Tahtalı Run to Sky (Dağ Koşusu) 17 Mayıs 2015

17 Mayıs 2015 pazar günü düzenlenen Tahtalı Run To Sky sizlerin katılımları destekleri ve güleryüzü ile tamamlanmış bulunmaktadır. Türkiye’de düzenlenen ilk Skyrunning yarışı olma özelliğini taşıyan Tahtalı Run To Sky’a 4 ülkeden 50 kişi katılmış 46 kişi start almıştır. 28 km. uzunluğunda ve 7 saat süre verilen parkuru tamamlayan 16 erkek ve 3 bayan yarışmacımız zaman sınırının altında yarışı tamamlamış ve madalya almaya hak kazanmıştır.
Bu organizasyonda emeği geçen bizlere destek olan herkese teşekkür ederiz.
Daha fazla bilgi için lütfen www.tahtaliruntosky.com sitesini ziyaret ediniz.
2016 yılı Mayıs ayında görüşmek üzere.

Türkiye’nin ilk Vertical Kilometer ( VK) yarışı 2016 yılı Mayıs ayında başlıyor. Tahtalı Dağı’nın heybetli görüntüsü , dünyanın ilk 10 plajı arasında gösterilen Çıralı sahilinde sende bu heyecana ortak olmaya var mısın?
2015 yılı Mayıs ayında ilki gerçekleştirilen Tahtalı Run To Sky​ 28 K olan uzunluğundan çok zorluk derecesinin yüksek olmasından dolayı adından söz ettirdi. 2016 yılında da daha az asfalt ve daha çok patikayla yola devam edecek.
Öncelikle VK yarışları nedir?
Vertical Kilometer yarışları 3-6 km arasında koşulan ve 1000 metre ve üstü irtifa katedilen yarışlara verilen isimdir. Dünyada örneğine sıkça rastlayabileceğimiz bu tarz yarışların ilk örneği ülkemizde Run To Sky içerisinde gerçekleştirilecektir. Kısa mesafenin sizi yanıltmasına izin vermeyin zorluk derecesi üst düzeydedir ve sınırları zorlayacaktır. Yarış zamana karşı koşulacak ve bitirememe olasılığınız olacaktır.
Tahtalı VK yarışı toplam 4,86 K uzunluğunda 1000 metre irtifa kazanımı olan , max eğimin %60, ortalama eğimin %23 civarında olduğu tamamı çarşak arazide koşulacaktır. 1400 metre civarından start alacak ve 2365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı zirvesinde sona erecektir. Çarşak arazide daha önce koşmadıysanız veya yürümediyseniz, çarşak arazi dağda kayalardan kopan küçük taş parçalarının toprağın üstünde oluşturduğu tabakanın adıdır ve kaygan bir yapıya sahiptir. Yani 2 adım ileri 1 adım geri gittiğinizi düşünebilirsiniz. Bu da koşunun ne derece sert ve zorlu geçeceğinin göstergesidir. Parkur daha önceden kontrol edilip temizleneceğinden dolayı kaza riskleri minimuma indirgenecektir. Yarış içerisinde yükseklik kazanımı aniden olacağından hastalık riskine karşı daha önceden bu tarz yüksekliklerde bulunmanızı ve antrenman yapmanızı tavsiye ederiz.
Ülkemizde trail koşulara olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır ve her yıl yeni parkurlar eklenmektedir. İlki tarafımızdan gerçekleştirilen VK yarışlarının ilerleyen yıllarda sayısının artacağına ve bize enfes doğal mucizeler yaşatacağına emin olabilirsiniz.
Şimdiden herkesi bacaklarına kuvvet diliyorum. 2016 yılında görüşmek üzere.
Ayrıntılar yakında www.tahtaliruntosky.com da

Tahtalı Run To Sky yarışı içerisinde 2016 senesinde görmek veya yapılmasını istediğiniz ince ayrıntılar varsa buradan bize iletebilirsiniz.

İsmail Bey
2016 senesi için Ultra yapılacak demiştik ancak Ultra kararı 2017 senesine ekip kararıyla ertelendi.
2017 senesinde gerçekleşecek olan Tahtalı Ultra parkuru oluşturuldu. 70 K ve 6500+ yarış.
Ülkemizde bu kadar irtifa kazanımı olan bir yarış ilk defa düzenlenecek ve çalışmalarımızı buna göre yürütüyoruz.
Mesaj havada kalmasın dedim :smile:

2 Beğeni

6500+ irtifa kazanımı çok iddialı. 70k’da bu kadar kazanım dünyadaki yarışlar için dâhi çok iddialı. Şimdiden heyecanlandım :smile: çok güzel bir yarış olacak

Oooo acı bizi çağırıyor :smile:

1 Beğeni