Tartan pist için yağışlı hava ayakkabı önerisi

Merhabalar her sabah tartan pistte (park içinde bulunan)antreman yapıyorum.Havaların soğumasıyla sabah yapılan sulamada dahi ayakkabılarımın kaymaya başladığını farkettim.Sonbahar ve kış aylarında doğal yağışlarla beraber kayma riskim dahada artacaktır.Kayma riskini azaltacak ayakkabı tavsiyeniz ne olur,teşekkürler.

Adidas’ın Continental tabanı kaymıyor. (Adidas Ultraboost serisinde var mesela) Asics Novablast’ta da yaşamadım hiç.

Kullandığım ve önerebileceklerim bunlar…

4 Beğeni

Bu yaz böyle bir zeminde koşarken düştüm ben. Yıllardır koştuğum parkın yürüyüş koşu alanının yüzeyi böyle kauçuk plakalardan oluşuyor. Etrafta da çimleri sulamak için fıskiyeler var ve koşu yolunu da ıslıyor tabii ki. Tam köşeye yaklaşıyorum, elektrikli ufak arabasıyla bir satıcı geldi köşeye. Ben de yanından geçerim diye iç kenardaki plakaya atlayıp bastım. Ancak tam kenarda olunca altı güzelce su dolmuş ve diğerlerinden ayrılmış zaten. Benim basmamla kayıp yerinden çıktı. Ben de güm yere. :smiley: Sağ dirsekte baya geniş bir yara izi oldu bir süre, tartan güzel sıyırıyormuş. :smiley:

Ayakkabı kaymadı ama zemin kaydı. :smiley:

2 Beğeni

Patika koşu ayakkabılarına bakın.
Patika koşu ayakkabıların ana özelliği yol ayakkabılarına göre daha yüksek yol tutuşlarıdır.
Patika ayakkabısı sizin sorununuzu çözecektir

1 Beğeni

Aslında piyasadaki çoğu ayakkabının tabanı tartan pistte kaymayacak şekilde dizayn edilmiş durumda. Giymemeniz gereken birkaç ayakkabı var: aklıma ilk gelen nike invincible run ::slight_smile: Çok sevdiğim bir ayakkabı ama çok iyi kayıyor.

Bildiklerimden örnek verecek olursam: Asicsin neredeyse tüm modelleri, Pumanın tüm modelleri, Adidasın tüm modellerinin tutuşları çok başarılı. 3 markanın da grip teknolojileri çok başarılı. Salomon yol ayakkabısı kullanmadığımdan yorum yapamıyorum. Nike Vaporfly ve Alphafly da pistte öyle çok kaymıyor. Hokada da kayma görmedim.

Eğer çok kayıyorsanız, koşu stilinize de bakabilirsiniz. Örneğin basmaya(ittirmeye) odaklanmak yerine diz çekmeye odaklanmak gibi. Ya da basışınız ve vücut pozisyonunuz koşunuzu frenleyen bir şekilde olabilir. Böyle bir durum varsa bununla ilgilenmek daha kalıcı bir çözüm olacaktır.

edit: pist miyadını doldurmuş da olabilir, daha farklı bir koşu yeri bulabilirsiniz.

2 Beğeni