takip edemiyor, normal olarak HR de artıp değiştiği için. Zaten yol koşusunda mesafede sorun yok, GPS tracking de iyi…
Hayırlı olsun, eskiden bunlar da yokmuş. Zaten yok koşu ekipmanı yok ayakkabı yok çorap gibi konuların pek önemli ve etkili olmadığı tersine en basit ayakkabı, elektronik destek olmadan hissi kablel vuku çalışmaların daha da faydalı olduğu konusunda pek çok yazı var. Bunlara fazla takılmamak gerekir diye düşünüyorum.
Sağlıklı koşular, enjoy it!

Ben tomtom 2 kullaniyorum. Batarya ve bluetoth ile ilgili sikinti cikardi. Batarya ile ilgili hemen degistirdiler. 3 gunde bulgaristana gitti geldi saat. Şimdi 10sa batarya süresi var. Ben teknik servis olarak cok memnun kaldim. Eger havuzda da kullanma ihtimaliniz varsa bj fiyata baska ürün bulamazsınız. Ölcumler gayet basarili. Hr yüksek ölçüyor fakat kız karkadaşımda fenix3 var ve nabiz daha da yüksek ölçüyor. Goğusten olcum yapmadıginiz şurece dogru deger bulmak çok zor. Bisiklet üzerinde kullanmadim. 10sa batarya cok kisa kaliyor.

1 Beğeni

Benim deneyimim: sadece süre ve mesafe her zaman doğru…
Diğer konularda bir faydası yok gibi. Şöyle ki:
Sahada: adım sayısı sürekli fazla ölçüyor, doğrudan saydığım sayıya kıyasla,
HR çoğu zaman nabız bulamıyor ve adım sayısını HR olarak gösteriyor. Anlık pace fazla, bunu da şuradan anlıyorum: koşu sonu örneğin pace 4:30 veriyor, fakat anlık pace baktığımda hepsi 4:30 altında,
Treadmill: mesafe ve dolayısı ile pace yanlış, HR daima sorunlu,
Kısaca bana faydadan çok zarar veren bir alet, sürekli düzeltme yapmaktan asıl olaya konsantrem bozuluyor, artık bakmıyorum fazla.
Yine bana göre, çok hassas ölçüm gerektirecek sağlık sorunu ya da iddalı bir durum yoksa boşa masraf.
Bir arkadaşım koşuya başlayacağını, hangi saati alması gerektiğini sormuştu. Biraz koş duruma göre konuşuruz dedim. Bir süre sonra ne yaptığını sorduğumda “bir kaç km koştuktan sonra, vazgeçtim, bana göre değil demişti”. Demem o ki: Asıl olan koşmak, diğer enstrumanlar çoğunlukla bazen moda, bazen merak kapsamında, koskoca Uluslararası İstanbul maratonunda 1200 kişinin koştuğu bir ortamda, diye düşünüyorum.
Sağlıcakla,

Araştırmalarım ve kullanımlarımdan sonra deneyimlerimi paylaşmak istedim.

• Adım sayısını fazla ölçüyor. Tutarsız. (Tracking özelliğini kapalı tutuyorum bence gereksiz)

• Hr çok hareketli değilseniz, yürüyüş veya jogging’de neredeyse doğru, fakat hareket ve hız artınca fazla gösteriyor gibi. Yine de fiyatına göre iş görür

• Distance ve average pace telefon verilerine göre doğru. Fakat instant pace konusunda sıkıntı var. Sıkıntı demeyelim de , anlık pace verilerini 15 -20 sn delay ile gönderiyor. Tomtom forumda bu konu üzerinde açıklamalar aşağı yukarı şu şekilde;
    ’‘Hiç bir saat gerçek bir anlık pace verisi sunamaz. Kısa bir gecikme süresi ile daha pürüzsüz , doğru , yumuşak veriler elde edilir’’

• İstikrarlı bir koşu yapıyorsanız , sprint / interval yoğunluklu değilse ve anlık pace 'in 15 20 sn geriden göstermesi sizin için çok sorun değilse saati kullanabilirsiniz.

• Hr +müzik+ gps 4-5 saat arası kullanım sunuyor.
    -Bluetooth ile strava senkronizasyonunda sıkıntı yaşatmadı
    -Şu anki fiyatı ile alternatifi bildiğim kadarıyla Decathlon’daki onmove 220 haricinde yok

2 Beğeni