Tens Cihazları ve fonksiyonları?

Kilian Jornet’ın bir videosunda tens cihazı kullandığını gördüm ve merak ettim nedir bu cihaz diye.
Compex gibi markalar hem recovery hemde ağrı azaltma hemde sakatlık önlemede faydalı olduklarını iddia ediyorlar.
Bu cihazları kullanan veya bilgisi olan arkadaşların görüşlerini alabilirmiyim?
Gerçekten bu cihazlar recovery hızlandırmada veya ağrı dindirmede işe yararlar mı?
Teşekkürler

Ben de çok merak ediyorum. Bir ara almaya çok niyetlendim. Fiyatını görünce bir aydınlanma geldi bana :slight_smile: Şurada satıyorlar

http://medikalsatici.com/asp/product/676/Compex-MI-Sport-2-Paket-Elektrod-Hediye-

Şurada Ali Rıza Bilal’in inceleme yazısı var. Oldukça methetmiş. Ama bu fiyatlar benim bütçemi aşar. Olmadı 4-5 kişi birleşip alalım :stuck_out_tongue:

http://www.touaregturk.net/tr/blog/mucize-ilac_9_3205.html

@okmali aynı cihaza bende niyetlendim :smiley:
hatta burada daha ucuza satılıyor aynı cihaz .
Ama dediğiniz gibi fiyatı oldukça tuzlu

Aynı mantalite ile işleyen Fit İn Time isimli bir sistem var İsmail.Ben demo antremanını denedim ve sonuç beklentimin üzerinde çıktı doğrusu.Oldukça pahalı bir sistem olmasına rağmen arada yaptirabilirim diye düşünüyorum.Koşarken kullanmadığım kasları en ince lifine kadar hissettim.Size de en azından deneme amaçlı demo antremanını tavsiye ederim.

Bu cihazın ne yaptığını tam olarak bilen var mı?

Buna benzer bi cihazı Çin’de 15 TL’ye satın almıştım. Elektrik akımı vererek kasları uyarıyor. Bu da öyle bi iş mi yapıyor?

Tens cihazi agri kesmeye yonelik bir cihazdir.compex gibi ust duzey cihazlarda agonist ve antogonist kaslari birlikte kuvvetlendireblirsin.normalde elektrikstumulasyonuyla kasi kuvvetlendirebilirsin ama bunu kasilmayi unutmus kasa kasilmayi hatirlatmak amaciyla kullanilr…ornegin acl veya meniskus ameliyatlarindan sonra vastus medialisin oblig basina uygulama yapilir…tensin mantigi agrinin aagri merkezine tasinmasini endorfinlerin salgilanmasiyla asagida bastirmaktir…soyle savasta yaralanan askerin savastan sonra yaralandiginin farkin varmasi gibii …benim kendi fikrim agir bir antreman sonrasi kaslara analjezik etki yaratarak rahatlatmaktir…kuvvetlendirmek icin elektrrik stumulatoru ??? Aktif veya direncli en iyi kuvvetlendirmedir

1 Beğeni

Compex cihazını çapraz bağ ameliyatım sonrası fizik tedavi sürecinde kullanmıştım. Ameliyat ne kadar atroskopik yapılsada kaslarda kesikler yapıldığı için kasılamayan (daha doğrusu verimli bir şekilde kasamadığınız) üst ön bacak kaslarınızın elektrik akımı ile kasılmasını sağlayan alet. Diğer fayda veya özelliklerini bilmiyorum

@onurkan Onur Bey, temeled tüm cihazların yaptığı şey kasa elektrik vererek kasılmasını sağlamak.
Çin malı cihazlar her durumda aynı elektiriği veriyor. Sadece şiddetini ayarlıyorsunuz.
Gelişmiş cihazlar ise elektrodların bağlandığı kas grubuna yönelik ve de gevşetme, güçlendirme, masaj vb bir amaca yönelik hazırlanmış programlar doğrultusunda kaslara elektrik veriyor.
Hatta @okmali Mehmet Ali Beyin linkini verdiği cihaz MI-sensor teknolojisi kaslarınızı tetkik ederek kaslara verilecek olan gerekli elektrik gücünü hesaplayabiliyormuş. o yüzden biraz tuzlu :smile:

@cerkes Nejan, seans başına 150-200 tl gibi fiyatlardan bahsediliyor yani biraz pahalı gibi ama yinede bende niyetleniyorum şu Fit in Time’ı denemek için.

Peki koşarken kullanmadığım kasları geliştirmesinin ne gibi bir faydası olacak?

@artan ben bunun şöyle bir faydası olacağını düşünüyorum.
Koşu sakatlıklarının bir kısmının hep bazı kasların yeterince gelişememesi ve dolayısıyla yeterli desteği sağlayaması yüzünden olduğu söylenir.
Core bölgesi antremanları, kalça bölgesi antremanları vb çalışmalar bu yüzden tavsiye ediliyor.

bu cihazlar kas geliştimenin yanında, aynı zamanda antreman veya yarış sonrası recovery zamanını kısalttıklarınıda iddia ediyorlar.
Sert bir yarıştan sonra 1 haftada toparlanmak yerine 2 günde toparlanıp antremanlara başlamak güzel olurdu

2 Beğeni

Merhaba ben tens cihazlarını uzun zamandır kullanıyorum ve en iyi tens cihazı olarak therapy ultra diyebilirim. Karın bölgenizdeki yağlara etkisi vardır ama kaslara etkisi varmıdır bilemiyorum. Uzun süre kullandıkça bunu size söyleyebilirim.